Nors už lango vidurvasaris ir daugelis negalvoja apie šylančius radiatorius, UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Vydas Paknys teigia, kad jų įmonėje – pats darbymetis. Vasarą vyksta svarbiausi pasirengimo naujam šildymo sezonui darbai.
Įmonės direktorius V. Paknys bei vyriausiasis inžinierius Gimantas Bernotas informavo, kad jau įvykdyta apie 70 procentų pasirengimo šildymo sezonui darbų.
Parengta RK-1 katilinė bei šilumos trasos Dukstynos mikrorajone, RK-3 katilinė, aptarnaujanti Linų gatvę bei Pivonijos mikrorajoną, „Šilo“ katilinė, šilumą tiekianti Antakalnio bei Uosių gatvių daugiabučiams, iš dalies – Pašilės bei Šventupės katilinės.
Praėjusią savaitę rajono spaudos atstovams buvo surengta išvyka į miesto katilines bei kitus „Ukmergės šilumos“ eksploatuojamus objektus. Jos metu supažindinta su atliekamais darbais, apibūdintos įrenginių apžiūros, patikros, remonto bei šilumos trasų išbandymo trukmės.
Pasak direktoriaus, įmonei šis etapas – atsakingas ir ne mažiau svarbus už šilumos bei karšto vandens kainų tarifų nustatymą.
Norėtų trumpesnio patikrinimo
Vartotojai paprastai pasirengimą naujajam sezonui sieja su nepatogumais – vasarą porai savaičių atjungiamu karštu vandeniu.
Įmonės administracija sulaukia gyventojų, klausiančių apie šio laikotarpio sutrumpinimo galimybes, skambučių. Kai kas piktinasi, kad sąmoningai ilginamas karšto vandens atjungimo laikotarpis, nes įmonei vasarą tiekti karštą vandenį nuostolinga.
Įmonės vadovas patikino, kad vykdant pasirengimo darbus, tai stengiamasi pasidaryti kokybiškai ir mažiausiomis sąnaudomis.
Darbų paspartinimas esą reikštų skubotumą ir ne visų svarbių punktų, įtrauktų į patikros planus, išpildymą. O tai atsilieptų šilumos gamybos bei tiekimo kokybei.
Įpareigoja teisės aktai
„Privalomus darbus esame išsidėlioję pagal technologinius apskaičiavimus. Ir taip vos telpame į dviejų savaičių laikotarpį. Patikrą bei daugelį remonto darbų atliekame savo įmonės pajėgomis. Jei samdytume daugiau įmonių, išaugtų gamybos kaštai“, – paaiškino V. Paknys.
Pabrėžė, jog įmonėje vadovaujamasi nuostata, kad šilumos tiekimas turi būti patikimas, saugus. Tuos pačius kriterijus iškelia ir įstatymai, kiti teisės aktai.
„Ukmergės šiluma“ gamybos bei tiekimo procese vadovaujasi net 120 įvairių teisės aktų. Įmonė atsako už saugų, patikimą bei kokybišką šilumos bei karšto vandens tiekimą nuo katilinių iki šilumos skaitiklio, įrengto pas vartotojus.
Vamzdynams – pusšimtis metų
„Ukmergės šiluma“ prižiūri 5 zonas. Katilinė RK-1 Šviesos g. aptarnauja Dukstynos mikrorajoną, RK-2 Klaipėdos g. – centrinę miesto dalį bei Pramonės rajoną, RK-3 Vilniaus g. šildo ir karštą vandenį tiekia Linų g. bei Pivonijos mikrorajonui, „Šilo“ katilinė – Antakalnio ir Uosių g.
Įmonė eksploatuoja ir katilinę Šventupėje, karštą vandenį tiekia Pašilės ir Deltuvos daugiabučiams.
Visos trasos ilgis – 24 kilometrai. Kadangi visur eina po du vamzdžius, iš viso įmonė eksploatuoja 48 kilometrus vamzdyno.
Didžioji dalis vamzdynų, sklendžių yra seni, įrengti beveik prieš pusę amžiaus. Tokios senienos reikalauja ypatingos priežiūros. „Negalime pasirengimo darbų atlikti atmestinai ar pagreitinti šio proceso, sutrumpinant nepatogumus dėl karšto vandens tiekimo nutraukimo“, – tikina V. Paknys.
Vadovaujasi smulkiu planu
Visos šios katilinės nėra sujungtos į vieną bendrą tinklą, todėl vykdant pasirengimą šildymo sezonui, karšto vandens tiekimas yra nutraukiamas paeiliui kiekvienoje zonoje.
Grafiką, kuriame numatytas pasirengimas kiekvienoje zonoje, įmonė sudaro iš anksto, jį tvirtina savivaldybės administracijos direktorius. Grafikas skelbiamas spaudoje, daugiabučių skelbimų lentose.
Vartotojams šis laikotarpis nepatinka, nes jis reiškia karšto vandens tiekimo nutraukimą dviem savaitėms. Mažesnių katilinių aptarnavimo zonoje vanduo atjungiamas trumpesniam laikui.
V. Paknys aiškino, jog visų darbų atlikimo trukmę jie yra susiplanavę labai skrupulingai. Tai padeda darbus atlikti neatsiliekant nuo grafiko.
Per metų eigoje vykstančias profilaktines peržiūras daugelis remonto darbų yra atidedami iki pasirengimo šildymo sezonui laikotarpio.
„Ukmergės šilumos“ vadovas pasakojo apie kiekvienoje zonoje vykdomų darbų seką. Sustabdžius katilinės darbą, katilas apžiūrimas, remontuojamas, tikrinami ir remontuojami siurbliai. Didelio diametro šilumos skaitikliai vežami patikrai į Taliną. Jų patikra užtrunka apie savaitę. Dar po keletą dienų sugaištama juos nuimti ir vėl sudėti į vietas…
Išbandymas slėgiu
Sutvarkius katilinių įrangą bei vamzdynus, pašalinus gedimus, atliekamas išbandymas didesniu nei įprasta hidrauliniu slėgiu. Tai daroma norint išvengti avarijų šildymo sezono metu.
Jei paprastai vamzdynuose palaikomas iki 7 Atm slėgis, juos išbandant, šaltas vanduo paleidžiamas 16 Atm slėgiu. Pasak direktoriaus, kiekvienoje zonoje po tokio išbandymo pasitaiko 1–5 trūkimai vamzdyne.
Kai kurie vartotojai neįžiūri logikos, kodėl įmonė po visų patikrų ir remontų karštą vandenį tiekti pradeda pirmadienį, o ne penktadienį. Juk savaitgalį vis tiek niekas nėra atliekama.
V. Paknys paaiškino, jog energetikams rekomenduojama po didesnių remonto darbų nepradėti tiekimo prieš savaitgalį ar šventes dėl galimų gedimų. Šios rekomendacijos laikomasi.
Daugiau kaip pusė – parengta
Šiuo metu atlikta daugiau kaip pusė darbų – patikrinta, suremontuota ir parengta šildymo sezonui apie 70 įmonės įrangos, vamzdynų.
Ar atliekant patikra pateikė nenumatytų staigmenų?
Vadovas sako, kad didžiausių netikėtumų „papylė“ mažieji šildymo katilai, esantys Pašilėje ir Deltuvoje, šildantys po vieną ar kelis namus. Visi 10 katilų – seni, neekonomiški ir neatitinkantys šiuolaikinių standartų.
Juos prisiėjo keisti. Įmonei tai kainavo apie 80 tūkst. eurų. V. Paknys patikino, kad vartotojams šios išlaidos tarifo nepakeis – lėšos paimtos iš bendros remontams nurodytos sumos.
Dabar įmonėje atliekami skaičiavimai ir rugpjūtį rajono tarybai pateiks tvirtinti šilumos ir karšto vandens kainas. Direktorius prognozuoja, kad, nors jos tiek, kiek buvo planuota, greičiausiai nepavyks sumažinti, ji vis tiek turėtų būti truputį mažesnė nei praeitą sezoną.
Biokuro kiekiai didėja
Šviesos g. esančioje RK-1 katilinėje 2015–2016 metų šildymo sezoną biokuras sudarys apie 90 procentų naudojamos žaliavos. Praeitą sezoną vyravo dujos.
RK-3 katilinėje Vilniaus gatvėje gaminamą ir tiekiamą šilumos energiją papildys iš UAB „Ukmergės katilinė“ perkama šiluma. Iš nepriklausomo gamintojo planuojama pirkti apie 50 proc. Pivonijos mikrorajono daugiabučiuose suvartojamos šilumos energijos. Neseniai buvo pasirašyta šilumos energijos pirkimo sutartis. „Ukmergės šiluma“ ją pirks 10 procentų mažesne nei įmonės palyginamoji gamybos kaina.
Šventupės katilinėje šilumos energijos gamybai naudojamas biokuras. Iki sezono pradžios čia numatoma pastatyti naują biokuro katilą.
Kuro rūšis nesikeis RK-2 Klaipėdos gatvėje bei „Šilo“ katilinėse – bus kūrenama dujomis.
Kokie tolimesni sprendimai dėl Deltuvos gatvėje anksčiau planuotos biokatilinės statybos? V. Paknys paaiškino, kad jos likimas rajono tarybos politikų rankose – mano, kad šis klausimas bus aptartas rudenį. Taip pat politikai spręs ir apie galimybę RK-2 katilinėje įrengti biokuro katilą.
Pasak „Ukmergės šilumos“ vadovo, rajono šilumos ūkio perspektyvos sutampa su šalies mastu iškeltomis gairėmis – nuo gamtinių dujų pereinama prie biokuro.
Tačiau atsisakyti gamtinėmis dujomis kūrenamų katilų tikrai neketinama – siekiama idealaus varianto, kad kiekvienoje katilinėje būtų dviguba galimybė.