Rajono keliai – finansavimo įkaitai

Autorius Ukmergės žinios

Ma­no­ma, kad šie­met ne tik vė­luos, bet ir ge­ro­kai su­ma­žės sa­vi­val­dy­bėms skir­tos Ke­lių prie­žiū­ros ir plėt­ros pro­gra­mos lė­šos. Apie tai kal­bė­ta pra­ėju­sią sa­vai­tę vy­ku­sia­me kai­mo ben­druo­me­nių ir ra­jo­no va­do­vų pa­si­ta­ri­me.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

03-20-4_straipsnio_nuotr

Gedimino Nemunaičio nuotr. Ke­lių prie­žiū­ros ir plėt­ros pro­gra­mos lė­šos sa­vi­val­dy­bėms šie­met ga­li bū­ti su­ma­žin­tos 21 pro­cen­tu.

Dis­ku­si­jos su kai­mo ben­druo­me­nė­mis ren­gia­mos kas mė­ne­sį. Šio pa­si­ta­ri­mo pa­grin­di­nė te­ma – pras­ta kai­mo ke­lių būk­lė ir per men­kas jų prie­žiū­rai ski­ria­mas fi­nan­sa­vi­mas.

Vals­ty­bi­nės reikš­mės ke­liai iš­im­ti­ne nuo­sa­vy­bės tei­se pri­klau­so vals­ty­bei. Vie­ti­nės reikš­mės vie­šie­ji ke­liai ir gat­vės nuo­sa­vy­bės tei­se – sa­vi­val­dy­bėms, o vi­daus ke­liai – vals­ty­bei, sa­vi­val­dy­bėms, ki­tiems ju­ri­di­niams, fi­zi­niams as­me­nims.

Uk­mer­gės ra­jo­no te­ri­to­ri­jo­je be vals­ty­bi­nių ke­lių yra 1527 km il­gio vie­ti­nių ke­lių ir gat­vių tin­klas. Iš jų su as­falt­be­to­nio dan­ga – 177 km, su žvy­ro dan­ga – 1130 ir grun­ti­nių – 220 km.

Pa­sak sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio ir in­fra­struk­tū­ros sky­riaus vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to Vy­gin­to Du­baus­ko, prieš po­rą me­tų bu­vo at­lik­ta ra­jo­no vie­ti­nės reikš­mės vie­šų­jų ke­lių tin­klo iš­dės­ty­mo že­mėt­var­kos sche­ma. Taip pat iš­nag­ri­nė­ta se­niū­ni­jų vie­ti­nių vie­šų­jų ke­lių būk­lė.

Pa­aiš­kė­jo, kad pras­čiau­sia pa­dė­tis Sie­si­kų se­niū­ni­jo­je. Čia net 54,9 proc. ke­lių būk­lė įver­tin­ta blo­gai. Vep­rių se­niū­ni­jo­je 96,7 proc. ke­lių dan­gos – pa­ten­ki­na­mi. Ge­rų ke­lių dau­giau­sia Tau­jė­nų se­niū­ni­jo­je – 34,1 proc.

Vi­so ra­jo­no ke­liai įver­tin­ti taip: ge­ra ke­lių būk­lė – 15,3, pa­ten­ki­na­ma – 67,2, blo­ga – 17,5 pro­cen­to.

Per­nai ir už­per­nai iš Ke­lių prie­žiū­ros ir plėt­ros pro­gra­mos lė­šų kai­mo se­niū­ni­joms bu­vo skir­ta be­veik mi­li­jo­nas li­tų. Šie­met šios pro­gra­mos lė­šos sa­vi­val­dy­bėms dar ne­pa­da­lin­tos.

 

Lė­šų su­ma­žės

 

Pa­si­ta­ri­me iš­girs­ta liūd­na prog­no­zė: ke­lių prie­žiū­ros ir plėt­ros pro­gra­mos lė­šos sa­vi­val­dy­bėms šie­met ga­li bū­ti su­ma­žin­tos 21 pro­cen­tu, o jų skirs­ty­mas – už­si­tęs­ti. Dėl to vė­luos ir ke­lių re­mon­to dar­bų pra­džia.

„Dau­ge­lio vie­ti­nių ke­lių su žvy­ro dan­ga būk­lė yra pras­ta. Pir­miau­siai bū­ti­nas šių ke­lių grei­de­ria­vi­mas, ta­čiau da­bar, dar ne­iš­ėjus pa­ša­lui, šis dar­bas bū­tų ne­efek­ty­vus, o re­zul­ta­tas trum­pa­lai­kis“, – tei­gė V. Du­baus­kas.

Iš sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to per­nai se­niū­ni­joms ke­lių prie­žiū­rai skir­ta be­veik 382 tūks­tan­čiai li­tų. Dviem pir­mie­siems šių me­tų mė­ne­siams – 112 tūks­tan­čių li­tų.

 

Kal­ti­na se­niū­nus

 

Šiuo me­tu grei­de­ria­vi­mo dar­bų pir­ki­mo są­ly­gos de­ri­na­mos su Lie­tu­vos au­to­mo­bi­lių ke­lių di­rek­ci­jos at­sto­vu. Pla­nuo­ja­ma, kad šių dar­bų pir­ki­mas bus at­lik­tas iki ko­vo pa­bai­gos. Skai­čiuo­ja­ma, kad se­niū­ni­jo­se vie­ti­niai ke­liai ir gat­vės grei­de­riuo­ja­mi ke­tu­ris kar­tus per me­tus.

Apie kon­kre­čių vie­ti­nių ke­lių ir gat­vių grei­de­ria­vi­mo bū­ti­nu­mą spren­džia se­niū­nai. Jie tei­gia, kad gau­nant skur­dų fi­nan­sa­vi­mą, grei­de­riuo­ti ten­ka ir re­čiau. Anot Pa­bais­ko se­niū­ni­jos se­niū­no Ge­di­mi­no La­pu­ko, už šiems dar­bams skir­tus pi­ni­gus ten­ka tvar­ky­ti ir van­dens nu­te­kė­ji­mo pra­lai­das.

Pi­vo­ni­jos se­niū­ni­jos se­niū­nas Al­vy­das Grat­kaus­kas iš­sa­kė pro­ble­mą, ky­lan­čią dėl ne­di­dė­jan­čio fi­nan­sa­vi­mo ir ran­go­vų pa­slau­gų įkai­nių ki­li­mo.

Uk­mer­gės kraš­to kai­mo ben­druo­me­nių są­jun­gos pir­mi­nin­kė An­ge­lė Jo­ku­by­nie­nė pa­ste­bi, kad gy­ven­to­jai dėl pras­tų ke­lių daž­niau­siai kal­ti­na se­niū­nus. Prieš se­niū­nus esą „nu­si­tei­kę pik­tai ir prie­šiš­kai“, nes ne­ži­no re­a­lių ke­lių tvar­ky­mo ga­li­my­bių.

Dau­ge­lio nuo­mo­nė su­ta­po, kad prie ke­lių ga­di­ni­mo pri­si­de­da ir miš­ki­nin­kai bei pri­va­tūs miš­kų sa­vi­nin­kai. Pa­va­sa­rį pa­žliu­gu­sius žvyr­ke­lius la­bai ar­do miš­ka­ve­žės ma­ši­nos. Tau­jė­nų se­niū­ni­jos se­niū­nė El­vy­ra Tu­lu­šie­nė pa­ti­ki­no, kad daug miš­kin­gų vie­to­vių tu­rin­čioms se­niū­ni­joms tai – di­de­lis gal­vos skaus­mas.

Po­sė­dy­je da­ly­va­vęs ta­ry­bos na­rys Ka­zys Gry­baus­kas pa­ta­rė tar­tis su miš­kų urė­di­ja, kad ri­bo­tų me­die­nos iš­ve­ži­mą pa­čiu kri­tiš­kiau­siu ke­liams – pa­va­sa­ri­nio po­lai­džio me­tu.

Sa­vi­val­dy­bė­je ne­se­niai įkur­to Kul­tū­ros ir vie­šų­jų ry­šių sky­riaus vie­na iš funk­ci­jų – dar­bas su ne­vy­riau­sy­bi­nė­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis. Kai­mo ben­druo­me­nes lie­čian­čius klau­si­mus ku­ruo­jan­ti vy­riau­sio­ji šio sky­riaus spe­cia­lis­tė Jus­ti­na Sta­lio­nė pa­ra­gi­no ben­druo­me­nių pir­mi­nin­kus kreip­tis rū­pi­mais klau­si­mais.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *