Neseniai į redakciją paskambinusi šeimos gydytoja Laimutė Vaišvilienė prašė padėti jos pacientui. „Žmogaus bute sienos net išdžiūti nespėja – butas nuolat užpilamas tikriausiai dėl daugiabutyje netinkamai įrengtos kanalizacijos sistemos“, – kalbėjo gydytoja. Ji sako, kad jos pacientas, Pivonijos gatvėje 5a-111 gyvenantis neįgalus Antanas Čereška – sunkus ligonis, pats negalintis pasirūpinti šia problema.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Antanas Čereška tikina nuo sienų ir lubų krintančių pelėsių nebespėjąs valyti.
„Esu ne kartą lankiusi jį namuose – sienos apsitraukę juodu pelėsiu, bute ne tik drėgmė, bet ir baisi smarvė“, – sakė L. Vaišvilienė. Anot jos, dėl buto sienomis bėgančių ir namo rūsyje susikaupusių kanalizacijos klanų iškyla grėsmė užsikrėsti pavojingomis ligomis – salmonelioze, šiltine.
Žmogus, pravėręs buto, iš kurio sklido tokia smarvė, kad prieš įeinant norėjosi užsikimšti nosį, duris, neslėpė ašarų. Šluostydamasis jau beveik nieko nematančias akis, 71 metų A. Čereška pasakojo, kad beveik dvejus metus yra priverstas kentėti tokį gyvenimą, kai sienomis nuolat teka. „Kad čia būtų tik vanduo… Šitas kanalizacijos mėšlas krenta visur – ant grindų, baldų, į akis. Nebežinau, ką man ir daryti, kur kreiptis“, – dūsavo jis.
A. Čereška prieš dvejus metus šį butą nusipirko už 20 tūkstančių litų. Dar tiek pat kainavo jo remontas. „Vaikai, gyvenantys Olandijoje, pasamdė žmones, pasirūpino, kad butas būtų suremontuotas. Patys matot, į ką jis pavirto per trumpą laiką. Argi tokiame galima gyventi? Atiduočiau ar savivaldybei, ar kam, kad tik man duotų kitą“, – savo svajones gauti socialinį būstą iš savivaldybės fondo atskleidė neįgalusis.
Vyras skundėsi, kad ne tik sienos storu pelėsio sluoksniu apsitraukė – pūva drabužiai, per metus sutrūnijo patalynė. Anot A. Čereškos, tokiomis sąlygomis gyvendamas sveikas žmogus susirgtų, o ką jau kalbėti apie jį – sunkų ligonį.
UAB Ukmergės butų ūkio direktorius Jonas Rinkevičius patikino, kad pelėsiu apaugusios buto sienos – ne tik prieš pusantrų metų išsiliejusios kanalizacijos pasekmė. „Kiek žinau, pastaruoju metu nieko panašaus nutikę nebuvo. Bet grybas įsiveisė, kadangi bute nepakankamai šilta – pirmas aukštas, apačioj drėgnas rūsys. Šalia už sienos – nešildomos patalpos, kiauri langai“, – sako jis.
Direktorius pažadėjo, kad Butų ūkio darbuotojai patikrins šildymo sistemą ir, jei atras gedimų, juos pašalins. „Manau, kad pasisiūlysime žmogui už minimalų mokestį paremontuoti langus, kad lauko oro šildyti nereikėtų“, – sako direktorius.
Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad tokie prašymai, kai žmonės siūlosi atiduoti savo nekilnojamąjį turtą savivaldybei ir pageidauja gauti socialinį būstą, – jai ne naujiena. Šiuos klausimus, gavusi asmenų prašymus nuosavybę pakeisti į socialinį būstą, sprendžia savivaldybės taryba. Anot vedėjos, A. Čereška savo prašymą, adresuotą rajono merui arba tarybai, turėtų išdėstyti raštu.