Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus specialistai sako, kad gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų suvestinėje rodiklis sparčiai kyla į viršų. Nuo rugsėjo pradžios sergančiųjų šiomis ligomis skaičius rajone padidėjo dešimteriopai.
Ligita JUODVALKIENĖ
Šią savaitę mūsų rajone sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis pasiekė 44 atvejus 10 tūkstančių gyventojų. Vaikų serga 3,5 karto daugiau nei suaugusiųjų.
Medikai teigia, kad šis susirgimų skaičius išaugo per mėnesį. Rugsėjo pradžioje 10 tūkstančių gyventojų teko 5 susirgimai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė Vitalija Motiejūnienė sako, kad rudenį sergančiųjų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis padaugėja kasmet. Tai lemia keletas priežasčių. Pasak specialistės, nors orai gerokai atvėso, žmonės taip greitai nepersiorientuoja – dar rengiasi pernelyg vasariškai ir peršąla.
Antra vertus, rudenį paprastai susidaro palankios sąlygos plisti ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijai, nes labai suaktyvėja šias ligas sukeliantys virusai.
Trečias faktorius, turintis įtakos spartesniam rudeninių ligų plitimui, – į mokyklas suguža mokiniai. Kolektyvuose – didelis glaudus kontaktas ir ligos plinta sparčiau.
Gydytoja mano, kad turimi duomenys gali ir neatspindėti realios padėties, nes registruojami tik tie atvejai, apie kuriuos žino medikai – jei pacientas kreipėsi į juos.
Nemažai žmonių mano, kad pasirinkimas sergant eiti į darbą ar gydytis būnant namuose – tai tik jų asmeninis reikalas. Medikai teigia, kad pastaruoju metu vis dažniau šis klausimas jau svarstomas ne asmeniniu, o socialiniu ir ekonominiu aspektu.
„Anaiptol taip nėra – sergantieji užkrečia kolegas, o ir patiems tinkamai nesigydant ir ligai komplikuojantis pasveikti prireiks keliskart daugiau laiko. Daugiau pinigų teks išleisti vaistams, o ir nedarbingas žmogus bus kur kas ilgiau“, – aiškina V. Motiejūnienė.
Pasak jos, ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų ignoruoti ir laikyti „nekaltomis“ neverta. Jų komplikacijos – bronchitai, plaučių, inkstų, ausies, šlapimo takų, širdies raumens uždegimai.
Gripo epidemija skelbiama, kai 10 tūkstančių gyventojų tenka 100 ligonių. Gripo atvejai turėtų sudaryti 30 procentų susirgimų. Kol kas masiškai sergama viršutinių kvėpavimo takų ligomis – gripas nediagnozuotas nė vienam rajono gyventojui.