Po pusės metų darbo Seime ukmergiškis Kazys Grybauskas savęs naujoku nebelaiko. Dalyvauja plenariniuose posėdžiuose, darbuojasi Kaimo reikalų komitete bei susitinka su rinkėjais.
Autorės nuotr. Kazys Grybauskas Parlamente dirba nuo pavasario.
Šie politikui išsako ne tik problemas – atveria ir asmeninius širdies skaudulius.
K. Grybauskas tikina, kad Seimo posėdžius praleidinėti jam nebūdinga – nuo pavasario praleido tik vieną. Ir tą, pasak pašnekovo, su pateisinama priežastimi – dalyvavo Ukmergės rajono tarybos posėdyje.
Tačiau prisipažįsta tikrai negalintis savęs lyginti su nebe pirmą kadenciją besidarbuojančiais politikais. Šie įvairaus lygio dokumentus triauškina kaip riešutėlius.
Tų dokumentų, kuriuos „perkąsti“ kiekvienas Seimo narys turi besiruošdamas eilinei sesijai, – apie tūkstantis. K. Grybauskas suskaičiavo, kad kasdien „namų darbams“ tenka išsinagrinėti po dvidešimt dokumentų.
Balsavimą suderina
su kolegomis
Parlamentaras neslepia, jog, kai akivaizdžiai matosi, kad įsigilinti į visus klausimus prireiktų kur kas daugiau laiko nei leidžia dienotvarkė, sprendžiant juos vadovaujamasi frakcijos nuomone.
„Kaip balsuosime vienu ar kitu klausimu, aptariame ir su frakcijos kolegomis“, – Seimo leidžiamų įstatymų virtuvę atveria pašnekovas. Tačiau tikina, jog ne viskas frakcijoje taip griežtai sustyguota, kad savo nuomonės pareikšti nė negali. Kiekvienas narys, kaip balsuoti, sprendžia pats, kai svarstomas konkrečius asmenis, kolegas, etiką liečiantys klausimai.
Gavo viešbutį
Neseniai K. Grybauskui buvo skirtas butas Seimo viešbutyje. Tačiau jame parlamentaras dar neįsikūrė. Šiame trijų kambarių bute anksčiau buvo apsigyvenusi „Drąsos kelio“ lyderė Neringa Venckienė.
Pašnekovas tikina, jog apžiūrėjus paskirtą butą, jam labiausiai patiko, jog langai – į Gedimino prospekto pusę: „Graži gatvė, tiesiog po langais verda gyvenimas. Į priešingą pusę žiūrėti būtų kur kas niūriau.“
Juokauja, kad naujutėlaitė viryklė virtuvėje jo taip, kaip vaizdas pro langus, nesužavėjo. Mat valgį gaminti nei mėgsta, nei moka: „Geriausiai man sekasi išsivirti arbatą ar kavą pusryčiams.“
Pietauja K. Grybauskas dažniausiai Seimo restorane, kur sočiai prisivalgyti per pietus gali už 20 litų. Mėgstamiausio patiekalo K. Grybauskas čia nėra nusižiūrėjęs, tačiau be karštos sriubos pietų tikrai neįsivaizduoja.
Norėtų gyventi su vaikais
Dėl apsigyvenimo Seimo viešbutyje parlamentaras dar tarsis su savo šeimos nariais. Sūnus Ignas ir dukra Rima dirba Vilniuje ir šiuo metu būstus nuomojasi.
„Pasiūlysiu jiems apsigyventi kartu. Mat Seimo nariui yra suteikta teisė gyventi su savo šeimos nariais“, – paaiškino K. Grybauskas.
Ar tapęs Seimo nariu šeimai gali skirti pakankamai laiko?
„Iš esmės nelabai kas pasikeitė. Kaip dirbdamas Ukmergės miškų urėdijoje į darbą išvažiuodavau pusę aštuntos, taip ir dabar iš ryto išvykstu. Gal tik vakarais po plenarinių posėdžių namo vėliau tenka grįžti“, – pasakoja pašnekovas.
Parlamentaro žmona Zita jau ne vieną dešimtmetį dirba dispečere Ukmergės miškų urėdijoje.
Užrašas disciplinuoja
Kasdien K. Grybauskas į darbą Seime važinėja savo nuosavu automobiliu. Jis vienintelis iš ukmergiškių seimūnų savo visureigį „papuošė“ užrašu su nurodytomis pareigomis ir pavarde.
Sako, kad ši vieša informacija ant nuosavo automobilio jam nė kiek netrukdo. Atvirkščiai – disciplinuoja kaip vairuotoją.
Mat net ir skubėdamas stengiasi per stipriai akseleratoriaus nespausti ar kitaip Kelių eismo taisyklių nepažeisti. Be to, esą, labai patogu susitinkant su rinkėjais – nebereikia prisistatinėti, kas tu ir iš kur.
Ar nemano, kad tapus tautos išrinktuoju labai lengva pasijusti išskirtiniu ir „susirgti“ didybės „liga“?
K. Grybauskas įsitikinęs, kad jam tai negresia. Sako, kad tokių progų yra buvę ir anksčiau – daug metų dirbo vadovo darbą urėdijoje. Politikoje – taip pat ne naujokas.
Ukmergiškiams – dvi dienos
Pirmadienis ir penktadienis – laisva diena Seime. Tačiau tai tikrai – ne laisvadieniai.
Vienmandatėje apygardoje išrinktas parlamentaras penktadieniais nuo 11 iki 14 ir pirmadieniais nuo 16 iki 18 valandos laukia savo rinkėjų Vytauto gatvėje 39, trečiame aukšte esančiame kabinete.
Seimo nariui talkina padėjėjas rajono tarybos narys Jonas Grybauskas. Politikas priėmimo dienomis sulaukia 4–5 interesantų. Dažniausiai pasitaikantys skundai bei prašymai susiję su užsisenėjusiomis žmonių ir rajono problemomis. Tai žemės, atliekų surinkimo, paplūdimių prie rajono vandens telkinių, įvairių pašalpų klausimai.
Sako, kad pasitaiko ir tokių žmonių, kurie pas politikus vaikšto tikėdamiesi surasti būdų pergudrauti valstybę, pasipelnyti.
Anot pašnekovo, iš interesantų gausos ir jų pasakojimų matyti, kokios svarbios ukmergiškiams yra viešosios pirties paslaugos. Ypač patogumų namie neturintys centro gyventojai baiminasi dėl jos uždarymo.
Neretai tenka pabūti ir nuodėmklausio vaidmenyje. Daug ukmergiškių ateina pas Seimo narį tiesiog pasikalbėti ar išsakyti ant širdies gulinčias asmenines problemas.
Pastebi – yra kategorija lankytojų, kurie aplanko visus ukmergiškius Seimo narius. Kuo daugiau problemos sprendėjų, tuo greičiau reikalai pajudės.
Dėmesys Ukmergei padidės
K. Grybauskas įsitikinęs, kad ukmergiškei Seimo narei Loretai Graužinienei tapus Seimo pirmininke, dėmesys Ukmergės rajonui padidės.
„Kadangi ir Loreta Graužinienė, ir Arūnas Dudėnas kelia tas pačias ukmergiškių bėdas, mus Seime jau praminė „ukmergiškių frakcija“, – juokauja pašnekovas.
Jis nemano, kad pasikeitus kolegės pareigoms ta komanda turėtų iširti.
Nors Seimo pirmininkė savo žvilgsnį daugiau kreips į visos šalies problemas, daugelis Ukmergės problemų išeina iš rajono ribų. Ypač transporto, aplinkkelių, Molėtų, Kėdainių kelio būklė.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ