Nuo sausio pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį piniginę paramą gyventojams savivaldybės privalo skirti iš savo biudžeto. Socialinės paramos gavėjai pajus dar didesnį tikrintojų dėmesį nei iki šiol. Valdininkai griežtina paramos skyrimo tvarką ir tikisi sutaupyti 2 milijonus litų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Įsigalėjus naujajai tvarkai, socialinės paramos gavėjų minia turėtų sumažėti.
Iki šiol parama buvo skiriama iš valstybės biudžeto – savivaldybės tam tikrą sumą pinigų gaudavo kaip tikslinę dotaciją. Nepanaudotos lėšos būdavo grąžinamos į valstybės biudžetą.
Nuo naujų metų ši tvarka pasikeitė. Piniginės paramos įstatyme numatyta, kad kiekviena savivaldybė paramą gyventojams teikia iš savo biudžeto.
Šiuo metu Ukmergės rajono savivaldybės sąrašuose yra 3175 socialinės paramos gavėjai. Ją gauna 1744 šeimos. Pernai jiems buvo išmokėta beveik 8 milijonai litų.
Tvarka griežtėja
Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad įsigaliojus įstatymui kiekviena savivaldybė turi sudaryti ir pasitvirtinti tvarką, pagal kurią bus skiriama socialinė parama.
Šiuo metu sudaryta darbo grupė yra parengusi tvarkos aprašo projektą. Jį dar turi patvirtinti rajono taryba.
Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Ukmergės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo projekte numatytos priemonės, leisiančios griežčiau kontroliuoti paramos gavėjus.
Taip tikimasi savivaldybės biudžetą apsaugoti nuo nesąžiningų paramos prašytojų ir per metus sutaupyti apie 2 milijonus litų.
Paramą karpys
Sugriežtinta paramos skyrimo tvarka skolininkams, nesusimokėjusiems savivaldybei už socialinio būsto nuomą arba visuotinės rinkliavos už atliekų tvarkymą. Nuo šių metų paramos skolininkai gali tikėtis tik padengę ne mažiau kaip 20 procentų esamos skolos.
V. Ginaitienė sako, kad kai kurios aplinkinės savivaldybės turintiesiems skolų už šias paslaugas paramos iš viso neskiria.
Tvarkos aprašo projekte yra numatyta paramą sumažinti 50 procentų šeimoms, kurių vaikai globojami Ukmergės vaikų namuose.
Vieno ugdytinio globa vaikų namuose kainuoja 1650 litų per mėnesį. Iš jų 520 litų moka valstybė, o 1100 litų skiriama iš savivaldybės biudžeto. Tačiau tai tėvams lig šiol nekliudė net keletą vaikų į globos namus atidavus naudotis mokesčių mokėtojų pinigais.
Minimumas – būtina sąlyga
Vienas iš punktų liečia pagal verslo liudijimus dirbančius paramos gavėjus. Jiems nustatytos minimalios pajamos – jos neturi būti mažesnės kaip minimalus atlyginimas.
Savivaldybės specialistų nuomone, pagal verslo liudijimą dirbantis asmuo prašydamas paramos turi nurodyti bent minimalias pajamas. Priešingu atveju parama jam nebus skiriama.
„Jei jau žmogus užsiima individualia veikla, tai ir turėtų bent minimumą parodyti. Antraip kyla įtarimų, kad pajamos slepiamos. Ne kartą esame susidūrę su nelogiškais skaičiais – turi žmogus verslo liudijimą statyboms įsigijęs, o minimalios algos neuždirba“, – svarsto pašnekovė.
Mat savivaldybės darbuotojai iš praktikos žino, jog neretai pasitaiko, kai prašantieji paramos piktnaudžiauja ja, slepia savo ar kitų šeimos narių pajamas.
Analizuoja kiekvieną atvejį
Pasak V. Ginaitienės, paramos gavėjai bus ir toliau tikrinami. Kaimo seniūnijose kiekvieną paramos atvejį išanalizuoja kiekvienoje iš jų sudaryta Socialinių reikalų komisija. Miesto seniūnijoje tokia komisija sudaryta prie Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro.
Šiemet į pagalbą ketinama pasitelkti daugiau kaimo bendruomenės narių, mokyklų, seniūnijų darbuotojų, seniūnaičių.
Šių komisijų siūlymai – patariamojo pobūdžio. Kad būtų išvengiama subjektyvių vertinimų, juos dar kartą išanalizuoja Savivaldybės socialinės paramos skyrimo komisija.
V. Ginaitienė sako, kad sulaukiama ir gyventojų skambučių, kuriais informuojama apie piktnaudžiaujančius pašalpų gavėjus. Savivaldybės specialistai reaguoja į visus, net ir anoniminius, pranešimus. Lankomasi pas paramos gavėjus, tikrinama, ar ji yra mokama tikslingai.
Vedėja paminėjo ir tokius atvejus, kai paramos į savivaldybę kreipiasi po darbų užsienyje sugrįžę asmenys: „Vos ne tą pačią dieną lekia į darbo biržą, užsiregistruoja ir jau kaip bedarbiai skuba į Socialinės paramos skyrių. Juk, jei dirbo užsienyje, pajamų turi. Kiti ir mašinas, butus perka, o paramos vis tiek reikalauja.“
Į talkas – kas mėnesį
Kai kurios savivaldybės yra paskelbusios anoniminį telefono numerį, kuriuo raginama pranešti apie galimus piktnaudžiavimo atvejus, gaunant socialines išmokas.
Ukmergės rajono savivaldybė ketina pasekti jų pavyzdžiu.
Tie paramos gavėjai, kurie praeis pro visą šį patikrų cenzą, neišsisuks ir nuo naudingų visuomenei darbų. V. Ginaitienė sako, kad iki šiol šios talkos nebūdavo reguliarios. Tačiau nuo šių metų gaunantieji piniginę paramą bus kas mėnesį nukreipiami atlikti visuomenei naudingų darbų.
Gaunantiesiems iki 350 litų paramą reikės dirbti 24, nuo 350 iki 700 litų – 32, daugiau kaip 700 litų – 40 valandų kiekvieną mėnesį.
Praplėstas galimų darbų už socialinę paramą sąrašas, bus labiau kreipiamas dėmesys į asmens išsilavinimą. Talkininkauti paramos gavėjai galės ne tik miesto tvarkymo darbuose, bet ir teikiant socialines paslaugas, organizuojant kultūrinius renginius.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ