Savivaldybės tarybos posėdyje opozicijos valandos metu buvo paliesta daug aktualių klausimų: nuo kelių ir statinių iki pasiruošimo ekstremalioms situacijoms. Palietus karo grėsmės temą pažymėta – prasidėjus karui taptume priimančiąja savivaldybe.
Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ
Opozicijos lyderis Giedrius Auglys klausė apie aplinkkelio projektą – kadangi projektavimas baigtas, kas toliau, kaip ir kur bus ieškoma finansavimo?
Meras Darius Varnas paminėjo, kad dėl aplinkkelio vyko susitikimai su Seimo pirmininku, premjeru, Krašto apsaugos ministerijos viceministru, Seimo nare Indre Kižiene, laukia susitikimas su bendrovės „VIA Lietuva“ atstovais.
Atkreipė dėmesį, kad finansavimo poreikis per laiką nuo skaičiuotų 12 mln. išaugo kone iki 40 mln., nes dabar kiekvienas Statybų reglamento reikalavimas siejamas su karinio mobilizavimo programa, didėja apkrovos.
Išsakė poziciją, kad lėšų turėtų padėti ieškoti tiek Susisiekimo, tiek Krašto apsaugos ministerija. „Statybos leidimas gautas. Darysime viską, kad projektas būtų įgyvendintas“, – sakė D. Varnas.
Teirautasi dėl Vilniaus gatvės projekto – ar tikrai būtina siaurinti gatvę? Meras sakė, kad savivaldybė turi lėšų gatvės atkarpos nuo centro iki tilto remontui, tačiau negali imtis veiksmų, nes neturi įgaliojimų. Savivaldybės siekis įrengti perėją ties piliakalniu. Tiltą remontuoti savivaldybė nebūtų pajėgi, nes tai – milijoninės investicijos. Galimybės remontuoti gat-ves savo lėšomis laukia ne viena savivaldybė, tačiau „Via Lietuva“ nesuteikia įgaliojimų. Tai „suriša rankas“.
Romas Pivoras pastebėjo, kad mieste įvažiavimai į daugiabučių namų kiemus ir kiemai tvarkomi, o kaimuose – ne. Meras priminė, kad ta pati tvarka dėl kiemų remonto galioja tiek mieste, tiek kaimuose – gyventojai turi išreikšti pageidavimą ir prisidėti savo lėšomis. Tačiau supranta, kad kaimuose daugiabučiai yra vos kelių butų ir kaupiamųjų lėšų surenka nedaug. Pažadėjo paraginti seniūnus suinventorizuoti, kiek yra tvarkytinų vietų.
Pasirengimas karui
Opozicijos atstovas Kęstutis Zinkevičius uždavė klausimus dėl pasirengimo ekstremalioms situacijoms, įskaitant karą. Ar yra parengtas savivaldybės mobilizacijos planas, jei yra, kodėl jis neviešinamas, kaip planuojama informuoti žmones, susidūrus su realia grėsme.
Meras priminė, kad šalies mastu veikia programėlė LT72.lt, kurioje yra visa informacija apie visas savivaldybes, įskaitant Ukmergę.
Savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė informavo, kad patvirtintos dvi savivaldybės paraiškos dėl priedangų bei kolektyvinės apsaugos statinių, jų įgyvendinimui skirta 400 tūkst. Eur. Lėšos skirtos generatoriams įsigyti, vėdinimo sistemoms įrengti, langų, jeigu yra, apsaugai, baldams, daiktadėžėms, higienos reikmenų komplektams. Savivaldybė teiks paraiškas ir kai bus apskelbti kiti kvietimai. Planuojama su parengties pareigūnu patikrinti priedangas, numatyti daugiau galimų vietų joms įrengti.
Administracijos direktorė informavo, kad valstybės plane esame savivaldybė, kuri turėtų priimti asmenis, evakuojamus iš pasienio savivaldybių.
Su „Raudonojo Kryžiaus“ organizacija pasirašyta bendradarbiavimo sutartis dėl mokymų, kad savivaldybė būtų pasirengusi priimti reikiamą kiekį žmonių.
Direktorė patikino, kad savivaldybės mobilizacijos planas yra parengtas, tačiau tai – ypač slaptas dokumentas, kuris laikomas užrakintas, su juo dirbti leidimą turi vos keletas žmonių ir jis tikrai negali būti viešinamas. Planas suderintas su Krašto apsaugos ministerija ir kitomis struktūromis.
Tačiau gyventojams teikiama aktuali informacija apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms – yra sudarytas tvarkaraštis, pagal kurį parengties pareigūnas važinėja po seniūnijas, bendruomenes, moko, kaip pasiruošti išlikimo krepšį ir kaip elgtis, jei reikia evakuotis.
Informavimo priemonės visuomenei tokios pačios, kaip ir taikos metu, – SMS žinutės bei sirenos.
Įvairius mokymus organizuoja ir šauliai, „Miško broliai“.
Derinamas sprendimas ir ieškoma finansų dėl lauko šaudyklos, kurioje galėtų treniruotis tiek jaunimas, tiek suaugusieji, įrengimo.
Meras papildė, kad nutrūkus mobiliajam ryšiui, numatyta informacijos perdavimo grandinė per atsakingus asmenis, tačiau jų pavardės negali būti atskleistos.
D. Varnas pabrėžė, jog Valstybės plane esame strateginė savivaldybė – turėtume priimti keliolika tūkstančių žmonių, kol fronto linija priartėtų iki mūsų ir tektų evakuotis patiems.
K. Zinkevičius suabejojo, ar pakaktų priimti keliolika tūkstančių besitraukiančiųjų, turint omenyje, kad esame Vilniaus apskrityje, kurioje yra daugiausia gyventojų. Išsakė nuomonę, kad reikėtų kuo daugiau visuomenei skleisti informacijos, kurią galima viešinti. Ypač svarbu, kad ji pasiektų vienišus asmenis, gyvenančius nutolusiose vietovėse.
Administracijos direktorė atsakė, kad gyventojų evakavimas yra strateginis dalykas, priklausantis nuo įvairių sąlygų – iš kur ir koks puolimas vyktų. Todėl iš anksto detalizuoti sudėtinga. Veiksmai būtų koordinuojami, vertinant situaciją.
Meras paaiškino, kad yra numatyti trys evakuacijos keliai – A1, A2 ir geležinkelio vėžios – jais apskrities gyventojai būtų evakuojami į skirtingas priimančiąsias savivaldybes, todėl nereikia baimintis, kad visi patrauks į Ukmergę. Čia liktų tik dalis besitraukiančiųjų.
Jolanta Keburienė paragino pačius gyventojus pasiruošti išlikimo krepšį, kuriame būtų vaistai, maisto atsargos, dokumentai, turėti šeimos planą.
Objektų atnaujinimas
Jūratė Martinkutė pasidžiaugė tvarkomomis miesto erdvėmis, tačiau iškėlė klausimą dėl senamiesčio pastatų: buvusios specialiosios mokyklos, buvusios vaikų bibliotekos ir kitų. Ragino rajono merą telkti verslą, šviesuolius Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios remonto mecenatystei – tai pagrindinė dekanato bažnyčia, pati dedanti pastangas tvarkytis, o šie metai – jubiliejiniai. Tad darbas būtų prasmingas ir liktų ateities kartoms.
Administracijos direktorė informavo, kad objektai yra privatizuoti ir savivalda neturi teisės jų tvarkyti. Tačiau yra programa, pagal kurią kompensuojama iki 10 tūkst. Eur išlaidų senamiesčio pastatų fasadų ir stogų tvarkymui. Šią programą pristatė viešai, skatino ja pasinaudoti. Deja, gyventojai vangiai naudojasi programa, nes daug biurokratinių reikalavimų.
D. Varnas patvirtino, jog buvusioje specialiojoje mokykloje planuojama įrengti gyvenamuosius būstus, bet kada projektas bus įgyvendinamas, informacijos neturi. Prisiminė netvarkomą objektą Vilniaus gatvėje, dėl kurio išsiųstas ne vienas raštas.
Informavo, kad Seime pateiktas projektas, leisiantis netvarkomų objektų savininkus apmokestinti 4 proc. mokesčiu nuo netvarkomo turto vertės.
Į raginimus dėl pagalbos bažnyčiai D. Varnas sakė, kad savivaldybės biudžeto parama jau skirta, be to bažnyčioje vyks renginys verslo atstovams, būtent siekiant juos paskatinti tapti fundatoriais. Vien stogo remonto sąmata siekia 80 tūkst. Eur.
Valdas Petronis atkreipė dėmesį, kad statybas dažnai stabdo žemės paskirties keitimo procesai, užtrunkantys iki metų. Pasiūlė, kad galėtų būti peržiūrimos ir atnaujinamos miesto bendrojo plano dalys – tai supaprastintų žemės paskirties keitimą verslininkams.
I. Pračkailė priminė, kad paskutinis bendrojo plano atnaujinimas truko keletą metų ir tai nėra paprasta. O iš anksto numatyti poreikius bendrajame plane sudėtinga, nes viskas labai sparčiai kinta. Kalbėjo, jog pirmiausia reikia įstatymo pakeitimų, kurie suteiktų daugiau laisvės savivaldai. Dėl lankstumo trūkumo stabdomos investicijos ir plėtra. Pasak mero, pastarasis klausimas aptartas ir su premjeru, kuris pats yra dirbęs savivaldoje, tad supranta jo aktualumą.
Įstaigų likimas
G. Auglys teiravosi dėl atliekų vežimo sutarties su UAB Ukmergės autobusų parku? D. Varnas informavo, kad pralaimėti du teismai, dabar ruošiami dokumentai Aukščiausiajam Teismui, tačiau tai – ilgas procesas. „Savivaldybė vykdys teismo sprendimą ir laikinai paves savo įmonei atlikti atliekų vežėjo funkcijas, kol įvyks konkursas, kuriame, tikimasi, dalyvaus ir UAB Ukmergės autobusų parkas, arba kol bus pakeistas įstatymas“, – kalbėjo meras.
Audronė Augustėnienė teiravosi dėl Ukmergės kraštotyros muziejaus pertvarkų ir direktoriaus konkurso. Taip pat domėjosi, ar liks miniatiūrų parke kol kas laikinai įrengti treniruokliai, kuriais žmonės labai patenkinti.
Meras sakė, kad treniruokliai kokybiški, bet brangūs, tačiau ieškoma galimybių juos įsigyti.
Dėl muziejaus kalbėjo, kad direktoriaus konkursas turi vykti pagal nustatytą tvarką, bet nėra kandidatų, kurie norėtų prisiimti atsakomybę. Muziejui priklauso 40 pastatų. Kalbant apie veiklos reorganizavimą, siekiama aktyvinti turizmą.
Informavo, kad nutrūko sutartis su nuomininku Užulėnio dvare, nuomininkas sumokėjo skolas. Svarstoma, ką daryti toliau – ar vėl skelbti nuomos konkursą, ar perduoti patalpas savivaldybės įstaigai, kad galėtų organizuoti stovyklas, pavyzdžiui, Sporto centrui. Pagrindinė problema – labai brangus patalpų šildymas.
G. Auglys dar klausė ir apie Jono Basanavičiaus gimnazijos laikino direktoriaus paskyrimą – kodėl pasirinktas žmogus ne iš įstaigos vidaus, o iš kitos gimnazijos. D. Varnas sakė, jog toks sprendimas priimtas dėl Jono Basanavičiaus gimnazijoje vyravusio mikroklimato. Gegužės 28-ąją vyks konkursas, tikimasi sulaukti kandidatų.