Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pastaruoju metu stebi tendencijas, kad neretai žmonės, net ir jausdami COVID-19 ligai būdingus simptomus, nesiregistruoja tyrimams iškart, laukia ir tris ar keturias dienas. Tuomet seka laikas, per kurį dar laukia laboratorinių tyrimų atsakymų.
„Tokiais atvejais, jei žmogui patvirtinama infekcija, atsitinka taip, jog tas nuo simptomų pajautimo iki tyrimo atlikimo laikas jau yra sugaištas. Paprastai tariant, tai reiškia, kad ir sąlytį su užsikrėtusiuoju turėję žmonės, įvertinus to žmogaus, kuriam patvirtinta COVID-19 infekcija, užkrečiamąjį periodą, yra nustatomi per vėlai. Jie būtų nustatyti ir izoliuoti anksčiau, jei žmogus būtų tyręsis anksčiau. Skatiname žmones, kurie jaučia simptomus, iškart registruotis tyrimams, kad, jei jau atsitiko taip, jog sergate, greičiau būtų galima nutraukti viruso plitimo grandinę“, – sako Rolanda Lingienė.
NVSC primena, kad izoliuotis 14 dienų privalo visi, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį, t. y. su užsikrėtusiuoju bendravo ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 m atstumu, turėjo tiesioginį sąlytį su jo kūno skysčiais, turėjo tiesioginį fizinį sąlytį (pavyzdžiui, rankos spaudimą).
Dienos, kai asmuo platina virusą ir kuriomis sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: jeigu asmuo turi simptomus – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios, jeigu neturi simptomų – 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.
Visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos.
UŽ inf.