Pavojingų erkių knibžda ir paupiuose

Autorius Ukmergės žinios

Grės­min­gai dau­gė­ja pa­vo­jin­go­mis li­go­mis už­si­krė­tu­sių vabz­džių. Apie tai by­lo­ja ir me­di­kų re­gist­ruo­ja­mi er­kių su­ke­lia­mų li­gų at­ve­jai. Šie­met per pir­mą­jį pus­me­tį er­ki­niu en­ce­fa­li­tu už­si­krė­tė de­šim­te­rio­pai dau­giau žmo­nių nei per tą pa­tį lai­ko­tar­pį pra­ei­tais me­tais. Pa­dvi­gu­bė­jo Lai­mo li­gos at­ve­jų.

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

erk_058

Vai­do­tės Griš­ke­vi­čiū­tės nuotr. Er­kės au­kų ty­ko pie­vo­se, dar­žuo­se, pau­piuo­se…

 

Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro Uk­mer­gės sky­riaus sta­tis­ti­ka iš­ties ke­lia ne­ri­mą. Šie­met er­ki­niu en­ce­fa­li­tu jau už­si­krė­tė 10 as­me­nų. Tuo tar­pu per tą pa­tį pra­ei­tų me­tų lai­ko­tar­pį re­gist­ruo­tas bu­vo tik vie­nas šia klas­tin­ga li­ga už­si­krė­tęs žmo­gus.

Lai­mo li­ga už­si­krė­tu­sių as­me­nų šie­met 12 – du kar­tus dau­giau nei per­nai per pir­mą­jį pus­me­tį.

Jo­kių spe­cia­lių ty­ri­mų apie už­si­krė­tu­sių er­kių pa­pli­ti­mą mū­sų ra­jo­ne spe­cia­lis­tai jau se­niai ne­be­at­lie­ka. Pas­ku­ti­nie­ji bu­vo at­lie­ka­mi šio de­šimt­me­čio pra­džio­je. Tuo­met bu­vo vyk­do­mos vals­ty­bi­nės pro­gra­mos. Jų vyk­dy­to­jai – Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro Uk­mer­gės sky­riaus spe­cia­lis­tai – rink­da­vo er­kes ra­jo­no apy­lin­kė­se, skai­čiuo­da­vo už­krės­tas. Tir­ti pa­vo­jin­gus vabz­džius ga­ben­da­vo net į Šve­di­ją, mat vi­ru­so­lo­gi­niai ty­ri­mai pas mus ne­bu­vo at­lie­ka­mi.

Cen­tro dar­buo­to­jai su­da­ri­nė­da­vo spe­cia­lius že­mė­la­pius, ku­riuo­se at­si­spin­dė­da­vo Lai­mo li­ga bei er­ki­niu en­ce­fa­li­tu už­si­krė­tu­sių er­kių pa­pli­ti­mas ra­jo­ne.

Pas­ta­ruo­ju me­tu to­kios tvar­kos ne­be­li­ko. Li­gų pa­dau­gė­ji­mo at­ve­jų prie­žas­tis be­lie­ka tik spė­lio­ti.

Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro Uk­mer­gės sky­riaus ve­dė­ja Ele­na Mi­ri­na­vi­čie­nė sa­ko, kad jų ga­li bū­ti ne vie­na:  „Šie­met ypač gra­ži va­sa­ra, gal žmo­nės dau­giau į gam­tą trau­kia. To­kiu oru gal ir er­kės dau­gi­na­si grei­čiau – uo­dų gi ma­to­me kiek.“

Ve­dė­ja bai­mi­na­si, kad da­bar že­mė­la­py­je, at­spin­din­čia­me už­si­krė­tu­sių er­kių pa­pli­ti­mo ri­bas, „šva­rių“ vie­tų bū­tų la­bai ne­daug ar­ba net vi­sai ne­bū­tų. Už­si­krė­tu­sie­ji Lai­mo li­ga er­kes par­si­ne­šė iš „Duks­ty­nė­lės“ so­dų ben­dri­jos, nuo Šven­to­sios pa­plū­di­mių ir pa­kran­čių, tven­ki­nių prie bal­dų kom­bi­na­to. Er­kių knibž­da ir pa­e­že­rė­se, nuo­sa­vų na­mų te­ri­to­ri­jo­se, mik­ro­ra­jo­nuo­se.

Er­ki­niu en­ce­fa­li­tu dau­giau­siai už­si­krė­tė Vep­rių se­niū­ni­jos miš­kuo­se.

E. Mi­ri­na­vi­čie­nė sa­ko, kad skie­py­tis nuo er­ki­nio en­ce­fa­li­to da­bar jau vė­lo­ka – imu­ni­te­tą įgau­si­me tik po po­ros mė­ne­sių. Lo­giš­kiau­sia tai bu­vo pa­da­ry­ti va­sa­rio mė­ne­sį. Ne­su­sku­bu­sie­ji pa­si­skie­py­ti šie­met tu­rė­tų pri­si­min­ti šią sau­gos prie­mo­nę dar ge­ro­kai prieš pra­si­de­dant er­kių se­zo­nui.

Nuo Lai­mo li­gos vak­ci­nos nė­ra. Įsi­siur­bus er­kei, spe­cia­lis­tai re­ko­men­duo­ja ste­bė­ti įkan­di­mo vie­tą iki dvie­jų mė­ne­sių. Jei ji pa­rau­du­si, sku­bė­ti pas gy­dy­to­ją.

E. Mi­ri­na­vi­čie­nė pa­ta­ria pa­ju­tus per­ša­li­mo ar gri­po po­žy­mius ge­rai pa­gal­vo­ti, ar ne­se­niai ne­iš­trau­kė­me įsi­siur­bu­sios er­kės – to­kiais ap­gau­lin­gais po­žy­miais ga­li pra­si­dė­ti er­ki­nis en­ce­fa­li­tas.

Ta­čiau ge­riau­sia im­tis pre­ven­ci­nių prie­mo­nių, kad pas­kui ne­rei­kė­tų ner­vų ga­din­tis dėl men­kiau­sio pa­rau­di­mo įkan­di­mo vie­to­je. Ei­ti į gam­tą ap­si­ren­gus švie­siais dra­bu­žiais – taip už­ro­po­ju­sios er­kės bus ge­riau ma­to­mos. Kel­nių kleš­nes ge­riau­sia su­si­kiš­ti į ko­ji­nes ar ba­tus. Grį­žus na­mo rei­kė­tų ne­pa­tin­gė­ti kruopš­čiai ap­si­žiū­rė­ti, ar ne­par­si­ne­šėm ant kū­no ne­di­de­lio, bet svei­ka­tai ir net gy­vy­bei pa­vo­jin­go pa­da­ro.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *