„Bendruomenių saugumo užtikrinimas ir bendradarbiavimas su policija“ – tai pirmas toks renginys Ukmergėje, kuriame diskusijai apie saugumą sutelkti seniūnaičiai, bendruomenių bei bendrijų atstovai.
Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Inga Malinauskienė papasakojo apie policijos darbą ir aptarė nusikalstamumo tendencijas.
Ukmergėje policijos komisariate dirba per 60 pareigūnų, yra du skyriai – Reagavimo ir Veiklos. Reagavimo skyriaus pareigūnai vyksta į įvykius, iškvietimus. Veiklos skyrius nagrinėja pareiškimus, atlieka ikiteisminius tyrimus. Šiame skyriuje dirba ir bendruomenės pareigūnai. Apylinkių inspektorių jau seniai nebeliko. Ukmergė yra suskirstyta į tris teritorijas: Pivonijos–Pašilės, Pramonės ir Dukstynos. Veiklos skyriuje pagal teritorinį suskirstymą yra trys veiklos grupės, kuriose dirba po 5–6 pareigūnus.
Policija budi visą parą, be poilsio dienų, pranešti apie įvykius, jeigu skubu, galima bendruoju pagalbos telefonu 112 arba per platformą epolicija.lt. Pastaruoju metu didžioji dalis pranešimų gaunama būtent per šią platformą.
Nusikaltimų statistika Lietuvoje didėja: pernai užregistruota 44 531 veika. Tai – per 2 tūkst. daugiau nei 2023 m. Augimas siekia 4,9 proc. Vilniaus apskrityje užregistruota 15 814 veikų, tai – 12,3 proc. daugiau nei užpernai.
Ukmergės rajone registruotos 464 nusikalstamos veikos. Skirtingai nei šalyje šis skaičius per metus sumažėjo – užpernai buvo 480. Pažymėta, kad ištiriama apie 70 proc. nusikaltimų.
Pernai rajone fiskuotas 121 sveikatos sutrikdymo atvejis, tai – 15 atvejų mažiau, nei užpernai.
18 proc. sumažėjo smurto artimoje aplinkoje atvejų. Pernai jų buvo 83, o užpernai – 102. Pasak Ingos Malinauskienės, kelią smurtui užkerta prevencinė priemonė – orderis, kai potencialus smurtautojas iškeldinamas penkiolikai parų iš namų, kuriuose galimai gali smurtauti. Per šį laikotarpį draudžiama artintis ar kaip kitaip palaikyti ryšį. Nesilaikant draudimų, gresia administracinė bauda.
Pernai registruota 112 vagysčių, tai – 11 daugiau nei užpernai.
Nemažai nusikalstamų veikų susijusios su vagystėmis iš prekybos centrų. Tai – ne tik Ukmergės, bet ir visos šalies problema. Apskrityje pastebimas 50 proc. tokio tipo vagysčių skaičiaus augimas. Taip yra todėl, kad pavogus prekių iki 150 eurų nėra baudžiamosios atsakomybės, arešto, o tik administracinė bauda.
Kita opi problema – sukčiavimas. Apie 70 proc. sukčiavimo atvejų buvo elektroninėje erdvėje. Dažniausiai patiriama žala iki 1 000 eurų. Plinta investiciniai, romantiniai sukčiavimai. Gyventojai susigundo paspausti nuorodas, kurias atsiunčia sukčiai neva iš pašto, e.sveikatos ar banko. Pareigūnė įspėjo, kad spustelėjos sukčių atsiųstą nuorodą bankinio pavedimo sustabdyti nebeįmanoma. Ištyrimas komplikuotas dėl išskirtinio nusikaltėlių profesionalumo ir techninių galimybių. Pastebima, kad veikos vykdomos iš užsienio šalių ar užvaldytos piniginės lėšos pervedamos į užsienio šalių finansines įstaigas, konvertuojant į virtualią valiutą.
Padaugėjo neblaivių vairuotojų. Pernai nubausti 52, tai – 13 daugiau, lyginant su 2023 m. Tačiau 36 atvejais sumažėjo eismo įvykių, į kuriuos kviesta policija – pernai buvo 211, o užpernai – 247. Tiek pernai, tiek užpernai sužalota po 16 asmenų, žuvo po 1.
Daugėja disponavimo narkotinėmis medžiagomis atvejų – pernai jų buvo 39, užpernai – 36. Daugiausia neteisėtai disponuojama augalinės kilmės narkotinėmis medžiagomis (kanapėmis ir jų dalimis) be tikslo platinti ir turint tikslą platinti, sintetiniu katinonu bei sintetiniais opioidais.
Įtarimai pareikšti trylikai nepilnamečių – vyravo turtinio pobūdžio vagystės, turto sugadinimas ir veikos, susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. 59 nepilnamečių atžvilgiu buvo pradėta 71 administracinė teisena – pusė jų nutraukta.
Visi pranešimai yra registruojami Policijos registruojamų įvykių registre. Pranešimų skaičius per metus išaugo 5,4 proc.
Daugiausia pranešimų dėl eismo saugumo – 1 787, toliau nusikaltimai asmeniui – 1 543, turtinė veika – 1 539, viešosios tvarkos pažeidimai – 1 422.
Vaikams ir jaunimui
Pareigūnė Daiva Novikienė kalbėjo apie bendruomenės pareigūno vykdomas prevencines priemones vaikams ir jaunimui. Jos vykdomos su tėvų sutikimu ir įtraukiant suaugusiuosius. Darbas su nepilnamečiais vykdomas tiek susitikimų bendruomenėse metu, tiek kalbant apie saugų eismą, vedant paskaitas patyčių, smurto ir kitomis temomis.
Komisariatas turi saugaus eismo klasę, nuo 2013 metų veikusią „Šilo“ progimnazijoje, o pernai persikėlusią į komisariato patalpas.
Vaikams ir jaunimui rengiamos viktorinos, edukacijos, dviratininkų mokymai. Ukmergėje dviratininkų egzaminus yra išlaikę 204 jaunuoliai, pernai mokymus baigė – 21.
Kasmet rengiamas konkursas „Aš ir policija“ (anksčiau jis vadinosi „Temidė“). Šiemet jame dalyvavo 13 komandų iš visų rajono mokyklų. Konkursas skirtas supažindinti moksleivius su policininko profesija, siekiant, kad ateityje ją pasirinktų.
Taip pat vystoma jaunųjų policijos rėmėjų veikla, pasitelkiant 12–18 metų savanorius. Taip vykdoma nepilnamečių nusikaltimų prevencija, kuriama saugi aplinka, ugdomas pilietiškumas.
Pareigūnės vyksta į susitikimus su mokiniais mokyklose ir pristato savo profesiją. Balandžio mėnesį rengiamos atvirų durų dienos, kai yra galimybė apsilankyti Lietuvos policijos mokykloje.
Suaugusiųjų įtraukimas
Pareigūnė Ingrida Dutkienė pristatė kitas prevencines priemones, pareigūno vaidmenį ir sklaidos įrankius.
Šviečiamosios veiklos tikslas – pasiekti kuo didesnį gyventojų skaičių rajone. Tam naudojamos įvairios informacijos sklaidos priemonės.
Informacinėmis skrajutėmis, pranešimais žiniasklaidoje informuojami senjorai, pranešimais feisbuke – jaunesnė auditorija. Moksleiviai informuojami per elektroninius dienynus. Labai svarbūs susitikimai bendruomenėse, mokyklose. Sunkiausiai tiesioginis kontaktas kuriamas su darbingo amžiaus žmonėmis. Su senjorais dar bendraujama per nevyriausybines organizacijas, tokiu būdu pasiekiami ir neįgalieji.
Pasidžiaugė informacijos sklaida ir bendruomenės sutelktumu, kai paprašė pagalbos ieškant dingusio asmens. Nors buvo šalta, žmonės atvyko šeimomis, pasiruošę, apsirūpinę liemenėmis, priemonėmis, buvo galima suformuoti tris paieškos grupes, kurios žvalgė mišką.
Vykdytas projektas „Eismo saugumas bendruomenėse“, kuriamos saugios kaimynystės grupės, kuriose žmonės apsikeičia kontaktais, siekdami saugesnio gyvenimo užtikrinimo priemonių – kelio ženklų, vaizdo stebėjimo kamerų – įrengimo ar spręsdami kitus klausimus.
Pareigūnės norėtų, kad susitikimai bendruomenėse būtų ne pavieniai, o reguliarūs, galbūt teminiai. Pavasarį galima kalbėtis apie mikrojudumą, vasarą aktualu vagystės, rudenį – matomumas keliuose, žiemą – pirotechnikos naudojimas.
Policija bendradarbiauja su „Raudonuoju Kryžiumi“, šauliais, Dingusių žmonių šeimų paramos centru, tad gali rengti bendrus mokymus dėl pagalbos suteikimo, prekybos žmonėmis, saugaus apsipirkimo internete ar kitomis temomis.
Domėjosi veikla
Inga Malinauskienė atkreipė dėmesį, kad įprastai policija bendrauja tiesiogiai su pavienėmis bendruomenėmis ir pirmą kartą surengtas tokio formato renginys, kuriame pakviesti visi seniūnaičiai, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir net daugiabučių namų bendrijų atstovai. Kalbėjo, kad vienas iš policijos siekių – kuo glaudžiau bendradarbiauti, būti kuo arčiau gyventojų, kad šie žinotų, ką policija dirba, pasitikėtų ir nebijotų kreiptis, pranešti.
Savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė pasidžiaugė pasikeitusiu policijos vaidmeniu visuomenėje – pareigūnai – nebe baudėjai, o švietėjai. Taip pat, kad Ukmergėje daugiau susiduriama su smulkiu chuliganizmu, kai apgadinami įrenginiai, viešos erdvės, nei rimtais nusikaltimais. Iš tiesų mieste pakankamai saugu ir tamsiuoju periodu.
Susirinkusieji domėjosi, ar nusikalstamų veikų skaičiaus augimas nėra susijęs su pareigūnų trūkumu. Inga Malinauskienė sakė, kad tai – didelė problema Vilniaus apskrityje, pareigūnų tikrai trūksta. Tačiau Ukmergėje šios problemos nėra. Priešingai, Ukmergės komisariato pareigūnai vyksta į iškvietimus Vilniuje, tiria ne tik rajono, bet ir apskrities bylas. O pareigūnai ukmergiškiai, dirbantys kituose miestuose, mielai dirbtų Ukmergėje, tačiau nėra laisvų vietų.
Atkreiptas dėmesys, kad sunkių, rezonansinių nusikaltimų, tokių kaip nužudymai, Ukmergėje beveik nėra. Tokius ir kitus sunkius nusikaltimus tiria ne Ukmergės policija, o specialūs padaliniai – organizuotų, sunkių, ekonominių nusikaltimų.
Teiraujantis apie vagystes pastebėta, kad joms būdingas sezoniškumas. Vasarą daugiau pavagiama dviračių, paspirtukų.
Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narė Irma Vaitaitienė teiravosi ar nėra piktnaudžiavimo smurto artimoje aplinkoje orderiu atvejų. Inga Malinauskienė pateikė statistiką – pernai dėl orderio išdavimo svarstyti 384 atvejai, neišduotas orderis 54 kartus, 11 kartų nutrauktas gavus skundą ir jį tenkinus. Dažniausiai smurtas kartojasi tose pačiose šeimose ir daugiausia tose, kur vartojamas alkoholis.
Vicemeras Eugenijus Kuodelis domėjosi dėl klaidingų pranešimų. Skyriaus viršininkė atsakė, kad dėl klaidingų pranešimų rašomas protokolas.
Miesto gyventoja kalbėjo, kad politikai, gydytojai, kunigai yra komforto zonoje ir nemato, kas vyksta socialiniuose būstuose, kur kenčia moterys, vaikai. Dėkojo bendruomenės pareigūnei Daiva Novikienei.
Bendruomenių sąjungos pirmininkė Angelė Jokubynienė padėkojo už pagalbą bendruomenių veiklose, o nevyriausybines organizacijas kuruojanti Reda Liubomirskienė priminė, kad šiemet savivaldybės nevyriausybinių organizacijų skatinimo programos vienas iš prioritetų – saugumo skatinimas, todėl, planuojant savo veiklas, galima įsitraukti priemones su policija.

