Papildomai apsaugai užtikrinti šalies policijos komisariatai siūlo gyventojams žymėti vertingus daiktus. Šią paslaugą pareigūnai teikia nemokamai. Į duomenų bazę jie jau įtraukė trisdešimt vertingų ukmergiškių daiktų.
Ligita JUODVALKIENĖ
Ukmergės policijos komisariato Viešosios tvarkos Prevencijos poskyrio vyresnysis tyrėjas Gediminas Kalesnykas sako, kad panašią paslaugą policijos komisariatas teikė prieš šešerius metus. Tuomet siūlė gyventojams tokiu būdu nuo vagių saugoti savo dviračius.
Ligita JUODVALKIENĖ
G. Kalesnykas pažymi įvairius vertingus daiktus.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
„Beveik visi dviračiai yra numeruoti, taigi mes šias transporto priemones užregistruodavome ir įtraukdavome į duomenų bazę. Savininkui būdavo išduodamas dviračio pasas“, – jis sako, kad tik nedaugelis dviračių savininkų žino savo dviračio numerį – daugelis nė neįtaria jį esant.
Neseniai policijos komisariatas gavo specialių priemonių vertingų daiktų žymėjimui – graverį bei specialaus rašalo. Paženklinus šiuo rašalu daiktą, žymėjimo plika akimi įžiūrėti negalima. Jis išryškėja tik pašvietus žymėtą vietą taip pat specialiai tam skirta lempele.
G. Kalesnykas teigia, kad pareigūnams, suradusiems pas įtariamus asmenis vogtų daiktų, bus lengviau nustatyti jų savininkus. Ant jų yra užrašomas ir policijos komisariato kodas, o visa informacija suvedama į šalies duomenų bazę – taip ji tampa prieinama visiems policijos komisariatams.
Per porą savaičių į policijos komisariatą kreipėsi trisdešimt ukmergiškių, panorusių pasinaudoti šia prevencine priemone. Gyventojai į policijos komisariatą atneša pažymėti mobiliuosius telefonus, fotoaparatus, vaizdo kameras. Išsikvietę pareigūnus į namus, prašo uždėti ženklus ant televizorių, kompiuterių, vaizdo, garso aparatūros. Papuošalų pažymėti pareigūnai techninių galimybių neturi.
G. Kalesnykas sako, kad išgraviruoti ženklus ant žiedo ar auskaro – tai jau per daug juvelyriškas darbas. Nebent tai būtų nemažas aukso luitas… „Brangių kailinių taip pat nežymime. Ponioms belieka kokioje nematomoje vietoje išsisiuvinėti ant jų inicialus“, – pataria jis.
Brangiausias daiktas, kurį policininkai įtraukė į savo duomenų bazę, – fotoaparatas, kainuojantis penkiolika tūkstančių litų.