Neseniai įsigaliojusi tvarka jaunavedžiams suteikė dar daugiau laisvės. Jei anksčiau tuoktis galima buvo tik toje savivaldybėje, kurioje gyvena bent vienas iš poros, dabar jaunavedžiai gali laisvai pasirinkti jiems patinkančią vietą bet kuriame šalies kampelyje.
Seimui priėmus Civilinio kodekso pataisas, nuo liepos 10 dienos santuoką sudaryti galima bet kurioje Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigoje. Iki šios datos tai buvo galima daryti tik savivaldybėje, kurioje deklaruota jaunavedžių ar jų tėvų gyvenamoji vieta.
Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Jackūnienė sako, jog porų iš kitų savivaldybių, norinčių susituokti mūsų rajone, būdavo ir anksčiau. Į Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyrių dokumentų paduoti atvykdavo jaunavedžiai, norintys susituokti kokiame nors dvare, kaimo turizmo sodyboje ar kitoje vietoje.
- Jackūnienė sako, jog neretai tekdavo paaiškinti, kad tuoktis savivaldybėje gali tik čia deklaravusieji gyvenamąją vietą.
Tekdavo pagudrauti
Pavaduotoja mano, kad tokia pasirinkimo laisvė yra sveikintinas dalykas. Juk gyvename vienoje šalyje ir kliūčių tuoktis kitose savivaldybėse neturėtų būti.
Mat anksčiau kokioje nors nusižiūrėtoje vietoje susituokti norintys jaunavedžiai vis tiek sugalvodavo, kaip apeiti šias Civilinio kodekso sudarytas kliūtis. Pavyzdžiui, ieškodavo pažįstamų, tardavosi, kad šie leistų deklaruoti savo gyvenamąją vietą.
Seimui patvirtinus Civilinio kodekso pataisas, leidžiančias tuoktis bet kurioje šalies vietoje, tokių pageidavimų jau sulaukta ir Ukmergėje. Vedėja pasakojo, jog neseniai į skyrių kreipėsi pora iš Vilniaus ir išreiškė pageidavimą tuoktis vienoje iš kaimo turizmo sodybų.
Kviečia į vestuves
Pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet ukmergiškiai, norėdami žiedus sumainyti kituose rajonuose, prašo, kad mūsų savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus specialistai vyktų kartu su jais ir juos sutuoktų. Būta prašymų sutuokti Molėtuose, Nidoje.
„Tiesiog kviečia į vestuves – žada, kad būsime ir apgyvendinti, ir pamaitinti. Tačiau tenka jiems paaiškinti, kad mes to daryti neturime teisės – juos sutuoks tos savivaldybės, kurioje jie duos vestuvinę priesaiką, specialistai“, – pasakojo R. Jackūnienė.
Vedėja sako, kad kai kuriose vietose tuoktis planuojančių jaunavedžių jie prašo pristatyti pažymas, kad tam neprieštarauja tos vietos valdytojai, kitos institucijos. Kartais jas reikia gauti iš seniūnijų, kultūros paveldo specialistų ar net miškų urėdijos miškininkų. R. Jackūnienė aiškina, kad tai priklauso nuo konkrečios vietos.
Patinka dvarai ir sodybos
Susituokti savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus salėje jaunavedžiams kainuoja 20 eurų, o išvykoje į bet kurią kitą rajono vietą nustatytas 60 eurų rinkliavos mokestis.
Paklausta, ar nesibaiminama, kad ukmergiškiai tuoktis gali išsilakstyti į kitus rajonus ir kartu „išsinešti“ šias pajamas, R. Jackūnienė patikino, kad nerimo nejaučia.
„Juk yra ir pas mus tam tinkamų vietų. Pas mus atvažiuos iš kitur“, – svarsto ji. Iš 173 pernai skyriuje susituokusių porų 21 tuoktis civilinės metrikacijos salėje nepanoro. Jie pasirinko Taujėnų bei Siesikų dvarus, kaimo turizmo sodybas.
Atspindi statistika
Mūsų savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriuje praėjusiais metais įregistruotos 247 santuokos. Užsienyje registruotų santuokų buvo 12. Mūsų kraštiečiai tuokėsi Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje, Antigvoje ir Barbudoje, Rusijoje, Lenkijoje, Italijoje, Norvegijoje, Olandijoje, JAV ir Egipte.
Bažnyčioje susituokė 62 poros. Populiariausia mūsų rajone tuoktis Taujėnų bažnyčioje. Čia vyko 13 vestuvių. Ne ką mažiau Pabaisko ir Pašilės bažnyčiose – po 11. Tuo tarpu mieste esančios bažnyčios vestuvininkus vilioja mažiau.
Ukmergės šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią pasirinko 5 poros, Ukmergės švč. Trejybės bažnyčioje registruota dar mažiau santuokų.
Santuokos buvo registruojamos ne tik savaitgaliais. Šeštadienį vestuvėms rinkosi 72, penktadienį – 61, ketvirtadienį – 14, trečiadienį – 17, antradienį – 8 poros.
Patraukliausi mėnesiai santuokoms registruoti buvo liepa (53), rugpjūtis (46), birželis (30), rugsėjis (19 porų).
Jauniausias jaunikis – 17 metų, vyriausias – 68, jauniausia nuotaka – 14, vyriausia – 72.
Šeiminės padėties nenurodančią pavardės formą pasirinko 10 nuotakų, dvigubas pavardes – prie savo pavardės sutuoktinio pavardę prijungė 8 moterys, mergautines bei ikisantuokines pavardes pasiliko 18 moterų, kitų tautybių vyro pavardes ėmė 15. Tradicines pavardes su lietuviška galūne – 178 moterys. Vienas vyras pasirinko žmonos pavardę.
Mūsų pilietės tuokėsi su Jungtinės Karalystės (3), Italijos (3), Rusijos, Norvegijos, Lenkijos, Nyderlandų, Čekijos ir Egipto piliečiais. Vyrai registravo santuokas su Latvijos (2), Belgijos, Ukrainos pilietėmis. Susituokė vienas asmuo be pilietybės.