Artėjant pavasariui, Ukmergėje rengiamasi kovai su medžiuose sukamais varnalizdžiais. Mat pavėlavus, teritorijas užkariaus varnos, o gyventojai susidurs su nepakeliamu šių paukščių triukšmu ir nešvara.
Šalia daugiabučių namų gausiai augančius medžius kasmet apninka varnos. Jų „koncertai“ būna tokie triukšmingi, jog žmonės sako negalintys net lango atsidaryti. Viena tokių miesto vietų – Kauno gatvė: dėl šių rūpesčių redakcijai guodėsi ne vienas jos gyventojas. Kad padėtų juos išspręsti, sako netgi rašę prašymus valdžiai.
Tačiau tai nėra taip paprasta, nes šiuos paukščius saugo įstatymai. „Šaudyti negalima, nes mieste tai draudžiama. Kažkokių kitokių priemonių naikinti varnas irgi negalima imtis – neleidžia Aplinkos ministerija“, – sako Ukmergės miesto seniūnė Zita Pečiulienė.
Nepasikliaujama ir galimybe vaikyti varnas garsais. Tokia – petardomis ar per garsiakalbį leidžiamais signalais – naudojasi kai kurios savivaldybės. „Jei pradėsim garsais gainioti varnas, tai dar ir gyventojus išvesim iš proto“, – svarsto seniūnė.
Spręsti problemą bus bandoma pradedant nuo medžių ir tuščių varnalizdžių. „Juos suka vasarį, jau galima matyti Dukstynos, kituose mikrorajonuose. Važiuosim su bokštais ir mėginsim tuos lizdus išiminėti“, – pasakojo ji. Tam rengiamasi šio mėnesio pabaigoje.
Viena labiausiai varnų pamėgtų vietų – karinis miestelis: Pavasario pradžioje ir čia, ir kitose vietose planuojama apžiūrėti ir tvarkyti medžius, lizdus išpjauti ir išvežti, kol dar nededa kiaušinių, nes kovą jų liest jau nebegalima.“
Teigiama, kad varnos renkasi nešvariose teritorijose, atliekų konteinerių aikštelėse. „Ypač ten, kur randa maisto. Todėl gyventojai tegul neišmetinėja jo likučių į konteinerius ir paragina kaimynus to nedaryt, kad maistas varnoms nebūtų prieinamas ir jos negalėtų burtis“, – sako pašnekovė.
***
* Varninius paukščius saugo Europos Sąjungos direktyvos, šalies įstatymai. Nuo kovo 1 iki liepos 1 d. medžioti, pirotechniniu būdu vaikyti varnas ar ardyti jų lizdus draudžiama, nes tada šie paukščiai peri.
* Lizdų ardymą būtent šiuo metu kai kurie specialistai vadina neefektyvia priemone, nes kovo antroje pusėje, prieš dedant kiaušinius, lizdai vėl susukami.
* Kaip geresnę priemonę siūlo paukščių baidymą tuo metu, kai lizdai yra atnaujinti arba neišardyti ir paukščiai deda kiaušinius. Jeigu paukščiai yra atbaidomi nuo lizdų, kiaušiniai atšąla ir paukščiai neatsiveda jauniklių. Tada, specialistų teigimu, jie turėtų pasitraukti į tas teritorijas, kur jiems yra ramiau ir saugiau veistis ir auginti jauniklius.
* Kėdainių rajono kaimelis Kalnaberžė garsėja organizuojama kasmetine švente, kurios metu kepamos, troškinamos, verdamos, marinuojamos varnos. Pagal senąsias tradicijas varnas medžiodavo bajorai, nes varniniai paukščiai gyvena kolonijomis ir mėgsta įsikurti parkuose, kurie senais laikais priklausė kilmingam luomui. Sumedžiotos varnos būdavo sūdomos statinėse ir net eksportuojamos į užsienį.