Trečiadienio naktį spustelėjęs šaltis padarė daug bėdų gyventojams. Trūkus vamzdynui Deltuvos, A. Smetonos bei Vasario 16-osios gatvėmis plūste plūdo vanduo. Tuo tarpu Vilniaus gatvėje kelių daugiabučių gyventojai buvo likę be dujų.
UAB „Ukmergės vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Stanislavas Gilvydis pasakojo, jog trečiadienio naktį, apie 3 valandą, ties A. Smetonos ir Deltuvos gatvių sankryža trūko vamzdis.
Atsikasę šioje vietoje žemę, avarinės tarnybos darbuotojai išvydo apie metro ilgio išilginį plyšimą 20 centimetrų skersmens vamzdyje.
Pasak pavaduotojo, avarija laikoma tikrai nemenka, kadangi trūko magistralinis šalto vandens vamzdis.
Pasakojo, jog iš dalies apsieita laimingai – didelėje vamzdžio dalyje nuo trūkimo vietos nėra prisijungusių vartotojų, prisijungimams skirtos vietos užsklęstos sklendėmis.
Tuo tarpu artimiausių daugiabučių ir individualių namų gyventojams vanduo pradėtas tiekti kitais vamzdynais. Tokia galimybė yra, kadangi vamzdynai yra žiediniai.
Gilvydis sako, kad įmonė patyrė nuostolių dėl vandens nutekėjimo. Nuo 3 iki 5 valandos ryto išbėgo 600 kubinių metrų. Dienos norma, kurią per dieną suvartoja visa Ukmergė, yra 2700 kubinių metrų.
Dėl avarijos visame tinkle sumažėjo vandens slėgis. Jis nukrito iki 3 bar, kai tuo tarpu normaliomis sąlygomis slėgis būna 4,5 bar.
Dėl to labiausiai nukentėjo daugiabučių viršutiniuose aukštuose gyvenantys ukmergiškiai. Keletas žmonių iš ryto skambino į „Ukmergės vandenis“, teigdami, jog pas juos nėra vandens. Tačiau, pasak S. Gilvydžio, vandens nutekėjimas buvo sustabdytas apie 5.30 val., taigi jo stygių pajuto tik labai anksti atsikėlę daugiabučių gyventojai.
Visiškai avarijos padariniai pašalinti apie 16 val. Trūkimo vietoje pakeista 1,5 metro ilgio vamzdžio dalis. Manoma, kad seną, susidėvėjusį ketaus vamzdį galėjo išjudinti įšalas.
Anot S. Gilvydžio, beveik prieš pusšimtį metų tiestas magistralinis vamzdis jau laukia renovacijos – ji įtraukta į planus. Gavus finansavimą, kitais metais planuojama seną ketinį magistralinį vamzdį pakeisti į polietileninį.
Pavaduotojas sako, kad tokiais atvejais, kai dėl avarijos daugiabučio gyventojai lieka be vandens, įmonė prie namo atveža vandens cisterną. „Tačiau šis variantas labiau tinka vasarą. Žiemą vanduo cisternoje labai greitai užšaltų, mūsų darbuotojui tektų visą dieną ją kažkaip šildyti“, – kalbėjo pašnekovas.
Užšalo net dujos
Šalčiai trečiadienio ryte be dujų paliko Vilniaus 93, 95 ir 97 daugiabučių gyventojus. Iš ryto tai pastebėję žmonės skambino į avarinę tarnybą.
Nuo ankstyvo ryto iki beveik 10 valandos šių namų gyventojams teko apsieiti be šiltų pusryčių – tiek laiko dujų tiekimas buvo nutrūkęs.
AB „Energijos skirstymo operatorius“ Komunikacijos skyriaus atstovas ryšiams su visuomene Martynas Burba pasakojo, jog gavę pranešimą, tarnybos darbuotojai atvykę į vietą patikrino dujų skirstymo įrenginius. Nustatytas dujų slėgio reguliatoriaus gedimas. Ši įranga buvo pakeista.
„Preliminariais duomenimis, gedimas įvyko dėl šiuo metu vyraujančio didelio šalčio“, – teigia įmonės atstovas.
Deja, ketvirtadienio rytą situacija vėl kartojosi – avarinėje tarnyboje vėl gautas pranešimas, kad tuose pačiuose daugiabučiuose nėra dujų.
Burba teigia, jog į vietą nuvykę darbuotojai išsiaiškino priežastis. Šioje vietoje nuspręsta pastatyti rezervinio dujų slėgio reguliatorių. Sutrikus pagrindiniojo veiklai, jį pakeis rezervinis.
Problema kaimynams
UAB Ukmergės butų ūkio direktorius Giedrius Pocius pasakojo, jog šią savaitę į šalčio gniaužtus pateko keleto namų, kuriuos administruoja ši įmonė, gyventojai. Vamzdžiai užšalo negyvenamuose butuose. Direktorius patikino, kad imamasi skubių priemonių – ieškoma savininkų.
Dėl šių priežasčių avarinės tarnybos darbuotojų pagalbos prireikė Kauno, Ramygalos, Vytauto gatvėse esančiuose butuose.
Į įmonę skambino keli daugiabučių gyventojai ir skundėsi nepakankamai šylančiais radiatoriais. Anot įmonės vadovo, tokios problemos dažnai atsiranda dėl sistemų išsibalansavimo. Prie to gerokai prisideda šaltis.
Ukmergėje – rekordas
Ukmergės meteorologijos stoties stebėtoja Vitalija Budnikienė informavo, kad sausio 6-osios naktį Ukmergėje užfiksuota oro temperatūra buvo žemiausia visoje Lietuvoje – nukrito iki 28,2 laipsnio šalčio. Tai žemiausia temperatūra, užfiksuota Ukmergėje nuo 2011 metų sausio mėnesį.
Stebėtoja pasakojo, jog į meteorologijos stotį pastarosiomis dienomis ukmergiškių skambučių padaugėjo.
„Vieni žmonės skambina, norėdami sužinoti, kiek šalčio, kiti – tiesiog pasitikslinti savo namų ar automobilio termometrus. Tačiau teigti, kad kitaip rodantys termometrai netikslūs, irgi negalima. Mieste tarp namų dažniausiai būna kiek šilčiau, kitose rajono vietose gali ir dar žemiau nukristi.“