Priėmė sprendimą dėl J. Krikštaponio paminklo

Autorius Ukmergės žinios
J. Krikštaponio paminklas. Nors Savivaldybė buvo įpareigota pašalinti bareljefą ir pakeisti užrašą, tai nebuvo padaryta. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Regionų administracinis teismas paskelbė sprendimą byloje dėl Juozo Krikštaponio atminimo ženklų Ukmergėje.

Teismas iš dalies patenkino skundą ir panaikino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) 2023 m. rugpjūčio 17 d. sprendimą, kuriuo nuo memorialinio akmens siūlė pašalinti partizano bareljefą bei įrašus.

LGGRTC generalinio direktoriaus sprendimą dėl J. Krikštaponio administracine tvarka teismui skundė J. Krikštaponio artimieji kartu su Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiu ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga.

Teismas nustatė, kad LGGRTC sprendimas pašalinti paminklinį bareljefą J. Krikštaponiui buvo priimtas nesilaikant teisės aktų reikalavimų: nebuvo pateikta aiškių, konkrečių ir patikimų įrodymų, jog J. Krikštaponis dalyvavo žydų genocido nusikaltimuose.

Teismo vertinimu, LGGRTC rėmėsi miglotomis nuorodomis į „tyrimus“, tačiau nei viešai, nei bylos nagrinėjimo metu nepateikė jokių dokumentų, įrodančių J. Krikštaponio kaltę.

Teismas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad sprendimą rengė, vertino ir tvirtino tie patys asmenys – tai pažeidžia nešališkumo, objektyvumo bei gero administravimo principus ir prieštarauja Viešojo administravimo įstatymo skaidrumo reikalavimams.

Priminsime, kad LGGRTC 2023 metų rugpjūtį siūlė išeitį, užsitęsus diskusijoms dėl Ukmergėje esančio paminklo partizanui J. Krikštaponiui.

Centras ragino memorialinį akmenį palikti, nuo jo pašalinus partizano bareljefą bei įrašus.

Ant akmens siūlė užkabinti naują atminimo lentą, nurodančią, kad paminklinis akmuo skirtas visiems žuvusiems Vyties apygardos partizanams.

„Manytume, kad toks sprendimas yra pats geriausias dabartinėje situacijoje“, – tada sakė centro direktorius Arūnas Bubnys.

Ukmergės rajono savivaldybei išsiųstu centro sprendimu pakeitimai turėjo būti įgyvendinti per kelis mėnesius.

Bet rajono vadovai veiksmų imtis neskubėjo – sakė turį planų aikštę renovuoti ir galimai paminklą perkelti kitur.

Pasidomėjus, kokie yra planai, Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas sakė, kad minčių renovuoti aikštę ir iškelti paminklą į kitą, labiau jam tinkamą vietą yra, tačiau dėl galutinio sprendimo bus tariamasi su paminklo statytojais – Lietuvos laisvės kovotojais, politiniais kaliniais ir tremtiniais. „Tačiau visų pirma dar reikia išlaukti dvidešimt darbo dienų, per kurias LGGRTC dar gali apskųsti teismo sprendimą“, – sakė D. Varnas.

Pasak mero, LGGRTC nurodymo Savivaldybė nevykdė, nes tai nebuvo teismo nutartis. Laukė teismo sprendimo.

Apie planus dėl aikštės sakė, kad projekto dar nėra, tačiau yra pasiūlyta vizualizacija. Siekiama šią erdvę paversti patrauklesne jaunimui – įrengti lauko skaityklą su patogiomis vietomis poilsiui, tad paminklas joje nelabai tiktų. Juolab, kad, pasak mero, aikštė, turinti sąsajų su KGB, dabar kartais pavadinama ir „raudonąja aikšte“, o J. Krikštaponis buvo partizanas, tad ši vieta jo pagerbimui netinka.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *