Europos Sąjungos institucijų dirbantieji visą šią savaitę dalyvavo akcijoje „Grįžtame į mokyklą“. Mokykloje, kurią kadaise baigė, apsilankė ir mūsų kraštietė, Briuselyje dirbanti Žydra Bakutytė.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ž. Bakutytė jau devynerius metus dirba Europos Komisijoje.
Ž. Bakutytė yra baigusi dabartinę Antano Smetonos gimnaziją. Tad šios gimnazijos moksleivius ir pedagogus ji ir aplankė. Pasakojo apie ES institucijų ir savo pačios darbą.
Turtingą studijų ir gyvenimo patirtį turinti moteris dirba Europos Komisijos Vertimo raštu generaliniame direktorate, kuriame iš viso darbuojasi pustrečio tūkstančio darbuotojų, Ryšių su visuomene skyriuje.
Žurnalistės specialybę turinti Ž. Bakutytė leidžia internetinį specializuotą leidinį, skirtą šio skyriaus specialistams. Moteris mano, kad iki to, ką veikia dabar, ją atvedė pirmiausia smalsumas. „Tai varomoji jėga“, – įsitikinusi ji.
Pirmiausiai pažino Lietuvą
Smalsumas kiekvienam žurnalistui – bene reikalingiausias būdo bruožas. Šia savybe apsiginklavusi Žydra, prieš 20 metų baigusi žurnalistikos studijas, pradėjo dirbti Lietuvos valstybinio radijo laidoje „Abipus Nemuno“.
Tai buvo kultūrinė regioninė laida, kurią moteris prisimena labai šiltai. Su ta laida ukmergiškė prisipažįsta pažinusi Lietuvą. Autobusu apvažiavo atokiausiuose kaimuose ir miesteliuose gyvenančius savo herojus.
„Šaunus laikas buvo. Žmonės mane net pažindavo pagal balsą“, – prisimena pašnekovė.
Savęs paieškos Prancūzijoje
Tačiau laidą radijuje Ž. Bakutytė kūrė tik dvejus metus. Po pokalbio su viena laidos heroje nutarė palikti mėgstamą darbą ir nerti į gyvenimo prasmės pažinimo studijas.
Krikštėnuose tuomet veiklą pradėjusi vienuolė Rozana papasakojo apie vieną katalikišką bendruomenę Prancūzijoje. Ukmergiškei galimybė joje apsigyventi pasirodė labai įdomi. „Artimieji šį sprendimą priėmė su ašaromis, niekaip nesuprasdami, kam man to reikia“, – prisimena moteris.
Prancūzijos kalnuose nedidelėje bendruomenėje visus metus Žydra pragyveno apsupta vos 30 žmonių iš skirtingų pasaulio kampelių. Tačiau, pasak jos, gyvenimas ten tikrai nebuvo nei atsiskyrėliškas, nei nuobodus. Vyko daug įvairių susitikimų.
„Ta patirtis mane išlaisvino. Tapau labiau savimi. Toks gyvenimas pirmiausiai išmokė mylėti“, – pasakojo moteris. Metai daugelio akimis žiūrint gana neįprasto gyvenimo Žydrai tapo nepamirštama gyvenimo mokykla, atvėrusia daugelį anksčiau nesuprastų būties paslapčių, leidusia pamatyti gyvą tikėjimą. „Tai buvo kertiniai, įsigilinimo į save metai“, – pasakojo pašnekovė.
Studijavo teologiją
Žydra pasakojo, kad po bendruomenėje praleistų metų trečdalis žmonių renkasi kunigystės ar vienuolio kelią. Ji tokio sprendimo nepriėmė. Grįžo į Lietuvą ir tęsė žurnalistės darbą.
Lietuvos televizijoje ukmergiškė tuomet pradėjo dirbti laidoje „Ženklai“.
Prancūzijoje įgytą patirtį taip pat pritaikė – mokė vaikus tikybos.
Tačiau šis gyvenimo etapas truko taip pat neilgai – apie dvejus metus.
Smalsumas ukmergiškę vėl skatino ieškojimams. Pasirinktosios studijos – Teologinių studijų institutas Briuselyje. Jame mokėsi ir dvasininkai, ir pasauliečiai. Dauguma studentų – jau turintys vieną ar kelis aukštojo mokslo diplomus.
Dvasinė vadyba – tikrai ne kiekvienam suvokiama, gana sudėtinga tema. Tačiau Žydrai tai buvo tobulų pašnekesių su intelektualais metai. Pašnekesių, kurių prasmę kai kada suvokia tik dabar, praėjus keliolikai metų.
Su ministre – į Briuselį
Po šių studijų Žydra ir vėl grįžo į Lietuvą ir pradėjo dar vieną vėl gana neilgą gyvenimo etapą – įsidarbino leidykloje „Katalikų pasaulis“. Leido žurnalą „Sandora“. „Buvome pirmieji žmonės, teologiją studijavę užsienyje ir grįžę, kad savo žinias pritaikytume Lietuvoje“, – pasakojo moteris. Darbas buvo susijęs su vertimu ir žurnalistika. Tačiau su juo teko atsisveikinti. Šįkart ne savo noru – leidykla buvo numarinta, ją vieningai paliko dauguma darbuotojų.
Smalsi moteris labai greitai įsisuko į naują veiklą – tapo dabartinės mūsų šalies vadovės Dalios Grybauskaitės, 2002-aisiais ėjusios Finansų ministrės pareigas, padėjėja.
2004-aisiais drauge su ministre išvyko į Briuselį ir pradėjo dirbti Europos Komisijoje.
Sėslumui nuteikia vaikai
Šimtus įdomių žmonių savo gyvenime sutikusi ir įvairių patyrimų įgijusi Ž. Bakutytė dabar visą savo dėmesį ir rūpestį stengiasi skirti šeimai.Vyras Audrius dirba Europos Komisijos Vidinės rinkos direktorate, Bankininkystės skyriuje.
Jau 10 metų kartu gyvenanti pora augina 4 metų sūnų Matą ir 2 metukų dukrą Adelę. Moteris mano, kad būtent vaikai, šeima suteikia žmogui sėslumo jausmą. Tad dabar pirmiausia yra vaikai. Tiesa juos auginti Belgijoje nėra labai lengva – į darbą moterys dažniausiai grįžta, kai vaikeliui sueina vos 5 mėnesiai.
Kelis kartus per metus namo grįžtanti Žydra pripažįsta: „Anksčiau pirmiausiai buvo siekis kuo toliau nuvažiuoti nuo namų, patirtys buvo svarbiausios. Dabar atsiranda savųjų šaknų poreikis“.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ