Ryškėja būsimų savivaldybės rinkimų paveikslas – partijos viešai atskleidžia pavardes tų, už kuriuos galėsime atiduoti savo balsus kovo 1-ąją vyksiančiuose savivaldos ir merų rinkimuose. Pretendentų būti kandidatais į savivaldybės tarybos narius sąrašus skelbia Vyriausioji rinkimų komisija.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Į rajono tarybą – šimtai kandidatų.
Ilgiausius – 50 asmenų – sąrašus pristatė Lietuvos socialdemokratų partija ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. 48 kandidatus pristato Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, 30 – Darbo partija, 22 – partija Tvarka ir teisingumas, 15 – Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis, 25 – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), 18 – visuomeninis rinkimų komitetas „N. Puteikio komanda“.
Mūsų rajono kandidatais į merus pagal šį ketvirtadienį viešai paskelbtus duomenis pretenduoja tapti: Valdas Petronis (Lietuvos socialdemokratų partija), Juozas Varžgalys (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Jolita Žurauskienė (partija Tvarka ir teisingumas), Rolandas Janickas (Darbo partija), Andrius Kalesnikas (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai)), Agnė Balčiūnienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Nijolė Giedraitienė (visuomeninis rinkimų komitetas „N. Puteikio komanda“), Julius Kazėnas (išsikėlė pats).
Tačiau dar nežinia, ar visi pretendentai taps kandidatais.
Šiuo metu pretendentai renka rinkėjų palaikymo parašus. Juos pristatyti reikia savivaldybės rinkimų komisijai.
Kiekvienoje savivaldybėje nustatytas skirtingas reikiamų surinkti parašų skaičius. Ukmergės rajono savivaldybėje reikia pateikti sąrašą su 270 parašų. Tiek parašų turi surinkti ne tik politinės partijos, bet ir patys savo kandidatūras iškėlę asmenys.
Komisija, patikrinusi gautus dokumentus, priims sprendimus dėl kandidatų sąrašo ar kandidato registravimo.
Sausio 30 dieną bus suteikiami ir VRK interneto svetainėje skelbiami rinkimų numeriai, kandidatų sąrašai ir kandidatai.
Numatyta naujovė
Šiuose rinkimuose numatyta naujovė – už kandidatus, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, privalu sumokėti dvigubą užstatą. Tai turėtų labiau apsaugoti nuo rinkėjų mulkinimo, kuomet tarybos nario mandatas perduodamas kolegai.
Iš ankstesnių rinkimų praktikos žinoma, kad politinių partijų sąrašų viršuje būdavo įrašomi tokie kandidatai, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis.
Surinkęs daugiausiai rinkėjų balsų toks politikas paprastai savo poziciją užleidžia po jo sąraše esančiam bendrapartiečiui.
„Nepasitenkinimas dėl tokių persistumdymų kandidatų sąraše buvo didelis. Rinkėjai išrenka tuos, kuriais pasitiki, o taryboje atsiranda kiti“, – sako Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Ginasi dvigubindami mokestį
Vyriausioji rinkimų komisija ėmėsi priemonių prieš rinkėjų apgaudinėjimą. Šiemet vyksiančiuose rinkimuose numatyta naujovė – už kiekvieną tokį kandidatą politinės partijos ar rinkimų komitetai turi sumokėti papildomą dvigubą rinkimų užstatą.
VRK patvirtintas rinkimų užstatas – 682,35 euro (2 356 litai). Jis į VRK sąskaitą turi būti įneštas už vieną kandidatų sąrašą, kai kartu keliamas kandidatas į merus. Vienodas užstatas yra ir tada, jei sąrašas yra be kandidato į merus ar į merus kandidatas išsikelia pats.
Tačiau jei sąraše yra tokių, kurių einamos pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, užstatas už kiekvieną tokį kandidatą padvigubėja – iki 1 364,70 euro (4 712 litų).
Z. Vaigauskas sako, kad ieškant sprendimo, kaip užkirsti kelią savotiškoms politikų spekuliacijoms kai kurių asmenų populiarumu, analizuota ir užsienio šalių patirtis.
Pavyzdžiui, latviai taikė rinkimuose dar griežtesnes priemones – jei į tarybą išrenkamas nesuderinamose pareigose dirbantis politikas, jis iš darbo būdavo atleidžiamas.
Turės atsisakyti pareigų arba mandato
Savivaldybių rinkimų įstatyme nurodoma, kokios pareigos yra nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario.
Nesuderinamos yra savivaldybės mero, administracijos direktoriaus, kontrolieriaus, administracijos valstybės tarnautojo ir darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, Vyriausybės atstovo apskrityje pareigos, valstybės kontrolieriaus ir jo pavaduotojo pareigos.
Taip pat tarybos nariu negali tapti biudžetinės bei viešosios įstaigos, kurios savininkas ar vienas iš savininkų yra savivaldybė, vadovas ar savivaldybės kontroliuojamos akcinės bendrovės vadovas.
Kaip nesuderinamos su tarybos nario išvardintos ir labai aukštos – Prezidento, Seimo nario, Europos Parlamento nario – pareigos.
Jeigu toks asmuo laimi rinkimus, jis turi atsisakyti arba tų pareigų, arba tarybos nario mandato.
Užstatas gali ir „nuplaukti“
Pasibaigus politinei kampanijai, VRK grąžina rinkimų užstatus juos sumokėjusiems rinkimų komitetams, partijoms ar išsikėlusiems kandidatams į merus.
Užstatas negrąžinamas, jei išrinktas asmuo iki tarybos pirmojo posėdžio neatsisakė tarybos nario mandato, nors jo einamos ir tarybos nario pareigos – nesuderinamos.
Jeigu iš kelių sąraše esančių kandidatų, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario statusu, po rinkimų nors vienas atsisako mandato, negrąžinama visa už kandidatų sąrašą sumokėta užstato suma.
Norint atgauti pinigus, būtina išpildyti ir kitas sąlygas. Viena iš jų – kandidatų sąrašas ar kandidatas į merus turi būti surinkęs ne mažiau kaip 3 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
Užstatas negrąžinamas, jei buvo nustatytas rinkėjų papirkinėjimas, laiku nepateiktos finansavimo ataskaitos, pažeistas Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas.
Ligita JUODVALKIENĖ