Pen­si­nin­kų re­bu­sas: lik­ti ar iš­ei­ti

 

Nuo šių me­tų ge­ro­kai su­ma­žė­jo dir­ban­čių pen­si­nin­kų pen­si­jos. Tūks­tan­čiai žmo­nių spren­džia di­le­mą – lik­ti dar­be ir „da­lin­tis“ są­ži­nin­gai už­tar­nau­ta pen­si­ja su vals­ty­be ar iš­ei­ti iš dar­bo ir ten­kin­tis „Sod­ros“ į ban­ko są­skai­tą per­ve­da­ma su­ma.

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Pen­si­jų ma­ži­ni­mas pa­lie­tė vi­sus as­me­nis, gau­nan­čius ne ma­žes­nes kaip 650 li­tų pen­si­jas. Ta­čiau di­des­nė da­lis nu­rie­kia­ma nuo te­be­dir­ban­čių as­me­nų pen­si­jų. At­si­žvel­giant į al­gos dy­dį jiems pen­si­jos šie­met su­ma­žin­tos nuo ke­lių iki 70 pro­cen­tų. No­rė­da­mi tiks­liai su­ži­no­ti, ko­kią pen­si­ją gaus, jei liks dirb­ti, žmo­nės to tei­rau­ja­si „Sod­ro­je“.

 

 

Pen­si­jų re­for­ma pa­lie­tė vi­sus pen­si­nin­kus.
Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr.







 
Api­ben­drin­tos len­te­lės klai­di­na

„Sod­ros“ Uk­mer­gės sky­riaus lai­ki­nai ei­nan­ti di­rek­to­rės pa­rei­gas Ri­ma Meš­kie­nė sa­ko, jog la­bai daug be­si­krei­pian­čių­jų nė­ra, ta­čiau vie­nas ki­tas pra­šė pa­skai­čiuo­ti, kiek jam li­kus dar­be su­ma­žės pen­si­ja.

Anot jos, kiek­vie­nu at­ve­ju tai la­bai in­di­vi­du­a­lu. Me­tų pra­džio­je vie­šai pa­skelb­tos api­ben­dri­nan­čios pen­si­jų ma­žė­ji­mo len­te­lės pa­da­rė meš­kos pa­slau­gą – kiek­vie­nas žmo­gus pri­si­tai­kė duo­me­nis sau. „O juk kiek­vie­nas at­ve­jis in­di­vi­du­a­lus – ne­vie­no­das dar­bo už­mo­kes­tis, sta­žas. Kuo di­des­nis sta­žas, tuo di­des­nė iš­lie­ka įsta­ty­miš­kai ne­lie­čia­mo­ji pen­si­jos da­lis – prie­das už jį“, – sa­ko R. Meš­kie­nė.

Mū­sų ra­jo­no pen­si­nin­kams per mė­ne­sį su­mo­ka­ma 10–11 mi­li­jo­nų li­tų. „Sod­ros“ Uk­mer­gės sky­riaus duo­me­ni­mis, su­ma­ži­nus pen­si­jas, vien per sau­sį su­tau­py­tas vie­nas mi­li­jo­nas li­tų.

Šiuo me­tu ra­jo­ne dir­ba apie 600 pen­si­nio am­žiaus su­lau­ku­sių žmo­nių. Gruo­dį bu­vo at­leis­ti 53 ra­jo­no įmo­nė­se dir­ban­tys pen­si­nin­kai.

Dar neap­si­spren­dė

UAB „Uk­mer­gės van­de­nys“ dar­bų sau­gos or­ga­ni­za­to­riu­mi dir­ban­tis 67 me­tų ra­jo­no ta­ry­bos na­rys An­ta­nas Damb­raus­kas sa­ko dar neap­si­spren­dęs, kaip pa­si­elgs – liks ben­dro­vė­je ar iš­eis į per 45 dar­bo me­tus už­tar­nau­tą po­il­sį. 30 iš jų jis ati­da­vė Re­mon­to me­cha­ni­nei ga­myk­lai, ku­rio­je dir­bo meist­ru, ce­cho vir­ši­nin­ku, ga­my­bos sky­riaus vir­ši­nin­ku. Vė­liau ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je ėjo me­ro, So­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tre – di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jo pa­rei­gas.

„Ban­džiau do­mė­tis „Sod­ro­je“, kiek ta ma­no pen­si­ja „su­si­trauks“, ta­čiau pra­ėju­sią sa­vai­tę jie dar ne­tu­rė­jo tos for­mu­lės, pa­gal ku­rią kiek­vie­nam kon­kre­čiam in­te­re­san­tui iš­skai­čiuo­tų re­zul­ta­tą“, – pa­sa­ko­jo dir­ban­tis pen­si­nin­kas. Sa­ko lauk­si­ąs pir­mo­sios su­ma­žin­tos pen­si­jos, tuo­met ap­si­sprę­si­ąs.

A. Damb­raus­kas ap­gai­les­tau­ja, kad šis Vy­riau­sy­bės po­tvar­kis skau­džiau­siai pa­lies la­biau­siai pa­žei­džia­mą so­cia­li­nį gy­ven­to­jų sluoks­nį – pen­si­nin­kus: „Su­pran­tu, kad sun­kme­tis, ta­čiau ma­nau, kad prieš ženg­da­ma to­kį žings­nį, Vy­riau­sy­bė tu­rė­jo at­sa­kin­giau pa­svars­ty­ti.“ Sa­ko ne­su­pran­tąs, kuo re­mian­tis dir­ban­čiam žmo­gui rei­kia dar kar­tą ma­žin­ti pen­si­ją: „Ir taip pen­si­ją su­ma­ži­na vi­siems, ku­rie gau­na di­des­nę nei 650 li­tų.“

Jau­čia­si ap­gau­tas vals­ty­bės

75 me­tus va­sa­rą švę­sian­čio Uk­mer­gės me­te­o­ro­lo­gi­jos sto­ties vy­res­nio­jo ste­bė­to­jo Bro­nis­lo­vo Ka­se­lio dar­bo sta­žas – 56 me­tai. Be­veik vi­si iš jų są­ži­nin­gai ati­duo­ti me­te­o­ro­lo­gi­jai.

Dir­ban­tis pen­si­nin­kas pri­si­pa­ži­no, kad bu­vo už­su­kęs į „Sod­rą“, ta­čiau nie­ko ten do­rai ir ne­su­ži­no­jo. „Dar­buo­to­jos pa­ta­rė ne­ti­kė­ti vi­sur skel­bia­mom len­te­lėm ir pa­sa­kė, kad kiek­vie­nam dir­ban­čia­jam pen­si­ja ma­žės pa­gal in­di­vi­du­a­lią for­mu­lę“, – sa­ko jis.

B. Ka­se­lis įsi­ti­ki­nęs, kad Vy­riau­sy­bė to­kiu po­tvar­kiu pa­si­el­gė ne­gar­bin­gai. „Jei jau to­kie bai­sūs tie pen­si­nin­kai, tu­rė­jo bent jau prieš po­rą mė­ne­sių pra­neš­ti, kad žmo­gus tu­rė­tų lai­ko ap­si­spręs­ti, lik­ti jam dar­be ar iš­ei­ti. Da­bar lau­kiam pir­mos pen­si­jos, kad pa­ma­ty­tu­me, kiek nuo jos nu­rė­žė“, – pik­ti­na­si jis. Ne­sle­pia nuos­kau­dos, kad at­ima­ma iš tų, ku­rie dir­bo są­ži­nin­gai, mo­kė­jo vals­ty­bei mo­kes­čius. Apy­tiks­liai su­skai­čia­vo, kad per vi­sus sa­vo dar­bo me­tus mo­kes­čių pa­vi­da­lu ati­da­vė apie 200 000 li­tų.

B. Ka­se­lis spė­ja, jog nuo jo 1000 li­tų pen­si­jos bus nu­rėž­ta apie 400. „Se­ni žmo­nės mėgs­ta dirbt. Ma­nau, kad dirb­siu ir aš, kol jė­gos leis, – ge­riau su­dilt, ne­gu su­pūt“, – kan­džiai juo­kau­ja.

Dar­bas – ne tik at­ly­gi­ni­mas

„Kol kas tik­rai lik­siu dirb­ti. Tas ma­no ap­si­spren­di­mas ne­la­bai ir pri­klau­so nuo su­mos, ku­ri liks nu­rė­žus dir­ban­čių­jų pen­si­jų duok­lę vals­ty­bei“, – jau ap­si­spren­dė Uk­mer­gės „Ši­lo“ vi­du­ri­nės mo­kyk­los ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­ja Re­gi­na Miš­ki­nie­nė. Jos dar­bo sta­žas –39 me­tai. Mo­ky­to­ja sa­ko gy­ve­nan­ti vie­na ir no­rin­ti dar su žmo­nė­mis pa­ben­drau­ti, o ne na­mie už­si­da­ry­ti.

Tie­sa, pri­si­pa­ži­no, kad pa­si­rin­ki­mas dirb­ti ar ne­dirb­ti ne nuo jos vie­nos pri­klau­so: „Mo­kyk­lo­se mo­ki­nių ma­žė­ja – ma­žiau ir mo­ky­to­jų rei­kia. Ki­tiems per gal­vas tik­rai ne­lip­siu, jei ma­ty­siu, kad jau­ni žmo­nės ne­tu­ri dar­bo.“ Anks­čiau ar vė­liau – teks iš­eit. Ši min­tis jos taip pat ne­gąs­di­na – veik­los vi­suo­met ga­li­ma su­si­ras­ti. Anū­kas No­jus au­ga, kai į mo­kyk­lą eis, kas ge­riau už mo­čiu­tę–mo­ky­to­ją pa­gel­bės?

Ne­se­niai pen­si­nin­ke ta­pu­si R. Miš­ki­nie­nė ne­pri­ta­ria to­kiam dras­tiš­kam Vy­riau­sy­bės žings­niui. Jos nuo­mo­ne, žmo­gus, iš­ėjęs į už­tar­nau­tą po­il­sį, tu­ri gau­ti tiek, kiek už­si­dir­bo.

 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *