Ministrų kabinete šią savaitę pritarta premjero sudarytos darbo grupės išvadoms, siūlančioms neblaivių piliečių apnakvindinimo rūpesčius priskirti savivaldybėms. Savivaldybės turės rasti lėšų ir girtuoklių miegui įkurti specialius nakvynės namus.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Šiuo metu neblaivių piliečių priežiūra užkrauta ant medikų pečių.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, į ligonines kasmet patenka apie 5 tūkstančius neblaivių asmenų.Valstybinei ligonių kasai per metus jų priežiūra atsieina apie 5 mln. litų.
Prieš keliolika metų panaikinus blaivyklas medikai nuolat kelia šią problemą ir tvirtina, kad girtuoklių priežiūra – ne jų rūpestis, tačiau Vyriausybė eilinį kartą pareiškė – blaivyklos šalyje neatgims. Prieita prie išvados, kad girtuoklių apnakvindinimas yra socialinė paslauga, tad ją turi teikti savivaldybės.
Kol kas teigiama, kad savivaldybės nakvynės namus steigs pagal poreikį, tai bus jų apsisprendimo reikalas, o ne prievolė.
Finansavimo iš valstybės biudžeto tam nenumatyta.
Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Algimantas Velička sako esąs nusivylęs priimtu sprendimu. Jo įsitikinimu, ligoninė – tikrai ne ta vieta, kurioje prieglobstį turėtų rasti girtuokliai. Čia gydomi rimti ligoniai, kuriems reikia profesionalios pagalbos.
Nors maždaug prieš šešerius metus ligoninei priklausančiose patalpose buvo bandyta steigti išblaivinimo patalpas, A. Velička dabar tokiam sumanymui nepritaria. Jis kategoriškas: jei jau steigti nakvynės namus – tai tik ne gydymo įstaigoje.
Šiuo metu gatvėje rasti iki sąmonės netekimo prisigėrę asmenys guldomi į ligoninės stacionarą. Sąskaitos už jų gydymą pateikiamos Ligonių kasai. Paguldyti į palatų lovas girtuokliai po kelių valandų, rūpestingai stebimi medikų, atsigauna. O atsigavę neretai sukelia triukšmą. Didžiausiems smarkuoliams kviečiama policija. Tuomet už viešosios tvarkos pažeidimą jiems skiriamos baudos.
Per tris mėnesius Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kartu su Savivaldybių asociacija turėtų parengti tvarką, numatančią, kada asmuo galės būti vežamas į nakvynės namus, ar juose bus teikiama medicininė pagalba.