Grėsmingai daugėja pavojingomis ligomis užsikrėtusių vabzdžių. Apie tai byloja ir medikų registruojami erkių sukeliamų ligų atvejai. Šiemet per pirmąjį pusmetį erkiniu encefalitu užsikrėtė dešimteriopai daugiau žmonių nei per tą patį laikotarpį praeitais metais. Padvigubėjo Laimo ligos atvejų.
Ligita JUODVALKIENĖ
Vaidotės Griškevičiūtės nuotr. Erkės aukų tyko pievose, daržuose, paupiuose…
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus statistika išties kelia nerimą. Šiemet erkiniu encefalitu jau užsikrėtė 10 asmenų. Tuo tarpu per tą patį praeitų metų laikotarpį registruotas buvo tik vienas šia klastinga liga užsikrėtęs žmogus.
Laimo liga užsikrėtusių asmenų šiemet 12 – du kartus daugiau nei pernai per pirmąjį pusmetį.
Jokių specialių tyrimų apie užsikrėtusių erkių paplitimą mūsų rajone specialistai jau seniai nebeatlieka. Paskutinieji buvo atliekami šio dešimtmečio pradžioje. Tuomet buvo vykdomos valstybinės programos. Jų vykdytojai – Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus specialistai – rinkdavo erkes rajono apylinkėse, skaičiuodavo užkrėstas. Tirti pavojingus vabzdžius gabendavo net į Švediją, mat virusologiniai tyrimai pas mus nebuvo atliekami.
Centro darbuotojai sudarinėdavo specialius žemėlapius, kuriuose atsispindėdavo Laimo liga bei erkiniu encefalitu užsikrėtusių erkių paplitimas rajone.
Pastaruoju metu tokios tvarkos nebeliko. Ligų padaugėjimo atvejų priežastis belieka tik spėlioti.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė sako, kad jų gali būti ne viena: „Šiemet ypač graži vasara, gal žmonės daugiau į gamtą traukia. Tokiu oru gal ir erkės dauginasi greičiau – uodų gi matome kiek.“
Vedėja baiminasi, kad dabar žemėlapyje, atspindinčiame užsikrėtusių erkių paplitimo ribas, „švarių“ vietų būtų labai nedaug arba net visai nebūtų. Užsikrėtusieji Laimo liga erkes parsinešė iš „Dukstynėlės“ sodų bendrijos, nuo Šventosios paplūdimių ir pakrančių, tvenkinių prie baldų kombinato. Erkių knibžda ir paežerėse, nuosavų namų teritorijose, mikrorajonuose.
Erkiniu encefalitu daugiausiai užsikrėtė Veprių seniūnijos miškuose.
E. Mirinavičienė sako, kad skiepytis nuo erkinio encefalito dabar jau vėloka – imunitetą įgausime tik po poros mėnesių. Logiškiausia tai buvo padaryti vasario mėnesį. Nesuskubusieji pasiskiepyti šiemet turėtų prisiminti šią saugos priemonę dar gerokai prieš prasidedant erkių sezonui.
Nuo Laimo ligos vakcinos nėra. Įsisiurbus erkei, specialistai rekomenduoja stebėti įkandimo vietą iki dviejų mėnesių. Jei ji paraudusi, skubėti pas gydytoją.
E. Mirinavičienė pataria pajutus peršalimo ar gripo požymius gerai pagalvoti, ar neseniai neištraukėme įsisiurbusios erkės – tokiais apgaulingais požymiais gali prasidėti erkinis encefalitas.
Tačiau geriausia imtis prevencinių priemonių, kad paskui nereikėtų nervų gadintis dėl menkiausio paraudimo įkandimo vietoje. Eiti į gamtą apsirengus šviesiais drabužiais – taip užropojusios erkės bus geriau matomos. Kelnių klešnes geriausia susikišti į kojines ar batus. Grįžus namo reikėtų nepatingėti kruopščiai apsižiūrėti, ar neparsinešėm ant kūno nedidelio, bet sveikatai ir net gyvybei pavojingo padaro.