Antradienį Ukmergės kultūros centras buvo pavirtęs į savotišką ekomiestelį. Ukmergė tapo 16 savivaldybe, kurios gyventojai kviesti dalyvauti Aplinkos ministerijos projekte „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk!“. Apie rūšiavimo svarbą kalbėjo Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas.
Autorės nuotr. Mokė, kaip iš atliekų pasigaminti linksmų daikčiukų.
Anot jo, jei jau visi esame atliekų gamintojai, tai privalome patys būti ir jų tvarkytojais.
Atliekomis atsikratyti tik joms skirtose vietose ir nešiukšlinti gamtos ragino Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vedėjas Jonas Čivas.
Šurmuliavo naudotų daiktų, drabužių mugė, ekodirbtuvėse buvo mokoma pasigaminti naudingų dalykėlių iš audinių skiaučių, siūlgalių.
Susirinkusieji išklausė Vilniaus regiono atliekų tvarkymo centro atstovų paskaitą, kurios metu sužinojo įvairių rūšiavimo „plonybių“. Po paskaitos vyko rūšiavimo varžybos.
VšĮ „Nepriklausomi projektai“ vadovė projekto „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk!“ koordinatorė Jūratė Morkvėnaitė-Paulauskienė pasakojo, kad ukmergiškių žinios apie rūšiavimą ne prastesnės nei kitų savivaldybių gyventojų.
Pasak jos, renginyje sulaukta konkrečių klausimų, į kurį varpelio formos konteinerį mesti tam tikras atliekas, pakuotes.
Pabrėžė, kad jei neaišku, iš kokios medžiagos tiksliai pagaminta pakuotė, geriau į bendrą konteinerį nemesti – pasirinkti skirtą plastikui ar stiklui. Ne visi žino, kad iš metalo ar iš vadinamos „jūros putos“ pagamintą pakuotę reikia mesti į geltonąjį – skirtą plastikui.
Tuo tarpu perdegusias elektros lemputes, kaip ir automobilių padangas ar baldus, reikia pristatyti į didelių gabaritų atliekų aikštelę. Nebereikalaujama, kaip anksčiau, į varpelius išmesti tik švarią tarą. Pavyzdžiui, butelius nuo aliejaus pakanka įdėti į plastikinį maišelį, kad neištepliotų kitų atliekų.
Ligita JUODVALKIENĖ