Laukiant į rajono ugdymo įstaigas sugrįžtančių mokinių, skubama jose užbaigti renovacijos darbus. Mokslo metus kai kurios mokyklos pasitinka ne tik atsinaujinusios: naujovių žadama ir ugdymo procese.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Rugsėjo pirmosios šventė pražysta gėlėmis…
Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė pasakojo, jog nepabaigta renovacija Antano Smetonos gimnazijoje. Darbai dar tęsis rugsėjį, tačiau ugdymo procesui, anot jos, netrukdys. Bus renovuotas visas antras gimnazijos aukštas, ateityje laukia trečiojo remontas.
Dažymo ar kitų smulkių darbų prieš mokslo metus atlikta ne vienoje įstaigoje. „Savivaldybė skyrė lėšų Pabaisko mokyklai langams susidėti, nedidelis remontėlis taip pat padarytas Dainavos ikimokyklinio ugdymo skyriuje. Žiemą čia nebebus problemų dėl šalčio“, – pasakojo vedėja. Apšiltinta mokyklos-darželio „Varpelis“ išorė, liko sutvarkyti pamatus, sudėti trinkeles.
Ikimokyklinės 8 valandų grupės šiemet atidaromos Deltuvoje ir Siesikuose. „Deltuviškiams pagal projektą lėšų skyrė Švietimo ir mokslo ministerija, taip pat ieškojo rėmėjų. Todėl atliktas didesnis remontas – ne tik grindų padažymo“, – sakė pašnekovė.
Tikslas – ugdyti lyderius
Planuojama, kad į rajono mokyklas rugsėjį susirinks 4292 moksleiviai – 227 mažiau nei pernai. „Šis skirtumas ne toks didelis, kaip ankstesniais metais, todėl truputį lengviau atsikvėpėm. Tačiau tas pokytis vis tiek liūdnas…“ – sako D. Steponavičienė. Laukiama 285 pirmaklasių. Pernai jų buvo 335.
Nebelieka Jaunimo mokyklos – kelios jos klasės perkeltos į Užupio mokyklą. Tuo metu šioji kartu su „Šilo“ mokykla rugsėjį jau antrus metus pasitinka būdamos pagrindinėmis. „Ir dabar nostalgija iš mokytojų girdisi, kad neturi abiturientų. Išgyventi šį pokytį ne taip paprasta, reikia laiko susitaikyti. Tačiau tinklo pertvarka įgyvendinta tinkamai, miesto mokyklos turėjo būti reorganizuotos, ir turim išmokti gyventi kitaip“, – sakė vedėja.
Apie švietimo pokyčius kalbėta ir šią savaitę vykusiame Ukmergės rajono švietimo lyderystės forume „Kartu mes galime daugiau“. Švietimo darbuotojai diskutavo apie technologijų svarbą ugdymo procesui, poreikį keistis kartu su gyvenimu. „Pedagogas turi būti ne tik mokytojas, bet ir draugas mokiniui, – forume išsakytomis mintimis dalijosi pašnekovė. – Vienas pagrindinių uždavinių bendrojo ugdymo mokykloms – ugdyti lyderį, o tai ir gali daryti lyderiai. Turim siekti, jog mokinių rezultatai būtų geresni ir mokyklos aplinka tokia, kad joje tam būtų visos sąlygos.“
Antradienį D. Steponavičienė taip pat dalyvavo Vilniuje vykusioje metinėje švietimo darbuotojų konferencijoje. Joje pristatyta valstybinė švietimo strategija 2013–2022 metams, aptarti mokyklų tinklo kūrimo taisyklių pokyčiai. Vedėja minėjo, jog vienas iš svarstytų klausimų – galimybė kaimo mokyklose, turinčiose po vieną 11–12 klasę, palikti vidurinio ugdymo programą. Todėl, jos teigimu, tikėtina, kad mūsiškės Taujėnų, Želvos ir Veprių vidurinės mokyklos netaps pagrindinėmis. Jas akreditavus, galėtų tapti gimnazijomis.
Sulaukė pokyčių
Gimnazijos statusu nuo šiemet džiaugiasi siesikiečiai. Mokslo metams rengiasi 244 gimnazistai. Mokysis dešimt pirmokėlių, tarp jų – du iš Petronių pradinio ugdymo skyriaus. Siesikų gimnazijoje dirba per 30 pedagogų.
„Rugsėjo 1-osios šventės laukiame pakylėti, – džiaugiasi direktorius Vaidotas Kalinas. – Jai ruošdamiesi, atnaujinom ir savo atributiką. Naujoje gimnazijos emblemoje įprasmintos pagrindinės vertybės – draugiškumas, savanorystė.“
Gimnazistai taip pat apsirengs uniformas. Vyšninės spalvos aprangą – švarkelius, sarafanus, sijonus, kelnes – siūdinosi įmonėje „Manovita“. Direktorius sako, jog svarbiausia kuriant emblemą ir renkantis drabužius buvo mokinių nuomonė. Kad vaikai pasipuoš uniformomis, patenkinti ir tėvai.
Siesikiečiai dalyvauja lyderystės projektuose, prevencinėse programose. „Jas įgyvendindami, didžiausią dėmesį skirsim socialinių įgūdžių ugdymui. Taip pat planuojame mokinių susitikimus su direktoriumi prie arbatos, atsisakėm budėjimo tarp pamokų – mokiniai per pertraukas turi ilsėtis“, – pasakojo V. Kalinas. Jis dėkingas vietos ūkininkams, verslininkams, prie mokyklos gerovės prisidedantiems skiriant lėšų ugdymo reikalams.
Laukia darželinukų
Pasakojo, jog į naują ikimokyklinio ugdymo grupę darželinukai bus atvežami iš namų ir parvežami, grupėje organizuojamas maitinimas. „Vaikus ugdysim pagal savarankiško gyvenimo modelį, o darbas vyks ne tik grupėj: bus išvykų, kitų pažintinių veiklų. Galim priimti 20 vaikų, tačiau prašymų turim kiek daugiau – bandysim visus sutalpinti“, – sako vadovas. Grupėje dirbs trys darbuotojos.
Mokys jodinėti
Kartu su Siesikų moksleiviais rugsėjo laukia ir kiek neįprasti „auklėtiniai“. Į nuo 2003-iųjų gyvuojantį mokyklos zoologijos sodą sugrįžta įvairūs gyvūnėliai, kuriuos vasarą vaikai apsiima prižiūrėti namuose. Sode mokinius kiekvieną rytą pasitinka biologijos mokytojas Dalius Stašelis. Šioje karalijoje – žuvys, ropliai, šinšilai, degu, kiti graužikai… Gyvūnų rūšių – apie 60, tarp kurių – keliolika skirtingų paukščių rūšių.
Galvojama ir apie dar vieną neįprastą gyventoją. Bendradarbiaujant su Siesikų žirgininkais, rengiamos gairės mokyti vaikus jodinėti. „Ruošiamas jojimo mokytojas, gal mokykla turėtų žirgelį žemaituką – šitaip prisidėtume ir prie lietuviškų tradicijų saugojimo“, – šypsosi direktorius.
Vėl siekia mokslo
Mokyklinis skambutis netrukus suskambės ir tiems, kurie jau prieš daug metų besėdėję mokyklos suole. Tokių moksleivių laukiama Jono Basanavičiaus gimnazijoje. Čia jau antri metai vykdoma suaugusiųjų vidurinio ugdymo programa.
„Tai – dirbantys, auginantys vaikus žmonės, mokykloje mokęsi prieš 19–20 metų, kuriems dabar prireikė vidurinio išsilavinimo, – pasakojo gimnazijos direktorius Valentinas Gendvilis. – Aštuoni suaugusieji lankys 12 klasę ir trys, kurie ketina mokytis 11-oje. Mokinių skaičius kinta, nes būna, kad ateina ne rugsėjį, bet metų eigoje.“
Kadangi tokių mokinių nedaug, jie renkasi savarankišką mokymąsi. Dukart per savaitę ateina į konsultacijas, o atsiskaito laikydami įskaitas. Pasak V. Gendvilio, suaugusiesiems dėstomi visi mokomieji dalykai. Jų vidurinio išsilavinimo siekiančiam asmeniui privaloma mokytis ne mažiau kaip aštuonis.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ