Rajono vadovui Algirdui Kopūstui iškeltoje administracinio teisės pažeidimo byloje teismui vėl nepavyko priimti sprendimo. Nagrinėjimas atidėtas, neatvykus Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovui. Į kitą teismo posėdį merui teks skubėti iš karto po Seimo rinkimų, kuriuose ketina dalyvauti ir pats.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. Mero Algirdo Kopūsto byloje jo advokatui Valdui Kersnauskui daug kas neaišku.
Byla A. Kopūstui buvo iškelta pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 126 straipsnio pirmą dalį. Įrodžius mero kaltę, jis būtų baudžiamas dėl transporto priemonės vairavimo neblaiviam, kai nustatomas lengvas girtumo laipsnis.
Mero vairuojamą automobilį „Toyota Land Cruiser“ Ukmergėje patruliavę du vilniečiai policininkai sustabdė pernai lapkričio 25 dieną 18.12 val. Vilniaus gatvėje, netoli miškų urėdijos. Patikrinus vairuotoją, jam buvo nustatytas lengvas – 0,81 promilės – girtumas.
Apie įvykio aplinkybes A. Kopūstas pasakojo vasario mėnesį vykusiame pirmajame teismo posėdyje. Sakė incidento dieną dalyvavęs renginyje, kuriame išgėrė du nedidelius bokalus alaus. Teigė neketinęs iškart sėsti prie vairo. Tačiau sužinojęs, kad pablogėjo jo sergančios mamos sveikata, turėjo skubiai nuvežti jai vaistų.
Netrukus jo automobilį sustabdžius pareigūnams, teko porą kartų pūsti į alkoholio matuoklį. Alkotesterio rodmenys abu kartus esą skyrėsi: pirmą kartą rodė 0,89 promilės, vėliau – 0,81. Merui buvo surašytas pažeidimo protokolas.
A. Kopūstas pasakojo sutikęs su policininkų siūlymu vykti į medicinos įstaigą. Į Ukmergės ligoninę pasitikrinti blaivumo jį nuvežė žmona. Kai atvyko, buvo praėjusi maždaug valanda. Atlikus medicininę apžiūrą ir alkotesteriu patikrinus vairuotojo būklę, paaiškėjo, kad jis yra visiškai blaivus.
Surado kliūčių
Tąsyk teisme mero advokatas Valdas Kersnauskas suabejojo policijos alkotesterio tikslumu. Posėdyje dalyvavęs Lietuvos kelių policijos tarnybos Patrulių kuopos vadas Arturas Belianas teigė esąs įsitikinęs, jog tarnybos patruliai negalėjo apsirikti. Tačiau advokatas policijos ir ligoninės alkotesterių duomenis vadino pernelyg prieštaringais.
Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus 1-am teismo psichiatrijos skyriui buvo pavesta atlikti ekspertizę. Ekspertai turėjo išsiaiškinti, kokia buvo A. Kopūsto fiziologinė būsena pažeidimo padarymo metu.
Gavus išvadas, kitas teismo posėdis turėjo įvykti balandžio 30-ąją. Tačiau į Ukmergės rajono apylinkės teismą tąsyk atvyko tik A. Belianas. V. Kersnauskas informavo, jog sunkiai susirgęs meras jau kelias dienas gydomas Ukmergės ligoninėje.
Apie bylą trukdančias nagrinėti kliūtis kalbėta ir šią savaitę, antradienį, vykusiame posėdyje, kuriame pasigesta A. Beliano. Nors jam, anot teisėjo Rinaldo Adamonio, buvo įteiktas šaukimas, pareigūnas neinformavo apie neatvykimo priežastis.
Nors Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato galimybę bylą nagrinėti nedalyvaujant suinteresuotam asmeniui, posėdį vėl nutarta atidėti. V. Kersnauskas stebėjosi ne tik dėl nepasirodžiusio pareigūno ar kito Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovo. Jis pasigedo alkoholio matavimo prietaiso instrukcijos, kurią A. Belianas buvo įsipareigojęs įteikti.
Aiškinsis ir su pareigūnais
Ne viskas advokatui aišku ir dėl teismo psichiatrijos ekspertizės akto. Ekspertai, anot jo, išvadas darė, vadovaudamiesi alkotesterio rodmenimis ir pareigūnų neva aptakiai apibūdintos neblaivaus vairuotojo būklės aprašu. „Kvapas gal ir buvo – juk alų gėrė, bet kad nuo 0,8 promilės sutriko kalba, koordinacija… Būna 3 promilės – tie patys pas žmogų požymiai“, – svarstė advokatas.
Jam atrodo, kad būtų tikslinga į teismą pakviesti ne tik ekspertizės atstovą, bet ir abu pareigūnus, kurie dalyvavo sustabdant A. Kopūstą, surašinėjo protokolą, nušalinimo aktą. Kodėl jį, anot advokato, rašė bemaž valandą – jam irgi neaišku, kaip ir tai, kodėl patys pareigūnai vairuotojo nevežė į gydymo įstaigą.
V. Kersnauskas prašė atidėti teismo posėdį, užtikrinant minėtų asmenų dalyvavimą bei galimybę iš anksto susipažinti su prietaiso dokumentu.
Artėja senatis
Šios bylos nagrinėjimo terminas pasibaigė gegužės 25 dieną. Administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos arba per šešis mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos. Tačiau pagal administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo proceso tvarką teismas terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip metams. Pasak teisėjo R. Adamonio, gegužę meras buvo nedarbingas ir nebuvo žinoma, kada nedarbingumo pažymėjimas bus nutrauktas. Todėl A. Kopūsto bylos terminas buvo pratęstas iki lapkričio pabaigos.
Lapkritį šioje byloje sueitų ir senaties terminas. „Jei teismas per metus neišnagrinėjo, faktiškai reiktų bylą nutraukti, ir atsakomybės klausimas tada nebesprendžiamas“, – komentavo teisėjas.
Į posėdį – po rinkimų
Kol kas laukiama dar vieno teismo posėdžio, kuris numatytas spalio 15 dieną. Tačiau jo išvakarėse mero laukia kitas svarbus įvykis – Seimo rinkimai, kuriuose jis dalyvauja su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Jos skelbiamame kol kas preliminariame daugiamandačiame partijos keliamų kandidatų sąraše A. Kopūstas rajonui atstovauja kartu su LVŽS Ukmergės skyriaus valdybos nare Elena Mirinavičiene.
LVŽS sekretoriato atstovė Kristina Kirslienė informavo, jog partijos taryba kol kas nepatvirtino galutinio sąrašo. Šiuo metu vyksta vidinis jo reitingavimas, kurio rezultatai bus pagrindas eiliškumui sudaryti. Tai paaiškės rugpjūčio pabaigoje. Kol kas, anot jos, anksti kalbėti ir apie partijos kandidatus vienmandatininkus Ukmergės apygardoje.