Šiemet Seimo rinkimuose ukmergiškių laukia naujovės. Rinkdami Seimo narius mūsų rajono gyventojai balsuos ne vienoje, kaip lig šiol, o dviejose apygardose: didžioji dalis – Deltuvos pietinėje, mažesnė – Deltuvos šiaurinėje apygardoje.
Deltuvos pietinę rinkimų apygardą Nr. 61 sudaro 42 Ukmergės ir Širvintų rajonų rinkiminės apylinkės.
Iš jų – 23 Širvintų ir 19 Ukmergės rajono.
Mūsų rajone tai – Anykščių (2 455 rinkėjai), Maironio (1 551), J. Basanavičiaus (1 361), Kęstučio (1 705), Kauno (1 900), Smėlių (1 209), Krekšlių (2 369), Linų (2 343), Pivonijos (2 058), Pašilės (704), Deltuvos (1 490), Dainavos (622), Lyduokių (354), Pabaisko (701), Šešuolių (576), Antakalnio (361), Krikštėnų (256), Veprių (818) ir Želvos (758) apylinkės.
Bendras rinkėjų skaičius apygardoje – 36 454.
Ukmergiškiai sudaro didesnę dalį šios apygardos rinkėjų – 23 591, tai yra 64,71 proc.
Deltuvos šiaurinei apygardai Nr. 49, kurią sudaro iš viso 50 apylinkių Anykščių, Panevėžio ir Ukmergės rajonuose, priskirtos šešios Ukmergės rajono apylinkės. Didžiausios iš jų yra Vidiškių rinkiminė apylinkė, kurioje balsavimo teisę turi 1 165 rinkėjai, ir Taujėnų su 1 067 rinkėjais, toliau eina Siesikų – 990, Rečionių – 899, Žemaitkiemio – 507 ir Laičių – 472 rinkėjai.
Šioje apygardoje balsuoti gali 31 966 rinkėjai. 5 100 ukmergiškių joje sudaro 15,95 proc.
Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė priminė, kad Seimo rinkimuose balsavimo tvarka bus kitokia nei per pavasarį vykusius Prezidento rinkimus. Bet kurioje Lietuvos vietovėje bus galima balsuoti tik išankstinio balsavimo metu. Rinkėjas, atvykęs į bet kurią rinkimų apygardą, komisijai patikrinus jo deklaruotą gyvenamąją vietą, gaus savo apygardos kandidatų vienmandatėje apygardoje sąrašą.
Rinkimų dieną, sekmadienį, balsuoti ne savo apylinkėje bus galima tik savo apygardos, kurioje rinkėjas yra deklaravęs gyvenamąją vietą ir kuriai yra priskirtas, ribose. Kitose apygardose rinkimų dieną balsuoti nebebus galima.
„Rinkėjas turi balsuoti tik už tos vienmandatės apygardos kandidatą, kuriai yra priskirtas pagal deklaruotą gyvenamąją vietą. O daugiamandatėje apygardoje visoje šalyje sąrašas yra tas pats“, – sakė atstovė.
Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, Deltuvos šiaurinei apygardai priskirtas ukmergiškis, neradęs vienmandatininkų sąraše jo interesus atitinkančio kandidato, negalės balsuoti už Deltuvos pietinėje vienmandatėje apygardoje kandidatuojantį kandidatą. Tačiau pasirinktus kandidatus galės reitinguoti daugiamandatės apygardos sąraše, pažymėdamas partiją ir į žemiau esančius langelius įrašydamas kandidatų, kuriems nori suteikti pirmumą, numerius.
Apygardų komisijų nariai jau davė rašytinius pasižadėjimus ir pradėjo darbą. Pagal nustatytą tvarką, apygardos komisiją sudaro teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir partijų deleguoti atstovai.
Pietinė ir Šiaurinė apygardos apima po keletą rajonų, tad kaip sudarytos šių apygardų rinkimų komisijos? Pasak I. Ramanavičienės, į Deltuvos pietinę apygardą dalį narių teikė Ukmergės ir Širvintų rajonų savivaldybių administracijų direktoriai, o į Deltuvos šiaurinę – Ukmergės, Panevėžio ir Anykščių rajonų savivaldybių administracijų direktoriai. Kiti nariai buvo deleguoti įprasta tvarka.
Deltuvos šiaurinės apygardos rinkimų komisija dirbs Anykščiuose.
Ukmergėje dirbs Deltuvos pietinės apygardos, kurioje balsuos dauguma ukmergiškių, komisija. Ją sudaro 14 asmenų: pirmininkė Aušra Šičkinienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), pavaduotoja Nina Lilia Galickė (Darbo partija), sekretorė Iveta Lengertaitė (administracijos direktorius), nariai – Marina Aukštuolienė (Laisvės partija), Inga Grišutinienė (Lietuvos socialdemokratų partija), Justinas Kontrimavičius (teisingumo ministras), Violeta Markevičienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Dalius Merkliopas (partija „Laisvė ir teisingumas“), Jūratė Meškutavičienė (Lietuvos regionų partija), Eglė Piškinaitė (administracijos direktorius), Stasė Pulkauninkienė (Tautos ir teisingumo sąjunga), Inga Stončiuvienė (Liberalų sąjūdis), Vaida Šeipūnė (Lietuvos teisininkų draugija) ir Justina Turbienė (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga).
A. Šičkinienė sakė, kad pirmasis komisijos posėdis jau įvyko. Jo metu sudarytos prašymų, skundų nagrinėjimo ir politinės reklamos stebėjimo grupės. „Darbų yra. Reikės patikrinti visų 42-iejų apylinkių patalpas, ar jos pritaikytos neįgaliesiems“, – kalbėjo pirmininkė. Ji informavo, kad, kandidatams pateikus pareiškinius, dokumentus, komisijos darbas bus išleisti knygutę su vienmandatėje apygardoje kandidatuojančių asmenų prisistatymais ir programomis.
Šiuo metu iki rugpjūčio 9 d. vyksta kandidatų pareiškinių dokumentų teikimas. Iki tos dienos apygardų komisijos turi nustatyti kiekvienos apylinkės rinkimų komisijos narių skaičių.
Apylinkių rinkimų komisijas numatyta suformuoti iki rugpjūčio 29 d. Per 15 dienų paskirtieji nariai turės duoti rašytinius pasižadėjimus.
Dar viena su Seimo rinkimais susijusi naujiena – vienmandatėse rinkimų apygardose savo kandidatūras patys keliantys būsimieji kandidatai į Seimo narius pradeda rinkti rinkėjų parašus.
VRK pažymi, kad kandidatai turi surinkti ne mažiau kaip 1 tūkstantį rinkėjų parašų.
Savo parašu paremti pretendentus į kandidatus gali tik tos rinkimų apygardos, kurioje asmuo kandidatuoja, rinkėjai. Rinkėjai gali pasirašyti už vieną arba kelis jų rinkimų apygardoje kandidatuojančius asmenis.
Taip pat pabrėžiama, kad jei tikrinant rinkėjų parašus bus nustatyta, kad rinkėjas pasirašė ir elektroniniu būdu, ir popieriniame parašų rinkimo lape, bus neįskaitytas nė vienas jo parašas. Taip pat bus neįskaityti kitų rinkimų apygardų teritorijose gyvenamąją vietą deklaravusių rinkėjų parašai.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.