Pilies parke esančio viešojo tualeto paslaugomis pasinaudoti sumanę ukmergiškiai to padaryti nebegali, mat ši įstaiga nuo šiol uždaryta. Prispyrus reikalui siūloma pasinaudoti kultūros centro tualetu.
Vienintelis mieste esantis viešasis tualetas priklauso savivaldybei, tačiau jau bemaž savaitę jis uždarytas.
Ant durų pakabinta informacija, kurioje siūloma naudotis tualetu, esančiu kultūros centre. Ukmergiškiams gal viskas ir aišku – ši įstaiga yra arčiausiai, tačiau miesto svečiui vargu ar suprantama, kodėl gamtiniai reikalai Ukmergėje priskirti kultūrai.
Pagal ant laiptų tvyrantį kvapą panašu, kad pasiūlymu juos atlikti kultūringai naudojasi ne visi…
Ukmergės miesto seniūnė Zita Pečiulienė aiškino, kad rugpjūčio pabaigoje baigėsi miesto tvarkymo darbų sutartis su UAB „Ukmergės paslauga“. Pagal ją viena iš įmonės atliekamų funkcijų buvo viešojo tualeto paslaugų teikimas.
Seniūnė sako, kad apie viešojo tualeto likimą tartasi su rajono vadovais ir prieita prie išvados jį uždaryti. Esą jau beveik dešimtmetį kalbama apie tai, kad pastato būklė yra avarinė. Rūsyje įrengtos patalpos apgailėtinos – gabalais krintantis tinkas, sienos nuolat sudrėkusios, per jas sunkiasi vanduo. Po stipresnio lietaus ant grindų telkšo balos.
Be to, „nykštukų namelio“ išlaikymas labai brangus. „Per daug jau nuostolingas tas tualetas buvo. Tuo labiau, kad be jo ukmergiškiai neliko – gali nueiti ir pasinaudoti netoliese esančiame kultūros centre“, – svarsto pašnekovė.
Išsakydama nuomonę apie išvietės išlaikymo brangumą, remiasi skaičiais. Elektra, kurią rūsyje nuolat reikia žibinti ir patalpas šildyti, vanduo, atlyginimai darbuotojams, kasos aparatas, higienos priemonės. Per mėnesį tam išleidžiama nuo 700 iki 1100 eurų.
Tai, pasak seniūnės „į balą išmetami pinigai“. Tuo labiau, kad į viešąjį tualetą kasdien užsuka vos iki keliolikos lankytojų. Vieno reikalo prispirto žmogaus apsilankymas čia savivaldybei kainuoja per 3 eurus.
Seniūnė įsitikinusi, kad rūsyje įrengto tualeto rekonstrukcija kainuotų daugiau nei naujas pastatas.
Išeitis tik laikina
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas sako, kad sprendimas „perkelti“ viešąjį tualetą į kultūros centro patalpas – laikinas problemos sprendimo būdas.
Jis įsitikinęs, kad lėšų pastatyti mieste naująjį tualetą pavyks surasti. Didžiausia tikimybė – panaudojant tam kad ir Vyriausybės tikslinėms teritorijoms skiriamas lėšas.
Tarp 23 šalies savivaldybių, kurioms skiriamos tikslinės lėšos, yra patekusi ir Ukmergė. Mūsų savivaldybei skirta 9,3 mln. eurų.
„Yra paskelbtas idėjų konkursas, kuriame ieškosime sprendimų, kaip naudingai išleisti tikslinėms teritorijoms skirtas lėšas, tvarkant viešąsias miesto erdves. Komisijai atrinkus įdomiausius pasiūlymus, juos aptarsime su visuomene“, – aiškina S. Jackūnas.
Tiesa, kada ukmergiškiai gali tikėtis naujo statinio, direktorius prisipažino nenorįs spėlioti.
Sužinojo paskutinė
Savivaldybei priklausančios įstaigos Ukmergės kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė sako suprantanti, kad parke esantis viešasis tualetas savo jau „nugyveno“, ir vertina tokią alternatyvą kaip laikiną išeitį.
Tačiau įstaigos vadovė sako nebuvusi informuota apie tokį valdžios sprendimą.
„Žmonės pradėjo eiti į mūsų tualetą, mums, nieko nesuprantantiems, aiškino perskaitę ant viešojo tualeto durų apie galimybę juo pasinaudoti. O mes žiūrime akis išpūtę ir nieko nesuprantame. Taip neturėjo būti. Dar prieš pakabinant raštelį, mechanizmas jau turi dirbti. Dabar jau esu pastatyta prieš faktą ir priimti situaciją tokią, kokia yra“, – kalbėjo direktorė.
Ji įsitikinusi, kad šį sprendimą įgyvendinti nebus taip paprasta, kaip įsivaizduojama. Numatė ir grėsmes.
Viena jų – kultūros centro laukia didesnis lankytojų srautas. O atėjęs neva į tualetą žmogus gali užlipti ir į antrą aukštą, kur ekspozicijų salėje vyksta parodos, yra vertingų meno kūrinių.
Pasak jos, dėl to teks įkurti ir papildomą etatą ar bent kažkokią jo dalį. Tam papildomai reikės pinigų. Suskaičiavo ir preliminarias išlaidas tualeto priežiūrai, valymo priemonėms. Ji įsitikinusi, kad pavertus kultūros centro tualetą viešu, sulaužyto, sugadinto inventoriaus nepavyks išvengti. Direktorė paskaičiavo, kad prireiks apie 500 eurų per mėnesį. Šie pinigai bus mokami kultūros centrui iš savivaldybės biudžeto papildomai už tualeto paslaugų teikimą.