Lietuva – viena, o kalbų joje tiek, jog skirtingų regionų gyventojai ne visada ir suprastų vienas kitą. Kaip jas atpažinti ir perprasti tarmių įvairovę? Poetinio žodžio ieškotojai atsakytų, jog poezija, kuria tarme beskambėtų, nustelbia visus skirtumus ir ribas.
Autorės nuotr. Literatus subūrė poezijos šventė.
Šitaip apie gimtąjį kraštą ir jo kalbą, literatūrą ir muziką kalbėjo Jasiuliškių socialinės globos namuose kasmet vykstančios nekasdienės popietės dalyviai. Tai – įstaigos bendruomenė, rajono literatai, svečiai.
Tradicinė poezijos šventė čia rengiama kone du dešimtmečius. Poetus sukvietusi bibliotekininkė Vilma Belapetravičienė šįmet ją skyrė Tarmių metams ir popietę pavadino „Kalbėkime ir dainuokime tarmiškai“.
„Nors mūsų šalis – maža, jos kalbos įvairovė įspūdinga. Didžiuojamės, kad gyvename Lietuvoje, didžiuojamės ir jos kalba: joje – tarmės, patarmės ir daug šnektų, kurios yra svarbi Lietuvos kultūros paveldo dalis“, – sveikindama susirinkusiuosius, sakė ji.
Namų parke susirinko poezijai neabejingi klausytojai. Savo kūrybą skaitė įstaigos darbuotojai ir gyventojai, poetai iš Šventupės, Ukmergės, svečiai iš Utenos ir Kupiškio globos įstaigų.
Pristatydama kiekvieną jų, V. Belapetravičienė džiaugėsi, kad atvyko ir dzūkų, ir suvalkiečių, ir kitų tarmių atstovų. Tiesa, ne vienam gimtaisiais dabar tapę kiti kraštai. Štai iš Aukštaitijos sostinės Utenos atvykę kolegos iš tikrųjų – dzūkė ir žemaitis. „Nesvarbu, kur atsidūrei: vis tiek esi iš ten, kur pirmojo oro įkvėpei“, – šypsojosi jie. Ir šmaikštavo, jog tai, kad žemaičiai – atskira respublika, ne iš piršto laužta: jie turi savo pasus, herbą ir apskritai savo charakteriu kitataučius primena.
Šventėje kalbėta ne vien eilėmis. Įvairiomis šnektomis porinti pasakojimai, prisiminimai, pasakos. Dažnas sugrįžo į vaikystę: neslėpė, kokių išdaigų prikrėsdavo, kokie bobulės kepiniai gardžiausi būdavo, kokiais jau nykstančiais vardais kaimo senoliai įvairius daiktus vadino. Prisipažino, kaip kurį motulė ar tėvelis auklėjo.
Visiems labai patiko Kupiškio socialinės globos namų gyventojo Erlando Parfionovo kupiškėniškai parašytas eilėraštis. O Jasiuliškių globos namų socialinio darbo padalinio vadovė Stanislava Vilčinskienė, tikrų tikriausia žemaitė, parengė humoristinę programėlę. „Lietuva graži ne tik savo kalbomis. Ir nors mus visus jungia bendri darbai, kiekvienas regionas skiriasi savo būdu, mąstymu“, – sakė ji, kviesdama pasiklausyti žemaitiškų anekdotų.
Šventės dalyviai taip pat išgirdo 1883 metais parašytą eilėraštį „Lietuviška kalba“, kuriame atskleidžiama, kaip nuo seno puoselėjamas ir aukštinamas lietuviškas žodis.
Skambėjo ir dainuojamoji poezija – jasiuliškietės Eglės Staniūnaitės, iš Šventupės atvykusios Aldutės Novikovienės atlikti kūriniai. Ši Dauguose gimusi dzūkė ilgą laiką gyveno Vilniuje ir jau dešimtmetį įsikūrusi Šventupėje. Ne tik tarmiškai parašytų dainų kvietė pasiklausyti Jasiuliškių globos namų ansamblis „Melodija“.
Poetai ir kiti renginio dalyviai kalbėjo ligi šiol nepamiršę šnektų, skambėjusių jų tėvų gimtosiose kaimo sodybose. Nepamiršę, kaip anksčiau buvo švenčiamos Kalėdos, Velykos, Sekminės. Šiandien, anot jų, tos tradicijos jau nykstančios. Kaip ir besimainanti į anglijas ir kitus užsienius išvykusių jų vaikų, anūkų kalba…
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ