Daugiabučiuose namuose gyvenantiems ukmergiškiams šiluma kainuoja nevienodai. Gaunamose sąskaitose kainų žirklės įspūdingos: amplitudė siekia nuo trijų iki dvylikos litų už kvadratinį metrą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Daugiausiai už gruodžio mėnesį tiektą šilumą mokėjo Pilies gatvės 6 namo gyventojai – daugiau kaip 12 litų už kvadratinį metrą.
Šildymas gerokai tuština ir Vilniaus gatvės 5, J. Basanavičiaus gatvės 9, Maironio gatvės 4 daugiabučių gyventojų pinigines. Jų būstų išlaikymas žiemą perkopia 10 litų už kvadratinį metrą.
Pigiausiai praėjusį mėnesį mokėjo naujausio Ukmergėje Dariaus ir Girėno gatvės 30 daugiabučio gyventojai – 2,9 lito už kvadratą. 4 litų už kvadratinį metrą šildymas nesiekia Žiedo gatvės 3 ir Kudirkos skersgatvio 25 namų savininkams.
UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas sako, kad duomenis apie šilumos kainą atskiruose namuose ir butuose įmonė suveda kiekvieną mėnesį. Apie tai yra informuojami ir daugiabučių namų administratoriai arba bendrijos.
Kaip pagrindinę priežastį, dėl kurios kai kurių daugiabučių gyventojai moka „kosmines“ sumas už šilumą, įmonės vadovas įvardino prastą pastatų būklę.
Šildymo sistema senos statybos namuose pasenusi, vamzdžiai užkalkėję, o tai didina šildymo kaštus. Be to, neekonomišku būstą daro ir šilumai laidžios sienos, langai, durys, stogas.
Tačiau, pasak R. Ragausko, ne visuomet dėl didžiausių sąskaitų reikėtų versti bėdą kiauroms būsto sienoms.
Ne mažiau svarbus ir kitas kriterijus – kokią temperatūrą name renkasi patys gyventojai. Neretai jie tarpusavyje sutaria gyventi netaupydami ir name išlaiko 23–24 laipsnių temperatūrą. Tuo tarpu kiti pasitenkina ir 18 laipsnių temperatūra.
Pasak direktoriaus, vienu laipsniu daugiau kambariuose – ir būsto savininkui sąskaita padidėja apie 5–7 procentus.
Pasiteiravus, ar šildymo sezonu ženkliai padidėja privačių būstų gyventojų skolos, R. Ragauskas tikino, kad taip nėra. Jų savininkai stengiasi apmokėti sąskaitas ir į skolas nelįsti.
Gruodžio mėnesį už šildymą susimokėjo 96 procentai visų centralizuotai tiekiamą šilumą vartojančių namų gyventojų. „Tikėjomės, kad gruodis – švenčių, dovanų metas, ir gyventojai daugiau įsiskolins šį mėnesį. Tačiau taip nenutiko“, – sako pašnekovas.
Pastebi, kad pastaruoju metu skolų našta labiausiai slegia ne privatų vartotoją, o savivaldybės biudžetines įmones.
Tačiau kiek savivaldybė skolinga „Ukmergės šilumai“, direktorius atskleisti nenorėjo.