Po pasisakymų apie rusų kultūrą Š. Birutis pasijuto puolamas: man atrodo, kad tai yra organizuota Kremliaus

Autorius Ukmergės žinios
Šarūnas Birutis. ELTA / Žygimantas Gedvila

Po pastarąją savaitę viešojoje erdvėje kilusių diskusijų apie rusų kultūrą, naujasis ministras Šarūnas Birutis jaučiasi puolamas. Politikas neatmeta, kad dalis socialiniuose tinkluose atsidūrusių komentarų jo atžvilgiu galėjo būti užsakyti Kremliaus režimo.

„Galbūt reiktų susidomėti net tarnyboms, kaip tai yra daroma. Turinys yra labai panašus, išsireiškimai labai panašūs ir startas duodamas labai panašiu metu. Aš maždaug apie tris šimtus komentarų gavau į savo internetinį profilį, taip pat mano šeima gavo, kas tai yra – nežinau“, – laidoje „ELTA kampas“ teigė Š. Birutis. 

Kultūros ministras akcentuoja, kad kalbėdamas apie rusų kultūrą jis norėjo atskirti tautą ir Rusijos valstybę. Visgi, socialdemokratas sako, jog jį stebina, kodėl po panašių pasisakymų nebuvo puolamas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

„Kada Vytautas Landsbergis pasako panašiai, aš galėčiau surasti citatas, ar Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė, tada niekas nesukelia tokių bangų ir jų rusų agentais nebando vadinti. Tokie dvigubi standartai rodo kai kurios mūsų visuomenės dalies nebrandumą“, – dėstė ministras.

„Savaitę laiko bandoma daryti puolimą pasitarnaujant Kremliui, kas tai yra? Kas tai inicijuoja? Man kartais atrodo, kad tai yra organizuota. Tie necenzūriniai žodžiai, visiškas nesusipratimas ir internetinės erdvės užvertimas nesantaika, kurstymais, manau, atitinka Rusijos naratyvą ir kažkur tai galima pajusti tą ranką. (…) turime kalbėti apie tai atvirai, auklėti ir edukuoti savo visuomenę“, – akcentavo jis. 

Aiškindamas savo ankstenį pasisakymą, kultūros ministras pabrėžia, kad ragindamas nedėti štampo rusų kultūrai jis galvoje turėjo šios tautybės kalbą. 

„Rusų kalba yra viena svarbiausių rusų kultūros dalių. Kas nori uždrausti kultūrą, tai aš suprantu, kad (nori – ELTA) uždrausti ir kalbą. Tai yra nesusipratimas, nes daug mūsų piliečių, lojalių Lietuvai, turi pase parašytą tautybę: rusas – mes negalime jų už tai bausti“, – kalbėjo Š. Birutis.

Visgi, ministro vertinimu, dalis visuomenės ir politikų rusų tautybėms žmonėms deda „Kremliaus štampą“. Akcentuodamas, kad Lietuvoje gyvenantys rusai ir Rusija yra skirtingi dalykai, Š. Birutis nuogąstauja, kad šių dalykų sutapatinimas tarnauja Kremliaus naratyvui.

„Viešai pasakyti, kad mes atsiribojame nuo tos tautos kaip tautybės, nuo jų kalbos – čia atliktume meškos paslaugą sau ir labai atitiktume Kremliaus naratyvą, kad rusai yra nekenčiami. Tie, kas tai daro atlieka paslaugą Kremliui. Manau, kad turime baigti tą daryti, išaugti iš to ir būti sąmoningesni“, – akcentavo jis.

„Man keista, kad mes galime tapti panašūs į Talibaną, į Mao chunveibinus, netgi į fašistinę Vokietiją toleruodami tokius pasisakymus ir, pasikartosiu, pasitarnaudami Kremliui. Žmonės yra sąmoningi ir mes tokių klaidų neturėtume daryti“, – pridūrė ministras.

ELTA primena, kad praėjusių metų pradžioje kadenciją baigęs ministras Simonas Kairys tvirtino, kad Lietuvos kultūros sferoje būtų naudingas „mentalinis karantinas“ ir atsiribojimas nuo rusiško meno. Tokį atsiskyrimą jis vadino puikiu būdu parodyti solidarumą su Ukraina.

Pernai gruodį Seimo Kultūros komitetas kreipėsi į Vyriausybę, prašant įsteigti komisiją, kuri vertintų į Lietuvą atvykstančius rusų atlikėjus. Taip pat siūlyta sudaryti rekomendacinį klausimyną, į kurį galėtų atsakyti organizatoriai, nurodydami, ar tas atlikėjas nėra prorusiškas. Visgi Vyriausybė nematė pagrindo sudaryti tokią komisiją.

Į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą jau yra įtraukti tokie Rusijos atlikėjai kaip Filipas Kirkorovas, Khabibas Šaripovas, Nataša Koroliova.

Martyna Pikelytė (ELTA).

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *