Rinkimų nesklandumus aiškina naujovėmis

Rinkimų nesklandumus aiškina naujovėmis /

Deltuvos pietinės apygardos rinkimų komisija tikina, kad pasiruošimas rinkimams ir pirmasis rinkimų turas vyko sklandžiai.

Tačiau kai kurie ukmergiškiai teigia kitaip – nesklandumų būta įvairių. Komisija juos aiškina įvestomis naujovėmis.

Apygardos komisijos pirmininkė Diana Mackonienė informavo, kad oficialių skundų dėl rinkimų pažeidimų nebuvo gauta. Skundų negavo ir policija. Komisijos pirmininkė pasidžiaugė, kad policijos pareigūnai balsavimo dieną apylinkėse lankėsi net po keletą kartų. Visose apylinkėse rinkimus prižiūrėjo stebėtojai – paskirti partijų ar iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ nariai.

„Nebuvo apylinkės, kad niekas nestebėtų“, – sakė D. Mackonienė. Vienur stebėtojai liko ir balsų skaičiavimo procedūroje, kitur ne.

Nesklandumus išsprendė

Pirmininkė pripažįsta, kad nedidelių nesusipratimų vis dėlto buvo. Dvejose apylinkėse rinkėjams atvykus balsuoti, pasirodė, kad prie jų pavardžių jau pasirašyta. Pasak D. Mackonienės, rinkėjų pasirašymo sąrašuose langeliai maži, todėl kai kuriems vyresnio amžiaus žmonėms buvo sudėtinga įžiūrėti ir pasirašyti tiksliai toje eilutėje, kurioje priklausė. Dėl šios priežasties pasitaikė pora atvejų, kai vieno rinkėjo parašas atsidūrė prie kito pavardės. Tai išspręsta surašant komisijos narių oficialius paaiškinimus, o rinkėjai savo teise balsuoti pasinaudojo.

D.Mackonienė atkreipė dėmesį, kad kai kurie ukmergiškiai klaidingai manė, jog rinkimų dieną galima balsuoti bet kurioje apygardoje. Bet tai padaryti buvo galima tik išankstinio balsavimo dienomis, o sekmadienį – tik savo apygardoje. Tokie pasiklydę rinkėjai buvo skatinami suskubti grįžti į apygardą, kuriai priklauso, ir pasinaudoti savo teise balsuoti.

Naujovės įnešė sąmyšio

Pasidomėjus, kodėl dalis gyventojų negavo pranešimų, D. Mackonienė atkreipė dėmesį, kad šiemet, siekiant stabdyti COVID-19 plitimą, buvo įvesta naujovė. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimu vardinių pranešimų nebeliko, atsisakyta ir vaikščiojimo po namus, pranešimai rinkėjams buvo paliekami pašto dėžutėse.

Redakcijoje gauta informacija, kad kai kurie rinkėjai pranešimų negavo visai, nerado jų ir pašto dėžutėse. D. Mackonienė sakė, kad taip iš tiesų galėjo būti, nes dalomosios medžiagos – pranešimų bei informacinių leidinių apie kandidatus – buvo gauta tris kartus mažiau, nei yra rinkėjų apygardoje. Ši problema pastebėta jau pirmosiomis dienomis, kai tik pradėta platinti dalomąją medžiagą. Kreiptasi į VRK, tačiau gautas atsakymas, kad apygardai skirtas būtent toks tiražas. Pasak pirmininkės, anksčiau dalomosios informacinės medžiagos tiražus numatydavo apygardos komisija, šiemet sprendimą dėl tiražų priėmė VRK.

Redakcijoje sulaukta skambučių ir dėl to, kad ne visi, turintieji teisę balsuoti namuose, sulaukė pasiūlymo pasinaudoti šia galimybe. 89-erių metų skaitytoja Donata apgailestavo, kad jai nebuvo sudaryta galimybė dalyvauti Seimo rinkimuose. Moteris tikėjosi, kad jai bus pasiūlyta balsuoti namuose. tačiau nei kas atėjo, nei paskambino. Pati moteris taip pat nerado informacijos, kam reiktų pranešti, kad norėtų balsuoti namuose. „Esu labai nepatenkinta. Norėjau nors smiltele prisidėti, išreikšti savo valią“, – kalbėjo senjorė.

Moteris gyvena Vytauto gatvėje. Prašė išsiaiškinti, kas kaltas, kad pas ją niekas neatėjo. Antrame ture dalyvauti tikina nebematanti prasmės, nes kandidatas, už kurį ji norėjo atiduoti savo balsą, į antrą turą nepateko.

D.Mackonienė tikino, kad visiems, kas išreiškė norą balsuoti namuose, tokia galimybė buvo sudaryta. Daug žmonių skambino trumpuoju numeriu, kur į skambučius atsakinėjo ne komisijos nariai, o konsultantai, todėl pasitaikė atvejų, kad rinkėjai buvo nukreipti į ne tas apygardas. Tačiau, pirmininkės teigimu, tokie atvejai pavieniai, dėl jų išsiaiškinta. Painiavos įnešė ir tai, kad pasikeitė apygardų pavadinimai, kurie nebeatitinka miestų ar rajonų pavadinimų.

Į tai, kad vyresnio amžiaus asmenys, nesulaukę siūlymų balsuoti namuose ir neradę pranešimų pašto dėžutėse, suglumo ir nesuprato, kur, kokiu būdu turi kreiptis, pirmininkė atsakė: „Negali būti, kad vyresnio amžiaus žmogus neturi nei kaimynų, nei vaikų ar kitų artimųjų, kurie jiems padėtų. Informacijos buvo daug: ir laikraščiuose, ir televizijoje.“ Tiesa VRK interneto svetainėje buvo skelbiama, kad rinkėjams, turintiems teisę balsuoti namuose, pranešimai bus įteikiami asmeniškai ir įteikiant bus klausiama, ar žmogus nori balsuoti namuose, ar apylinkėje. Tą patvirtino ir kita mūsų skaitytoja, kuriai pranešimą atnešė į namus.

D.Mackonienė akcentavo, kad šiemet komisijose dirbo daug naujų narių. Tie, kurie jau turi patirties, lengviau perprato rekomendacijas, kaip bendrauti su rinkėjais koronaviruso plitimo sąlygomis, kiti, kas dirba pirmą kartą, galėjo ir paprasčiau pažiūrėti. „Tai, kaip narys įgyvendina visas rekomendacijas, priklauso ir nuo individualaus požiūrio į darbą“, – sakė pirmininkė. „Vienas, kuris dirba daug metų ir gerai pažįsta rinkėjus, galbūt vaikščiojo po namus ir dalijo pranešimus į rankas, kitas, kuris ėjo pirmą kartą, – ne.“

Darbai nesustoja

„Ukmergės žiniose“ skelbėme, kad dviem iš apygardos komisijos narių buvo nustatyta COVID-19 liga. Ji išaiškėjo išankstinio balsavimo metu. Tačiau teigiama, kad darbai nesustojo. „Komisija rinkimų dieną vykdė savo pareigas, o ir pasiruošimas antram turui tikrai nestrigs“, – užtikrino D. Mackonienė. Jos teigimu, tiek ji pati, tiek apygardos komisija šiuo metu dirba visu tempu.

Jei nutiktų taip, kad reikėtų izoliuotis visai apygardos komisijai, kaip spręsti tokią situaciją numatyta dar prieš pirmą turą. Deltuvos pietinės apygardos komisijai negalint atlikti darbo, jos narius keistų trijų kaimyninių apygardų komisijų nariai. Pagalba atskubėtų iš Jonavos, Širvintų-Molėtų, Deltuvos šiaurinės apygardų komisijų.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *