Rugpjūčio 23-iąją, minint istorinio Baltijos kelio 31-ąsias metines, 50 tūkst. lietuvių stojo į naują gyvąją grandinę – Laisvės kelią į Baltarusiją! Žmonių grandinėje, nusidriekusioje nuo Vilniaus arkikatedros bazilikos iki Baltarusijos sienos, dalyvavo ir ukmergiškiai.
Laisvės kelio į Baltarusiją akcija vyko „Laisvės TV“ iniciatyva. Daug ukmergiškių dalyvauti joje registravosi asmeniškai ir važiavo savu transportu.
Ukmergės rajono savivaldybė, palaikydama iniciatyvą, užsakė 50 vietų autobusą. Juo vyko 37 žmonės. Į kelią važiavo šeimomis, draugų kompanijomis. Mažiausieji – dar tik einantys trečius metus. Tad už rankų kibosi ir suaugusieji, ir jaunimas, ir vaikai.
Visas kelias buvo suskirstytas į sektorius, siekiant, kad kiekvienoje dviejų kilometrų atkarpoje būtų vienodas skaičius žmonių. Kadangi pagrindiniai sektoriai užsipildė gerokai anksčiau iki renginio, inicijuota antroji linija, tad nuo Rukainių kelias išsišakojo ir Baltarusijos sieną siekė dviem srautais. Ne visi pasiekė savo sektorius, tik įvažiavus į Vilnių, prasidėjo spūstis. Dauguma transporto priemonių keleivių dėvėjo baltus drabužius, vežėsi vėliavas, tad ypatinga nuotaika lydėjo dar vykstant į renginį.
Laiku nepasiekusiuosius savo sektorių organizatoriai ragino stoti ten, kur yra, ir rikiuotis.
19 valandą vakaro žmonės, stovintys Minsko plente, susikibo rankomis, taip išreikšdami palaikymą baltarusiams. Jie šiomis dienomis taikiomis priemonėmis – demonstracijomis, protestais, mitingais – kovoja už demokratiją. Tačiau su jais susidorojama smurtu.
Lietuva atvėrė koridorių nuo represijų ieškantiems prieglobsčio pabėgėliams, išsiuntė atstovų delegaciją, o piliečiai, norėdami parodyti palaikymą, stojo į Laisvės kelią. Virš kelio skrido parasparniai, oro balionai, iš lėktuvų buvo barstomi kardeliai, o keliu riedėjo motociklininkai, dviratininkai. Drauge stovėję ukmergiškiai išskleidė didžiulę specialiai šiai dienai siūtą Baltarusijos istorinę vėliavą.
Laisvės kelyje kartu vilnijo Lietuvos ir Baltarusijos vėliavos, liudydamos apie draugiškumą. Balta Laisvės kelio spalva – kaip taikos simbolis – kviečia kalbėtis ne jėga, o taikiomis priemonėmis, nepažeidžiančiomis žmonių teisių.
Iš renginio ukmergiškiai grįžo kupini emocijų. „Į šį kelią važiavau išreikšti solidarumą baltarusiams ir prisiminti mūsų pačių istoriją“, – sakė Egidijus. Deividas kalbėjo, kad, dalyvavęs akcijoje, pats jaučiasi istorijos dalimi.
„Prieš trisdešimt vienus metus negalėjau dalyvauti Baltijos kelyje, nes tuomet buvau dvejų metukų. Sesei buvo dešimt ir ji dalyvavo. Po to ilgus metus saugojo dobilų vainiką, kuriuo buvo pasipuošusi. Augdama mačiau nuotraukas ir visą laiką žinojau, koks svarbus įvykis tai buvo visai mūsų tautai, todėl labai norėjau dalyvauti Laivės kelyje kartu su sese. Džiaugiuosi, kad tai dar viena galimybė lietuviams ne tik padėti už laisvę kovojantiems baltarusiams, bet ir patiems pabūti bendrystėje, nepaisant to, kad kuriant savo valstybę kyla vidinių nesklandumų. Tai – dar viena galimybė pamiršti, kas bloga ir būti vieningiems“, – pasakojo Ieva.
Akcijoje su gausia šeima dalyvavusi Vilma sakė, kad abejonių, ar vykti, nebuvo. Vaikai nuo ryto laukė kelionės, gamino vėliavėles. „Galbūt vaikams dar sunku suprasti renginio misiją, bet augdami jie supras. Dalyvaujame, norėdami palaikyti baltarusius jų kelyje, suteikti jiems vilties ir palaikymo, kad eitų iki galo. Tikime, kad vieną dieną sienos tarp Lietuvos ir Baltarusijos nebeliks, kad visi būsime demokratiški ir verti laisvės“, – kalbėjo Vilma.
Autobusu vyko ir viena Baltarusijos pilietė, jau trejus metus gyvenanti ir dirbanti Ukmergėje. Iki paskelbiant pandemiją, gimtąją šalį ir artimuosius ji aplankydavo kas dvi savaites, o dabar nematė jų nuo kovo mėnesio. „Mūsų šalyje baltos ir raudonos spalvų simbolika ilgą laiką buvo draudžiama, todėl keista matyti žmones, laisvai laikančius mūsų šalies istorines vėliavas rankose, – sakė Alesė. – Labai džiaugiuosi tuo, kas vyksta. Gera matyti tokį palaikymą. Džiugu ir akiai, ir širdžiai.“ Į renginį ji važiavo lydima kolegių lietuvių.
Baltarusijos palaikymo akcijos vyko ir kituose miestuose bei kitose šalyse.