Ukmergės Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia planuoja rekonstruoti jai priklausančią kleboniją. Daugelį metų šis pastatas nenaudojamas, klebonas gyvena nuomojamame bute, o parapijos reikmėms naudojamos įrengtos salės bažnyčios rūsyje.
Ukmergės dekanato dekanas, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas kunigas Raimundas Kazaitis, papasakojo, kad jis pats šiuo metu gyvena nuomojamame bute, o vikaras – kunigas Gražvydas Geresionis – tėvų namuose.
2019 metų pabaigoje R. Kazaičiui pradėjus tarnystę Ukmergėje, bažnyčia dar turėjo gyvenamąsias ir raštinės patalpas lopšelyje-darželyje „Žiogelis“. Tačiau jau buvo duotas terminas išsikraustyti, tad dekanas į jas net nesikėlė. Išsinuomojo standartinį dviejų kambarių butą mieste, Veterinarijos gatvėje.
Parapijos reikmėms naudojama bažnyčios rūsyje įrengta patalpa. „Sovietmečio pabaigoje, dėl toliaregiško čia tarnavusio klebono žvilgsnio, po bažnyčia buvo padarytas rūsys. Jame yra dvi salytės“, – kalbėjo dekanas. O raštinė šiuo metu veikia vienoje iš zakristijų.
Pasiteiravus apie lėšas projektui įgyvendinti, R. Kazaitis atsakė, kad nesitiki visko įgyvendinti per pusmetį. „Tai bus ne vienų metų darbas“, – sakė jis.
Pirmiausia, pasak dekano, laukia parengiamieji darbai – archeologiniai kasinėjimai, jei kažką surastų – antropologiniai tyrimai. Būtini geologiniai tyrimai, inžinerinių tinklų vedimas.
„Reikės didelių lėšų darbams ir medžiagoms. Šiuo metu neturime tokių pinigų, bet pradėti reikia“, – sakė R. Kazaitis.
Šalia bažnyčios esančios klebonijos bendras plotas – 330 kv. m. Statinys planuojamas vieno aukšto su mansarda. Pastato gyvenamasis plotas – 136,5 kv. m, jame bus įrengtas vienas butas, kone 73 kv. m užims parapijos salė.
Projekte numatomi darbai – pastato perstatymas, panaudojant mūrines konstrukcijas ir laikantis esamo kontūro aukščio, sienas apšiltinant izoliaciniu sluoksniu ir apdailinant medžio dailylentėmis ar jų imitacija, formuojant analogišką esamam dvišlaitį stogą su valmomis, apšiltinant stogo konstrukciją ir uždengiant ją skarda.
Pirmame pastato aukšte planuojama įrengti klebonijos raštinę, parapijos salę, užsiėmimų klasę, tualeto ir technines patalpas.
Įrengiant klebono butą projektuojama bendra gyvenamoji erdvė su virtuve, miegamasis, darbo kabinetas, svečio kambarys, du sanitariniai mazgai, drabužinė.
Vandentiekis ir nuotekų sistema bus prijungta prie miesto tinklų, taip pat numatytas elektros, elektroninių ryšių tiekimas.
Klebonijos pastatas stovi valdiškos žemės sklype, kuris aptvertas neaukšta metalinio tinklo tvora su betoniniais stulpeliais. Sklype yra mūrinis rūsys, registruotas jau sugriuvęs ūkinis pastatas, šulinys.
Planuojama rūsį užpilti, nugriaunant mūrinį antstatėlį, ūkinį pastatą atstatyti. Numatomas plotas – 57 kv. m. Jame planuojama įrengti garažo dviem automobiliams patalpą ir ūkio sandėlį.
Sklype planuojamos penkios automobilių stovėjimo vietos, dvi iš jų – garaže. Teritorijoje numatyta pavėsinė. Įvažiavimas į kiemą ir takeliai būtų išgrįsti trinkelėmis. Likusiame plote formuojamos vejos, sodinami dekoratyviniai augalai. Teritorijoje augančius medžius planuojama išsaugoti.
Klebonijos pastatas buvo pripažintas kaip vertingų savybių požymių turintis objektas.
Nustatyta, jog namas statytas XX a. I pusėje. Jame buvo špitolė, vėliau įsikūrė klebonija. Sovietmečiu pastatas buvo remontuotas: prie fasado 1964 m. pristatyta veranda, pakeista stogo konstrukcija, sumūryti silikatinių plytų dūmtraukiai. Didžioji dalis vidaus autentiškų elementų neišlikę.
Šiuo metu pastato būklė įvertinta kaip bloga. Įvertinusi ją Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba jo statusą iš „vertingųjų savybių turinčio“ pakeitė į „urbanistinės struktūros statinį“. Neliko kliūčių pastato perstatymui, prisilaikant esamo pastato silueto ir užstatymo pobūdžio. Pažymima, kad, prieš atliekant žemės judinimo darbus, bus atliekami archeologiniai tyrimai.
Projektinius pasiūlymus parengė UAB „Monresta“, gegužės pabaigoje vyko viešas projekto pristatymas.