Šį pavasarį suformuota nauja rajono vadovų komanda tęsia duotą pažadą kartą per tris mėnesius surengti spaudos konferencijas.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Rajono vadovai deda pastangas, kad būtų suremontuotas itin nesaugus kelias link Želvos.
Jų metu rajono spaudai praneša apie nuveiktus darbus ir aktualiausias rajono problemas.
Toks susitikimas su spauda vyko praėjusią savaitę. O parinktas tam laikas – ketvirtadienį minėta Vietos savivaldos diena. Ta proga rajono meras Vydas Paknys, vicemeras Rolandas Janickas, administracijos direktorius Stasys Jackūnas ir jo pavaduotojas Giedrius Pocius pasveikino ne tik kolegas, dirbančius savivaldos institucijose, bet ir visus rajono gyventojus.
Pasidžiaugta sumažėjusia kaina
Kaip vieną iš pagrindinių uždavinių, kurį jau pavyko įgyvendinti, rajono vadovai įvardija ekstremalios situacijos, susijusios su šilumos ūkiu, pabaigą. Ekstremali situacija atšaukta nuo spalio 1 dienos.
Palyginti su ekstremaliuoju laikotarpiu šilumos kaina Ukmergėje sumažėjo 1,47 cento už vieną kilovatvalandę ir dabar siekia 27,03 ct/kWh (be PVM), o Šventupėje, lyginant su ekstremaliuoju laikotarpiu, ji padidėjo 3,83 cento ir dabar siekia 23,3 ct/kWh.
Apie šilumos ūkį informavęs rajono meras V. Paknys pasidžiaugė pagaliau pasirašyta sutartimi dėl Deltuvos ir Taujėnų mokyklų katilinių rekonstrukcijos bei Ūkio ministerijos finansavimo katilinės Šviesos gatvėje RK1 rekonstrukcijai.
Atsiliekama nuo kitų
Dar praėjusiais metais „Ukmergės šiluma“ informavo gyventojus, kad ketinama statyti biokuro katilinę Deltuvos gatvėje. Deja, katilinės projektas nefinansuotas. Jis įšalęs ir jo ateitis neaiški.
„Pagrindinis mūsų tikslas – pigesnė šiluma“, – sakė V. Paknys, konstatuodamas, kad treji pastarieji „ekstremalieji“ metai Ukmergei atnešė daug žalos ir šilumos ūkio srityje nustūmė į atsilikėlių gretas.
Nebuvo pažangūs ir metai, kuomet šilumos ūkį valdė nuomininkas. Per tą laiką kituose rajonuose buvo statomos pigesnės biokuro katilinės. Todėl ir šiluma daugelyje kitų Lietuvos rajonų gerokai pigesnė.
„Su biokuru startuojam vėliau nei kiti, todėl neišvengiamai būsim atsilikėliai“, – svarsto V. Paknys.
Informuota, kad su UAB „Miesto energija“ toliau vyksta teisminiai procesai.
Mokestis gali šoktelėti
Rajono mero pavaduotojas Rolandas Janickas pranešė apie savo kuruojamą atliekų tvarkymo sritį. O joje – nemažai bėdų. Viena jų – pastaraisiais metais smarkiai išaugę žaliųjų atliekų kiekiai. Ukmergiškiai įprato į konteinerius, prie jų ar tiesiog į gatvę tempti surinktus obuolius, nupjautus žolynus, šakas.
Pripažįstama, jog iš dalies kalta ir pačios savivaldybės propaganda, kad žaliosios atliekos – tinkama žaliava kompostavimo aikštelei.
Tačiau dabar aišku, kad gabenimo išlaidos gerokai didesnės už naudą. Vieną toną žaliųjų atliekų išvežti iš miesto kainuoja 50 litų. O šiuo metu per mėnesį tokių žalienų surenkama keli šimtai tonų.
Tuo tarpu paaiškėjo, kad dumblo aikštelei esą labiau tinka medienos atliekos, o ne tai, kas keliauja iš ukmergiškių daržų.
Nesupranta kompostavimo naudos
Pasidomėję, kaip žaliųjų atliekų problema sprendžiama kituose rajonuose, Ukmergės vadovai sužinojo, kad tokios aštrios jos kitur nėra. Esą niekam net į galvą neateina, kaip kad pas mus – kieme nupjautą veją tempti prie konteinerio. Žmonės ją senu papratimu kompostuoja.
Spalio 19 d. 11 val. kompostavimo bus mokomi ir ukmergiškiai. Kultūros centre tądien rengiama sodininkų konferencija.
Jei ukmergiškiai neatsikratys staiga atsiradusios mados tiesiog išmesti žalienas, tai smogs visiems per kišenę – teks didinti atliekų išvežimo mokestį. Viltis dedama ne tik į gyventojų mokymą, bet ir į VACC projektą – sodininkams žadamas dalinti komposto dėžes.
Beje, mokesčiui didėti yra ir daugiau priežasčių. Viena jų – didinamas sąvartynų vadinamasis vartų mokestis. Jis gali padidėti net tris kartus.
Atidarymas – netrukus
Rajono vadovai tikina, jog būtina dėti visas pastangas, kad buitinių atliekų mažėtų. To galima pasiekti jas rūšiuojant – atskiriant ne tik žaliąsias atliekas, bet ir popierių, stiklą, plastmasę.
Su buitinėmis atliekomis susijusi naujovė – didelių gabaritų atliekų aikštelė. Jos Ukmergėje laukiama vos ne dešimtmetį. Ir pagaliau jau po kelių savaičių ji turėtų būti atidaryta. Čia gyventojai galės atvežti ir nemokamai palikti baldus, buitinę techniką, padangas.
Nemenka bėda – piktybiškai nemokamas visuotinis atliekų mokestis. Per trejus metus, kai jis įvestas, susidarė 1 milijono litų skola. Tiesa, tikimasi, kad pasitikslinus duomenis, kas dabar ir daroma, ji mažės. Pasak R. Janicko, bus dedamos pastangos, kad skolos būtų sumokėtos.
Aplink konteinerius – tujos
Administracijos direktorius S. Jackūnas pasidžiaugė neseniai naujai įrengtomis šešiomis konteinerių vietomis Linų, Jaunimo, Dariaus ir Girėno, Pašilės, Žiedo, Anykščių gatvėse. Jos apželdintos tujomis, su tvorelėmis. Tokios ateityje turės būti ir visos kitos konteinerių aikštelės.
Miestą puošia ne tik gražesnės konteinerių aikštelės, bet ir rimti gatvių rekonstrukcijų projektai. Sėkmingai ir net greičiau nei pagal planą rekonstruojamos J. Basanavičiaus ir Bažnyčios gatvės. Tam naudojamos ES struktūrinių fondų lėšos.
Iš rajono biudžeto atliekami kuklesni darbai: dideliam gyventojų džiaugsmui išasfaltuota trumputė Pušų gatvės atkarpa iki vienintelio joje esančio daugiabučio.
Išasfaltuota ir prie „Pivonijos“ prekybos centro esanti automobilių aikštelė, Žiedo 3A namo kiemas.
Tikisi kelio rekonstrukcijos
Kaip vienas rimčiausių rajono valdžios įvardijamų iššūkių – siekis rekonstruoti kelią nuo Ukmergės link Želvos.
V. Paknys patikino, kad to siekiama intensyviai ir ryžtingai. Neseniai Lietuvos automobilių kelių direkcijai įteiktas Jonavos, Ukmergės, Molėtų, Kėdainių merų pasirašytas kreipimasis kuo greičiau spręsti įsisenėjusią problemą.
Aktyvūs šiuo klausimu ir Želvos seniūnijos bendruomenių nariai. Jie taip pat raštu atakuoja Kelių direkciją. O jei nebus pradėta avarijas ir žūtis sėjančio kelio rekonstrukcija, grasina imtis ryžtingų priemonių.
Paliestos ir kitos susisiekimo temos. Informuota apie diskusijas dėl kelių pavaldumo. Siekiama šiaurinį Ukmergės aplinkkelį perduoti regioninių kelių pavaldumui mainais į šiuo metu regioninių kelių statusą turinčią Vytauto ir Kauno gatvę bei Kęstučio aikštę. Pasidomėjus dėl Nuotekų gatvėje tiesiamo dviračių tako – ar jis tikrai Ukmergei reikalingas, rajono vadovai neneigė, kad projektas nėra iš aktualiausiųjų, tačiau žvelgiant į ateitį perspektyvų matosi. Mat šis takas ateityje jungsis į Ukmergėje besidriekiantį dviračių takų tinklą.
Dėl gyvsidabrio – ekstremalus įvykis
S. Jackūnas priminė ir plačiai nuskambėjusią teismo pastato gyvsidabrio temą. Dėl sausio 17 dieną teisme rasto gyvsidabrio Ukmergėje paskelbtas ekstremalusis įvykis. Šis sprendimas tebegalioja, o pati problema nejuda iš vietos.
Gyvsidabriu užterštas pastatas priklauso Teismų administracijai, tačiau ši siūlo, kad pastatą perimtų Ukmergės rajono savivaldybė.
Tačiau specialistai paskaičiavo, kad pastatui nukenksminti reiktų 1,5 milijono litų. Esą 1 kilogramo kenksmingų medžiagų utilizavimas kainuotų 1500 litų. Dėl tokios situacijos savivaldybė statinio taip pat kratosi. Pasak S. Jackūno, sutiktų jį perimti tik tuo atveju, jei jis būtų nukenksmintas.
Kadangi į užterštą statinį rajono teisėjai jau tikrai niekada nebegrįš, planuojama šiemet pradėti naujo teismo pastato Deltuvos gatvėje projektavimo darbus.
Tarptautiniai ryšiai
Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas G. Pocius aptarė tarptautinio bendradarbiavimo klausimus. Kaip tik praėjusį savaitgalį Ukmergės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Latvijoje Livani mieste.
Rajono vadovų įsitikinimu, vienas objektų, kuriame laukiami užsieniečiai, – baigiamas restauruoti Užugirio dvaras.
Šia ir kitomis temomis neseniai buvo kalbėta ir su Ukmergės garbės piliečiu, ES ambasadoriumi Maskvoje Vygaudu Ušacku.
Viešnagės Ukmergėje metu svečias teiravosi, kuo jis pats galėtų būti naudingas rajonui. Manoma, kad tai galėtų būti investicijų pritraukimo klausimai, tarptautinis bendradarbiavimas su Rusija, žydų kultūros pristatymas. Kalbėta net apie Tarptautinį būgnų ir perkusijos festivalį bei Ukmergės miesto šventę ir galimybę į ją pasikviesti garsių kraštiečių iš Lietuvos bei užsienio.
Išspręsti įsisenėję skauduliai
Rajono meras V. Paknys pasidžiaugė, kad bendromis pastangomis per pusmetį pavyko išspręsti ir labai žemiškas problemas. Jos nebuvo aktualios visiems ukmergiškiams, bet patiems konfliktų dalyviams – labai skaudžios. Vienas tokių konfliktų – Petronių kaime dėl priėjimo prie ežero. Kitas – Deltuvos gatvėje, kilęs tarp gyventojų ir verslininkų, bei Kudirkos skersgatvyje – dėl pravažiavimo.
Rajono meras pasiruošęs bendrauti ne tik su rajono spauda, bet ir gyventojais. Spalio 24 d. 17 val. numatytas jo susitikimas su gyventojais.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ