Ukmergės policijos istorijoje – precedento neturintis atvejis. Administracinės teisės pažeidimų bylos sufabrikavimu apkaltintas pareigūnas savo garbę bandys apsiginti teisme ir pateikė 8 tūkstančių litų civilinį ieškinį moralinei žalai atlyginti.
Daiva ZIMBLIENĖ
Prieš teismą stojo Rasa ir Julius Kazėnai.
„Aš ginu ne tik savo, bet ir visos policijos garbę. Juk esu priesaiką davęs pareigūnas. Dėl šios istorijos prieš mane buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, buvau kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba ir pažeidimo išgalvojimu. Taip pat mano atžvilgiu buvo atliekamas tarnybinis patikrinimas, buvo paskirta tarnybinė nuobauda – pastaba. Pašlijo mano, kaip pareigūno, reputacija.
Tad dėl to labai išgyvenau, patyriau dvasinį sukrėtimą, dėl ko sutriko sveikata ir kurį laiką net teko gydytis ligoninėje“, – sako 35 metų Nerijus Butėnas, Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio viršininkas.
17-us metus policijoje dirbantis N. Butėnas nukentėjo nuo Lietuvos „Santarvės“ fondo steigėjo ir direktoriaus, Ukmergės bendruomenės pirmininku apsiskelbusio Juliaus Kazėno ir jo sutuoktinės, Ukmergės kultūros centro mados studijos vadovės bei Lietuvos liaudies partijos Ukmergės skyriaus pirmininkės Rasos Kazėnienės veiksmų.
Per šių metų rinkimus į rajono tarybą nesėkmingai bandę patekti sutuoktiniai stojo prieš Ukmergės rajono apylinkės teismą.
Nori nemokamos gynybos
Pirmasis posėdis užtruko trumpai, kadangi R. Kazėnienė neturėjo savo advokato. Mažiau nei dviems savaitėms likus iki teismo posėdžio, moteris atsisakė ją ir jos vyrą apsiėmusio ginti jonaviškio advokato Edvardo Bandaravičiaus paslaugų.
R. Kazėnienė nusprendė pasinaudoti antrine – nemokama teisine pagalba. Jei valstybė neskirs jai nemokamo advokato, R. Kazėnienė pažadėjo pati sau samdytis gynėją.
59 metų J. Kazėnas ir 45 metų R. Kazėnienė kaltinami davę melagingus parodymus, o J. Kazėnas – dar ir melagingu pranešimu apie nebūtą nusikaltimą. Abu sutuoktiniai savo kaltę kategoriškai neigia.
Vairavo neturėdamas teisės
N. Butėnas papasakojo, kad 2009 metų liepos 25-osios vakarą kartu su kitu pareigūnu Aliumi Rasimavičiumi patruliavo Ukmergėje. Paupio gatvėje policininkai sustabdė motorolerio vairuotoją, kuris neturėjo su savimi motorolerio dokumentų.
Buvo nuspręsta jaunuolį pristatyti į komisariatą, kad nustatytų, ar jo vairuojamas motoroleris nėra vogtas. Važiuodami ta pačia Paupio gatve, jie prasilenkė su automobiliu „Opel Astra“ ir pažino jo vairuotoją J. Kazėną. N. Butėnas žinojo, kad jam yra atimtos teisės vairuoti transporto priemones, tad apsisuko ir pasivijo „Opel Astra“. Tai pamatęs J. Kazėnas greitai sustojo ir išlipo iš automobilio. Vyras pareigūnui pateikė visus turimus automobilio dokumentus ir neigė jį vairavęs.
N. Butėnas.
N. Butėnas patikrino J. Kazėno blaivumą, iškvietė policijos patrulių ekipažą, kurie pagal savo viršininko tarnybinį pranešimą įregistravo J. Kazėno padarytą administracinės teisės pažeidimą.
Pažeidėją bandė gelbėti žmona
Po kurio laiko svarstant J. Kazėno administracinės teisės pažeidimo bylą teisme, atvykusi R. Kazėnienė pareiškė, kad automobilį vairavo ji.
Moteris tikino, kad prieš atvykstant policininkams, sustabdžiusi automobilį ir nuėjusi pasivaikščioti prie netoliese tekančios Šventosios upės, o J. Kazėnas likęs prie mašinos.
J. Kazėnas pareiškė, kad N. Butėnas sufabrikavo šią administracinę bylą kerštaudamas, kadangi J. Kazėnas anksčiau skundė jo ir kitų Ukmergės policijos pareigūnų veiksmus, dėl ko jiems buvo skirtos drausminės nuobaudos.
J. Kazėnas paprašė N. Butėnui pradėti ikiteisminį tyrimą. Jo metu atlikus sutuoktiniams priklausančių mobiliųjų telefonų išklotinių analizę paaiškėjo, kad 2009 metų liepos 25-ąją J. Kazėno mobilaus ryšio telefonas veikė Ukmergėje, o R. Kazėnienės – Palangoje.
Jaučiasi policijos „medžiojamas“
„Tai policijos versija, kad Rasa tuo metu buvo Palangoje. Santarvės fondui iš viso priklauso trys mobilaus ryšio telefonai.
Vienas iš jų tuo metu iš tikrųjų buvo pajūryje, kadangi ten stovyklavo mūsų vaikai. Vytauto Petkevičiaus knyga „Durnių laivas“, palyginus su šia byla, yra niekas. Jau ketverius metus esu policijos „medžiojamas“. Per tą laiką man keletą kartų buvo atimtas vairuotojo pažymėjimas, turėjau įrodinėti, jog nesu alkoholikas ir narkomanas.
Dabar esu ypatingai pavyzdingas vairuotojas, kadangi pastaruoju metu prie įvažiavimo į Ukmergėje esančią Gėlių gatvę, kurioje gyvenu, pastoviai budi policijos pareigūnų ekipažas“, – kalbėjo J. Kazėnas.
Jis patikino, jog policininkai prie jo dėl įvairių smulkmenų pradėjo kabinėtis po to, kai 2007 metų vasarą atvykęs į iškilmingą ceremoniją Vilniaus Rotušėje teikti Santarvės fondo ordino, neleistinoje vietoje pastatė transporto priemonę ir už tai atsisakė mokėti pareigūnų reikalaujamą kyšį – 400 litų.
„Mano manymu, vilniečiai apie mus pranešė savo kolegoms ukmergiškiams, kadangi mums grįžus, nevažinėjamos A. Smetonos gatvės skersgatvyje mūsų laukė net du policijos ekipažai“, – tvirtino J. Kazėnas.
Apie besitęsiančią kovą su policijos pareigūnais J. Kazėnas yra informavęs bei skundais užvertęs beveik visas šalies institucijas: Prezidentūrą, Seimą, Generalinę prokuratūrą, Vidaus reikalų ministeriją, Policijos departamentą ir kitas.