Perdegusios energiją taupančios lemputės kelia grėsmę

Autorius Ukmergės žinios

„Se­nu­kų“ pre­ky­bos cen­tre ne­se­niai bu­vo pa­sta­ty­ta dė­žė, ku­rio­je ga­li­ma pa­lik­ti per­de­gu­sias ener­gi­ją tau­pan­čias lem­pu­tes. Kiek­vie­nam – tai pui­ki ga­li­my­bė sau­giai at­si­kra­ty­ti šio­mis pa­vo­jin­go­mis at­lie­ko­mis.

02-14-3_straipsnio_nuotr

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Ener­gi­ją tau­pan­čių lem­pu­čių pri­va­lu­mus ži­no ne vie­nas, ta­čiau apie jų ža­lą gam­tai su­si­mąs­to­me ne vi­sa­da.

Mo­der­nios ener­gi­ją tau­pan­čios lem­pu­tės ga­ran­tuo­ja ma­žes­nę są­skai­tą už elek­trą: švie­čia 5–15 kar­tų il­giau nei įpras­tos, be to, su­nau­do­ja pen­kis kar­tus ma­žiau elek­tros ener­gi­jos.

Mū­sų rin­ko­je at­si­ra­du­sios prieš de­šimt­me­tį, jos dau­ge­liui vis dar yra nau­jo­vė, nors jau nuo ki­tų me­tų se­no­sio­mis kait­ri­nė­mis lem­pu­tė­mis ne­pre­kiaus nė vie­na ES ša­lis. Jei apie ener­gi­ją tau­pan­čių lem­pu­čių pri­va­lu­mus esa­me gir­dė­ję, kur dė­ti pa­nau­do­tas, ko­dėl jos pri­ski­ria­mos pa­vo­jin­goms at­lie­koms – ži­no ne vi­si.

ES di­rek­ty­vos įpa­rei­go­ja su­rink­ti ati­tin­ka­mus ener­gi­ją tau­pan­čių lem­pų kie­kius. Ta­čiau Lie­tu­vo­je iki šiol nė­ra iš­plė­to­tos in­fra­struk­tū­ros, su­da­ran­čios gy­ven­to­jams są­ly­gas pa­to­giai at­si­kra­ty­ti šio­mis at­lie­ko­mis. Tie­sa, per­nai su­rink­ti per­de­gu­sių lem­pu­čių kie­kiai vir­ši­jo ša­lies Vy­riau­sy­bės iš­kel­tą už­duo­tį – su­rink­ti ir per­dirb­ti ne ma­žiau kaip 44 proc. par­duo­tų ener­gi­ją tau­pan­čių lem­pų. Ta­čiau di­dži­ą­ją da­lį jų per­dirb­ti ati­da­vė įmo­nės. Gy­ven­to­jai pa­nau­dotas lem­pu­tes tie­siog iš­me­ta.

Pa­sak ener­gi­ją tau­pan­čių lem­pu­čių su­rin­ki­mą or­ga­ni­zuo­jan­čios VšĮ „Ekoš­vie­sa“ va­do­vo Ta­do Ru­že­lės, Lie­tu­vo­je trūks­ta ne tik vie­nodos šių elek­tros at­lie­kų su­rin­ki­mo sis­te­mos, bet ir vi­suo­me­nės švie­ti­mo.

Šios įstai­gos sie­kis – kad at­ei­ty­je vi­si pre­ky­bos cen­trai pri­im­tų se­nas lem­pu­tes.

Ener­gi­ją tau­pan­čios lem­pu­tės dėl jo­se esan­čio gyv­si­dab­rio pri­ski­ria­mos prie pa­vo­jin­gų at­lie­kų. Su­du­žus lem­pu­tei na­mie, te­rei­kia apie 15 mi­nu­čių vė­din­ti pa­tal­pas. Ta­čiau di­džiau­sias pa­vo­jus ky­la ta­da, kai di­de­li jų kie­kiai, su­rinkti į ko­mu­na­li­nių at­lie­kų są­var­ty­nus, yra su­traiš­ko­mi ir į ap­lin­ką iš­leis­tas gyv­si­dab­ris pa­ten­ka į van­dens tel­ki­nius. Šiuo­se van­de­ny­se su­gau­to­je žu­vy­je jau yra di­de­lė gyv­si­dab­rio kon­cen­tra­ci­ja.

„Ekoš­vie­sa“ kar­tu su Elek­tros ir elek­tro­ni­nės įran­gos ga­min­to­jų ir im­por­tuo­to­jų aso­cia­ci­ja ėmė­si steig­ti lem­pų at­lie­kų su­rin­ki­mo vie­tas. Sau­sį pre­ky­bos cen­tro „Se­nu­kai“ par­duo­tu­vė­se pa­sta­ty­tos dė­žu­tės, į ku­rias žmo­nės ga­li dė­ti ne­vei­kian­čias lem­pu­tes. To­kios dė­žu­tės sto­vės ir LESTO klien­tų ap­tar­na­vi­mo cen­truo­se, at­ei­ty­je – ki­tuo­se pre­ky­bos cen­truo­se.

At­ne­šę per­de­gu­sias lem­pu­tes žmo­nės tu­ri bū­ti ati­dūs – dė­ti į dė­žu­tes at­sar­giai, jo­kiu bū­du ne­mes­ti, kad su­du­žu­sios jos ne­pa­skleis­tų gyv­si­dab­rio ga­rų.

Su­rink­tos lem­pu­tės yra ati­duo­da­mos elek­tro­ni­nių at­lie­kų per­dir­bė­jams, ku­rie, nau­do­da­mi spe­cia­lias tech­no­lo­gi­jas, sau­giai pa­ša­li­na gyv­si­dab­rį, o stik­lą per­dir­ba ant­ri­niam pa­nau­do­ji­mui. Elek­trą tau­pan­čių lem­pu­čių su­rin­ki­mo punk­tas yra Uk­mer­gė­je, „Se­nu­kų“ pre­ky­bos cen­tre.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *