UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS INFORMUOJA
Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1200 naujų plaučių vėžio atvejų. Ši liga labiausiai paplitusi tarp vyrų. Ukmergės rajone pernai sergamumas trachėjos, bronchų ir plaučių piktybiniais navikais buvo 50,45 atvejai 1000 gyventojų. Moterys plaučių vėžiu serga gerokai rečiau, tačiau stebėjimai rodo, kad moterų sergamumas šia liga per pastarąjį dešimtmetį didėja.
Liga jau įeina į pirmąjį onkologinių ligų dešimtuką, kuriomis dažniausiai serga moterys. Plaučių vėžys nėra infekcinė liga – užsikrėsti nuo sergančiojo neįmanoma. Susirgti plaučių vėžiu gali bet kuris žmogus, tačiau nepalyginamai labiau rizikuoja rūkantys asmenys. Rūkant įkvėpti dūmai sutrikdo normalų plaučių vystymosi procesą. Dūmuose esantys kancerogenai, kurie sukelia vėžį, patekę į kvėpavimo takus, juose ir pasilieka. Ilgą laiką veikdami, jie pažeidžia sveikas plaučių ląsteles ir šios galų gale tampa vėžinėmis.
Maždaug 90 procentų ligos atvejų vyrams ir moterims sukėlė tabako rūkymas. Nors visuomenei nuolat aiškinama, kaip rūkymas kenkia sveikatai, žalingo įpročio neatsisakoma. Vis daugėja rūkančių moterų, jaunimo ir tai kelia nerimą, kad ateityje padaugės vėžinių susirgimų tarp jaunesnio amžiaus žmonių.
Pasyvūs rūkaliai, ilgai būnantys prirūkytose patalpose, taip pat yra rizikos grupėje. Rizikos grupei priklauso ir žmonės, susiduriantys su radono dujomis (natūralios radioaktyvios dujos, susiformuojančios dirvoje, kalnuose ir net buityje), asbestu, arsenu, vinilchloridu. Turi įtakos ir maistas. Susirgti plaučių vėžiu labiau rizikuoja asmenys, vartojantys mažai vaisių ir daržovių, tačiau daug riebalų ir alkoholio. Tinkama mityba gali sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu 20-33 procentų. Dauguma plaučių vėžio simptomų išryškėja pasiekus vėlyvas stadijas. Simptomai dažnai panašūs į kitų ligų. Jei jaučiatės blogai, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir pasitarti dėl varginančių negalavimų. Kosulys – vienas iš dažniausiai pasitaikančių plaučių vėžio simptomų. Jis atsiranda tada, kai navikas augdamas ima trukdyti orui patekti į plaučius. Būtina susirūpinti, jei kosulys nuolat stiprėja ir dažnėja. Kiti plaučių vėžio simptomai: stiprėjantys krūtinės, pečių ar nugaros skausmai, skreplių pagausėjimas, atsikosėjimas skrepliais su kraujo priemaiša ar net krauju, netikėtas dusulys, nemiga, nuolat paūmėjantis lėtinis bronchitas, lėtinis nuovargis, apetito praradimas, galvos skausmas, kaulų skausmas, savaiminis kaulų lūžimas, netikėtas svorio netekimas, pusiausvyros ir atminties sutrikimai, kaklo ar veido patinimai.
Parengė Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dainora Širvytė