Rajoninė kaimų mėgėjų teatrų šventė „Klėtelė“

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Rajoninė kaimų mėgėjų teatrų šventė „Klėtelė“ /

Rajoninė kaimų mėgėjų teatrų šventė-konkursas „Klėtelė“ pradėta organizuoti 1998-aisiais, rengta kasmet ar kas dvejus metus, tačiau apie pirmąsias šventes įrašų spaudoje nedaug. Ji rengiama iki šiol ir svarbi tuo, kad skatina rajono mėgėjų teatrus siekti aukštesnio lygio.

1998-aisiais pirmoji šventė vyko Deltuvoje. Ji surengta vėlyvą rudenį – lapkričio 28-ąją. Afišoje tarp šventės dalyvių minimi net devyni ­ – Pabaisko, Želvos, Laičių, Siesikų, Sližių, Šventupės, Lyduokių, Krikštėnų ir Taujėnų kultūros namų – dramos kolektyvai (Gimtoji žemė, 1998-11-24,  Nr. 135).

Pirmosios šventės programoje suaugusiųjų ir vaikų bei jaunimo teatrai vaidino tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Iš Pabaisko atvyko lėlių teatras (rež. S. Banevičiūtė), vaikų teatrai – iš Želvos (rež. Zita Butiškytė) ir Lyduokių (rež. Vida Meliūkštienė).

Suaugusiųjų kolektyvus atsiuntė Sližiai (rež. S. Novikienė), Lyduokiai (rež. V. Meliūkštienė), Siesikai (rež. Valentina Karaliūnienė), Šventupė (rež. Birutė Stundienė), Laičiai (rež. R. Varnienė), Krikštėnai (rež. J. Svetlikauskienė) ir Taujėnai (rež. Laima Jančiauskaitė, Jurgita Levickienė).

Matyti, kad šiuo laiku teatrinė veikla vyko ne tik miesteliuose (seniūnijų centruose), bet ir kaimuose, nes juose dar buvo veikiantys kultūros namai. 

Suaugusiųjų programoje parodyti spektakliai: A. Kazragio „Tuščia kertė širdyje“, „Linksma istorija apie našlę ir keturis jos jaunikius“ pagal J. Būgą, B. Sruogą, N. Paliūną, Žemaitės „Mūsų gerasis“ ir „Trys mylimos“, V. Bladykaitės „Ženteliai“, intermedijos „Kodėl taip?“ ir „Savaitgalis kaime“. Kaip matyti, ne visi kolektyvai rinkosi pjeses, kai kurie kūrė savo inscenizacijas, o dar kiti veikė sovietmečiu populiarių humoro grupių (agitbrigadų) formatu (Gimtoji žemė, 1998-11-26, Nr. 136).

Po šventės publikacijos nebuvo ir laimėtojas spaudoje nepaskelbtas.

Apie pirmojo konkurso laimėtoją sužinome iš kitų metų renginio anonso, kuriame rašoma, kad 1999-ųjų konkurse svečio teisėmis vaidins Taujėnų mėgėjų teatras „su geriausiu metų spektakliu „Ženteliai“ (Gimtoji žemė, 1999-11-20, Nr. 133).

Antrojoje šventėje, surengtoje 1999-ųjų lapkričio 27-ąją, dalyvavo tik suaugusiųjų kolektyvai (Gimtoji žemė, 1999-11-20, Nr. 133). Tai Liaušių, Lyduokių, Šventupės kultūros namų, Veprių žemės ūkio mokyklos bei Želvos vaikų ir jaunimo centro suaugusiųjų dramos kolektyvai.

Rašoma: „…šeimininkai pasirūpino, kad dalyviai būtų apdovanoti kraštiečių menininkų darbais. Patys deltuviškiai įsteigė pagrindinį pereinamąjį „Klėtelės“ prizą, kuriuo tapo jau mirusio vietinio tautodailininko Simo Nikitino kadaise išdrožta medžio skulptūrėlė“  (Gimtoji žemė, 1999-11-20, Nr. 133). Kiti prizai – menininkių Zitos Kreivytės, Rimos Jankuvienės, Laimutės Spalgėnienės (dabar – Dzigaitė), Romos Zareckienės sukurti darbai. Šventės organizatorė, tuometinė Deltuvos kultūros namų direktorė Gina Pažiūrienė sakė, jog prizų užteks visiems, svarbu, kad būtų žiūrovų.

Kituose skelbimuose Liaušių kolektyvą pakeitė Laumėnų (Bagdonas Vytautas. Kaimo teatrai. Ukmergės diena, 1999-11-23, Nr. 134; Gimtoji žemė, 1999-11-25, Nr. 135; Ukmergės žinios, 1999-11-27, Nr. 64).

Po šventės paskelbta, kad „Klėtelės“ prizas iškeliavo į Želvą“ („Klėtelės“ prizas iškeliavo į Želvą. Gimtoji žemė, 1999-12-04, Nr. 139). Publikacijoje rašoma, kad kolektyvas vaidino Žemaitės „Trys mylimas“ (rež. Z. Butiškytė).

Paminėta, kad laimėtojams atiteko ne tik pagrindinis prizas, bet ir kultūros centro paskatinamoji 500 litų premija kultūros namų inventoriui įsigyti. Tokia pačia suma paskatintas ir Šventupės kolektyvas už spektaklį „Bobutės susipyko“ (rež. B. Stundienė). Tą patį K. Čiplio-Vijūno kūrinį vaidino ir vepriškiai, vadovaujami Nijolės Bonzinskienės.  Laumėnai pristatė spektaklį „Žentelis“ (rež. Danutė Pauliukonienė), o Lyduokiai – trijų kūrinių interpretaciją „Viskas bus gerai“ (rež. V. Meliūkštienė). Šeimininkai šventėje nevaidino.

Komisijoje dirbo tuometinis rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Julius Zareckas, kultūros centro direktorė Eugenija Vaitkienė (dabar Vaitkutė), jos pavaduotoja Rasa Graužinienė. Platesnė spektaklių apžvalga nepateikta („Klėtelės“ prizas iškeliavo į Želvą. Gimtoji žemė, 1999-12-04, Nr. 139).

Kito laikraščio žinutėje pateiktas J. Zarecko vertinimas: „…šiemetinis konkurso organizacinis ir meninis lygis buvo aukštesnis negu pernai“. Pasak jo, be apdovanotųjų, neblogai pasirodė ir Lyduokių kultūros namai (Teatrai. Ukmergės diena, 1999-11-30 Nr. 137).  

1999-ųjų metų „Klėtelė“ laikraščio „Gimtoji žemė“ „Metų panoramoje“, kuri publikuota paskutiniame numeryje, paminėta tarp metų įvykių.

Persikėlė į klojimą

2001-ųjų metų spaudoje yra žinutė, kad Deltuvos kultūros namai rengia trečiąją kaimo dramos kolektyvų šventę „Klėtelė 2001“. Žinutėje rašyta, kad renginys „pirmą kartą vyks klojime“, jame planavo pasirodyti 9 kolektyvai (Gimtoji žemė, 2001-04-28, Nr. 49).

Šventė vyko gegužės 5-ąją. Kitoje, kiek platesnėje publikacijoje įvardyti ir vaidinti turėję kolektyvai: aštuoni – rajono ir vienas – svečias iš Pasvalio rajono. Ukmergės rajono kultūros namų dramos kolektyvai vaidino daugiausia nacionalinės dramaturgijos veikalus: Petronių – K. Sajos „Palangos liūtas“ (vadovė – V. Zimblienė), Veprių – P. Petliuko „Neatmezgamas mazgas“ (vadovė – Rasa Šimonienė), Tulpiakiemio – A. Kazragio „Tuščia kertė širdyje“ (vadovė – V. Ignatavičienė), Šventupės – J. Salavičiaus „Keistas elgeta“ (vadovė  – B. Stundienė), Siesikų – J. Griciaus „Ponaitis“ (vadovė – V. Karaliūnienė), Lyduokių – P. Vaičiūno „Tuščios pastangos“ (vadovė – V. Meliūkštienė), Taujėnų K. Gunisperio „Pavyzdinis ūkis“ (vadovė – L. Jančiauskaitė), Deltuvos – G. Mareckaitės „Penkios mylimos arba kaip surasti šeimos laimę“ (vadovė – G. Pažiūrienė). Buvo laukiama svečio – aktoriaus Tomo Vaisietos.

Šventę organizavo Deltuvos kultūros namai, kurių direktore tuo metu dirbo G. Pažiūrienė. Renginys, sekant klojimo teatrų tradicija, buvo perkeltas į senovinį klojimą, priklausiusį Algimantui Čepuliui ir Povilui Butvilavičiui, esantį prie miestelio bažnyčios (Dramos kolektyvų šventė vyks klojime. Ukmergės žinios, 2001-04-28, Nr. 48; Teatrų šventė persikėlė į klojimą. Gimtoji žemė, 2001-05-03, Nr. 51; „Klėtelės“ programa. Ukmergės žinios, 2001-05-03, Nr. 50). Šventės organizatoriai tikėjosi, kad klojimas taps tradicine tokių renginių vieta.

Šventės nugalėtojai toliau dalijosi pereinamuoju prizu – deltuviškio S. Nikitino medžio skulptūra. Taip pat jiems buvo paskirta premija. Renginį rėmė seniūnijos gyventojai, įsteigę ar nupirkę prizus.

Po „Klėtelės“ spaudoje buvo pateiktas platesnis reportažas su nuotraukomis (Komedijos Deltuvos Čepulio ir Butvilavičiaus klojime. Stundžytė Zita. Ukmergės žinios, 2001-05-10, Nr. 53). Publikacijoje aprašyta autentiška aplinka, susieta su 1910-aisiais metais vykusiu pirmuoju vaidinimu Deltuvoje. Žiūrovai sėdėjo ant „kitkų“, dengtų marškomis, o vaidinimai vyko kitame kluono gale, šalinėje įrengtoje scenoje.

Atkreiptas dėmesys, kad dauguma spektaklių – komedijos. Šiek tiek keitėsi programa – Taujėnų kolektyvas dėl ūkio darbų negalėjo dalyvauti.

Vienas iš vertintojų buvo Ukmergėje veikusio teatro „63 kėdės“ režisierius Vytautas Česnaitis. Jis pasidalijo savo įžvalgomis, kad „visi kolektyvai perspektyvūs, turi gerų artistų, o geriausiai sekėsi tiems, kas pasirinko artimą medžiagą“ (Komedijos Deltuvos Čepulio ir Butvilavičiaus klojime. Stundžytė Zita. Ukmergės žinios, 2001-05-10, Nr. 53). Išskyrė vidiškiečių jautriai ir išbaigtai suvaidintos „Vidiškėnų vestuvės“ (režisieriai – Regina Stasiūnienė, Stasė Navickienė ir Alfredas Vaitkūnas). Pažymėta, kad pagal apylinkių tautosaką sukurtame spektaklyje jungėsi vokalas, vaidyba, pasakojimas. Šis spektaklis, kurio anonsuojant renginį net nebuvo programoje, laimėjo atranką ir buvo atrinktas atstovauti rajonui regioninėje šventėje.

Renginio organizatoriai sumanymu perkelti šventę į klojimą liko patenkinti, puoselėjo siekį renginį išauginti iki regioninio, svarstyta apie klojimo įsigijimą  (Komedijos Deltuvos Čepulio ir Butvilavičiaus klojime. Stundžytė Zita. Ukmergės žinios, 2001-05-10, Nr. 53).

Vidiškių kolektyvas – ne dramos, o etnografinis ansamblis ­– atstovavo rajonui regioninėje šventėje, kuri vyko 2002-aisiais Švenčionėliuose. (Gimtoji žemė, 2002-03-16, Nr. 31). Spektaklis įvertintas kaip brandus kolektyvo darbas.

Kita rajoninė „Klėtelės“ šventė surengta 2003-iaisiais. Ji vėlgi vyko Deltuvoje, tais metais – balandžio 26-ąją. G. Pažiūrienė išsakė nuomonę, kad kasmet rengti tokias šventes saviveikliniams teatrams – per didelis krūvis. „Verčiau pasirodyti rečiau, bet su brandesniais spektakliais“ (Per Atvelykį Deltuva kviečia į „Klėtelę‘2003“. Stundžytė Zita. Ukmergės žinios, 2003-02-18, Nr. 20). Kviesti ne tik kultūros namų, bet ir bendruomenių, kurios tada pradėjo burtis, kolektyvai. Šventėje laukta svečių iš Joniškio rajono Kriukų kultūros namų, kurių spektaklis „Auksinis kiaušinis“, pagal Urbaitės pjesę, respublikinėje kaimo teatrų šventėje „Pastogė“ pateko tarp geriausiųjų Lietuvoje.

Vėliau anonsuotoje šventės programoje paminėta ir daugiau svečių – iš Anykščių rajono bei Kupiškio (Ukmergės žinios, 2003-04-23, Nr. 46).

Skelbta, kad dalyvaus rajono kolektyvai iš Taujėnų, Petronių, Siesikų, Veprių, Sližių, Vidiškių (Deltuvoje – ketvirtoji dramos kolektyvų šventė. Gimtoji žemė, 2003-04-24, Nr. 46).

O po šventės būta ir atgarsių spaudoje.

Šventėje dalyvavo devyni kolektyvai, šeši – iš Ukmergės rajono. Renginį vedė Šventupės humoro grupė „Verpetas“. Pertraukų tarp spektaklių metu netrūko įvairių pramogų.

Vertintojų ir žiūrovų nuomone, dar kartą išsiskyrė Vidiškių kolektyvas, parodęs K. Inčiūros kompoziciją „Kur Nemunas teka“, režisuotą J. Giedraitienės ir R. Stasiūnienės. Tačiau konkurso taisyklės neleido nugalėtoju išrinkti to paties kolektyvo dvejus metus iš eilės („Ulyčios“ teatro istorijos. Gimtoji žemė, 2003-05-31, Nr. 61).

2003-iųjų metų laureatu tapo Taujėnų kultūros namų mėgėjų teatras su spektakliu, pagal S. Kapnio „Plutelė ir pelės“, režisuotu L.  Jančiauskaitės. Jiems atiteko pereinamasis prizas ir premija inventoriui įsigyti. Iš publikacijos sužinome, kad gerai įvertinta ir daugiau spektaklių. Komisijos dėmesio sulaukė ir Siesikų kolektyvas, parodęs M. Vaitulionienės „Praeitin sugrįžus“, režisuotą V. Karaliūnienės. Spektaklis išskirtas dėl dalyvių gausos ir nuotaikingai perteiktų papročių (Šventėje „Klėtelė“ nestigo geros nuotaikos, Ukmergės žinios, 2003-04-29, Nr. 48).

Vėliau „Klėtelė“ iš spaudos puslapių ilgam laikui pasitraukė. 2004–2009 metų laikotarpiu rajono spaudos puslapiuose apie konkursą nepavyko rasti jokių publikacijų.

Šventė Taujėnuose

Į laikraščių akiratį „Klėtelė“ vėl sugrįžo tik 2010-aisiais. Renginys vyko Taujėnuose, siejant jį su miestelio 415-osiomis metinėmis ir teatrų festivaliu „Prie dvaro“ (Gimtoji žemė, 2010-07-01, Nr. 72).

Anonsuojant miestelio jubiliejinius renginius, žadėtos „smagios akimirkos“ ir mėgėjų teatrų šventėje „Klėtelė“, kuri, kaip rašoma, Taujėnuose buvo rengiama penktą kartą (Taujėnai mini 415 metų sukaktį, Ukmergės žinios, 2010-07-13, Nr. 51; Gimtoji žemė, 2010-07-13, Nr. 76).

Po renginio Vaidotės Griškevičiūtės publikacijoje „Taujėnuose šurmuliavo teatralai“ (Ukmergės žinios, 2010-07-23, Nr. 54) „Klėtelė“ minima kaip penktojo festivalio „Prie dvaro“ dalis, pradėjusi keturių dienų trukmės teatrų šventę. Rašoma: „Ji prasidėjo rajono aktorių ir taujėniškių susiėjimu „Klėtelė“, vykusiu Taujėnų dvaro svirne.

Šventės dienomis buvo galima išvysti mūsų rajono kolektyvų iš Veprių, Sližių, Siesikų parengtus vaidinimus, ukmergiškių „Krivūlės“ artistų spektaklį.“ (Taujėnuose šurmuliavo teatralai, Ukmergės žinios, 2010-07-23, Nr. 54). Platesnė spektaklių apžvalga ir kas laimėjo konkursą nepateikiama.

Kitoje publikacijoje rašoma apie ukmergiškių „Krivūlės“, vadovaujamos režisieriaus Vytauto Česnaičio, dalyvavimą šventėje, kur parodė Liudvikos Didžiulienės-Žmonos pjesę „Pakubėjo“. Kolektyvas tokiame renginyje dalyvavo pirmą kartą (Gimtoji žemė, 2010-07-24, Nr. 81).

2011-aisiais „Klėtelė“ surengta gegužės 15 d. vėlgi Taujėnų dvaro svirne. Afišoje išvardyti keturi dalyviai: Krikštėnų mėgėjų teatras „Subatėlė“, Siesikų „Pantis“, Veprių „Palėpė“, Taujėnų „Bičiuliai“ (Ukmergės žinios, 2011-05-06, Nr. 34; Gimtoji žemė, 2011-05-14, Nr. 54). Kolektyvų skaičius, lyginant su pirmosiomis šventėmis, jau sumažėjęs per pusę.

Šventės atgarsiai trumpai apžvelgti Gražinos Žukauskienės publikacijoje „Gražios šventės Taujėnuose“ (Ukmergės žinios, 2011-05-20, Nr. 38). Iš jos sužinome: „Svečiai atsivežė po vieną spektaklį, o Taujėnų teatralai – du: L. Jančiauskaitės režisuotą D. Čepauskaitės pjesę „Pupos“ ir A. Tarasonio – „Meilės eliksyras“. Pastarasis spektaklis tapo „Klėtelės“ nugalėtoju“ (Gražios šventės Taujėnuose, Ukmergės žinios, 2011-05-20, Nr. 38). Įvardyta ir komisija: Natalija Kovarskienė ir Inga Kaselienė. Vis dar keliavo pereinamasis prizas – S. Nikitino skulptūra. Renginį vedė Taujėnų kolektyvo nariai – Rolandas Janickas ir Jolanta Janickienė. Pertraukų tarp spektaklių metu vyko muzikinė programa. 

Vėl po pertraukos „Klėtelė“ į spaudos puslapius grįžo 2015-aisiais. Tais metais ji vyko Veprių kultūros namuose lapkričio 28-ąją. Dalyvavo keturi mėgėjų teatrai: Krikštėnų „Subatėlė“ (rež. S. Banišauskienė), Valų – „Plaštaka“ (rež. A. Ališauskienė), Taujėnų „Bičiuliai“ (rež. L. Jančiauskaitė), Veprių „Palėpė“ (rež. R. Šimonienė) (Ukmergės žinios, 2015-11-20, Nr. 90; 2015-11-27, Nr. 92). Tarp dalyvių kai kurių ankstesnių kolektyvų nebebuvo, tačiau atsirado naujų.

2017-aisiais „Klėtelė“ vėl pakvietė į Taujėnus. „2015 m. Taujėnų mėgėjų teatras „Bičiuliai“ Vepriuose vykusioje šventėje su spektakliu J. Židanavičiaus „Moterims neišsimeluosi“ tapo laureatu ir, vadovaujantis konkurso nuostata, kad kitą „Klėtelę“ rengia laureatai, po dvejų metų pakvietė rajono mėgėjų teatrus į Taujėnų dvaro svirną. Patys taujėniškiai, pagal nuostatus, konkursinėje programoje dalyvauti negalėjo“, – rašoma publikacijoje (Rajono mėgėjų teatrai susitiko „Klėtelėje“. Jančiauskaitė Laima. Gimtoji žemė, 2017-09-13, www.gzeme.lt).  

Vaidino teatrai iš Siesikų, Krikštėnų, Veprių ir Antakalnio III. Siesikų „Pantis“ parodė A. Tarasonio „Nesusipratimas dėl kelnių“, Krikštėnų „Subatėlė“ – S. Banišauskienės „Kočėlo diena“, Veprių „Palėpė“ – J. Baficco „Uošvė į namus – ramybės nebus“, Antakalnio III mėgėjų teatras – R. Narečionio „Operacija „VAM“.

Komisiją sudarė Ukmergės kultūros centro direktorės pavaduotoja Sigita Rimydienė, režisieriai Tamara Kvieskienė ir Vytautas Česnaitis.

Geriausiu spektakliu pripažintas Siesikų mėgėjų teatro „Pantis“ „Nesusipratimas dėl kelnių“ (rež. V. Karaliūnienė). Su šiuo spektakliu 2018 m. siesikiečiai turėjo atstovauti Ukmergės rajonui respublikinėje mėgėjų teatrų šventėje-apžiūroje „Atspindžiai“.

Publikacijoje pastebima, kad „vaidindami autentiškoje aplinkoje aktoriai jautė labai artimą ryšį su žiūrovais, kurie betarpiškai reaguodavo į scenoje vykstantį veiksmą“ (Rajono mėgėjų teatrai susitiko „Klėtelėje“. Jančiauskaitė Laima. Gimtoji žemė, 2017-09-13, www.gzeme.lt). 

Šventė-konkursas „Klėtėlė“ Ukmergėje rengiamas iki šiol. Pastaruoju metu – tai keliaujanti šventė. Ją organizuoja tas skyrius, kurio kolektyvas yra tapęs praėjusios šventės laureatu.

Paskutinė šventė surengta 2022-aisiais Taujėnuose. Konkurse spektaklius rodė keturi rajono kaimų mėgėjų teatrai. Renginį pradėjo ankstesnio konkurso nugalėtojas ir šventės organizatorius – Taujėnų mėgėjų teatras „Bičiuliai“ su spektakliu V. Bladykaitės „Nuoma ir trys kiaušiniai“ (rež. Vidmantas Krikštaponis). Veprių „Palėpė“ pristatė komišką dramą – E. Untulio „Nosis su apgamu“ (rež. R. Šimonienė). Siesikų „Pantis“ vaidino pagal V. Kupšį sukurtą komediją „Jaunikio medžioklė“ (rež. V. Karaliūnienė). Palyginti neseniai susibūręs Liaušių mėgėjų teatras „Po liepomis“ konkursą užbaigė susimąstyti priverčiančiu spektakliu – V. Ruminavičiūtės „Sunki našta“ (rež. Lina Monkevičienė). Jis ir tapo laureatu (Laureatu tapo mėgėjų teatras „Po liepomis“. Ukmergės žinios, 2022-08-09, www.ukzinios.lt).

Vertinanti komisija – Anykščių kultūros centro Troškūnų vaikų ir jaunimo teatro studijos režisierė Jolanta Pupkienė, Jonavos kultūros centro Panoterių mėgėjų teatro režisierė Janina Adomaitienė ir Ukmergės kultūros centro mėgėjų teatro režisierė Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė.

Šventėje svečiai iš Skapiškio, mėgėjų teatras „Stebulė“, parodė spektaklį „Nulaužytų šakų giesmės“, skurtą pagal tremtinio Jurgio Usinavičiaus kūrybą. Scenarijaus autorė ir režisierė – Vita Vadoklytė.

Kolektyvas „Po liepomis“, kuris atrankoje buvo jauniausias, šiemet spalio 15 d. atstovaus rajonui respublikinės atrankos „Atspindžiai“ Panevėžio regiono ture Krekenavoje.

Autorės nuotr.

Prie šio straipsnio pridedamos laikraščių „Ukmergės žinios“, „Ukmergės diena“ ir „Gimtoji žemė“ publikacijų nuotraukos:

Ukmergės žinios, 2001-05-10, Nr. 53; 2010-07-23, Nr. 54, 2015-11-20, Nr. 90;

Ukmergės diena, 1999-11-23, Nr. 134; 1999-11-30, Nr. 137;

Gimtoji žemė, 1998-11-26, Nr. 136; 1999-12-04, Nr. 139; 2003-05-31, Nr. 61; 2011-05-14, Nr. 54.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *