Šv. Velykos šeimininkėms asocijuojasi ne tik su katalikiška švente, bet ir su namų švarinimosi darbais. O jie Ukmergėje susiję su naujovėmis.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Visuotinis rūšiavimas – galimybė nedidinti rinkliavos mokesčio.
Individualių namų gyventojams pirmą kartą dalinamos ne tik kompostavimo dėžės, bet ir atliekų rūšiavimui skirti maišai.
Atliekų tvarkymas savivaldybei atsieina vis brangiau. Per trumpą laiką Kazokiškių sąvartyno vartų mokestis pabrango dvigubai – nuo 50 iki 100 litų už toną.
Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Rolandas Janickas sako, kad iškilo dilema – arba didinti visuotinės rinkliavos mokestį, arba ieškoti būdų, kaip sumažinti į sąvartyną vežamų atliekų kiekį.
Pasirinktas antrasis būdas. Apsisprendimui įtakos turėjo statistika. 2012 metais surinktas mišrių komunalinių atliekų kiekis siekė 13 911 tonų. Pernai jį pavyko sumažinti iki 13 424 tonų.
R. Janickas sako, jog susidarius beveik 500 tonų mišrių atliekų sumažėjimui, kilo mintis, kad dar yra resursų „pasispausti“.
„Reikia suaktyvinti žmones rūšiavimui. Tik šis būdas leistų kuo ilgiau nedidinti visuotinės rinkliavos mokesčio“, – teigia jis.
Išeitis – kompostavimas
Mišrių komunalinių atliekų mažinimo būdas taikomas ir praktiškai. Gyventojai vis daugiau atliekų išmeta jas rūšiuodami. Pernai surinkta 102 tonos popieriaus atliekų, kai tuo tarpu užpernai – 78. Plastiko prirūšiuota apie 40 tonų – dvigubai daugiau nei ankstesniais metais.
Kadangi žaliosios atliekos Kazokiškių sąvartyne nepriimamos, miesto individualių namų bei sodų bendrijų gyventojams dalinamos kompostavimo dėžės. Iš viso jų ketinama išdalinti apie 6000.
Savivaldybė neberinks prie gatvių sukrautų žalienų, o tie, kurie toliau taip elgsis, gali sulaukti administracinės atsakomybės.
Pasak vicemero, iš savivaldybės tvarkomų teritorijų nupjauta žolė, lapai, šakos vežami į dumblo kompostavimo aikštelę. Tuo pasirūpina miestą tvarkantis operatorius.
Privatiems namams – maišai
Iki šiol palankesnės sąlygos rūšiuoti buvo daugiabučių namų gyventojams. Daugelyje buitinių atliekų konteinerių aikštelių stovi ir „varpeliai“ popieriui, plastikui, stiklui.
Tuo tarpu konteinerius mišrioms atliekoms prie namų pasistatę individualių namų gyventojai turėjo arba plastiką, popierių, stiklą vežti į šias specialias vietas, arba versti viską į bendrą katilą.
Suvaldyti šį procesą ypač svarbu: rajone registruota 7000 individualių valdų ir jų indėlis, mažinant šiukšlių kiekį, išties nemenkas.
Nuo gegužės mėnesio individualių namų gyventojų laukia naujovė: jiems bus dalinami maišai – kiekvienai namų valdai po du. Vienas bus skirtas stiklui, o kitas – popieriaus ir plastiko pakuotėms.
Rajono vadovai patikino, kad savivaldybei tai nieko nekainuos – maišus parūpins pakuočių gamintojų ir vartotojų asociacijos.
R. Janickas sako, kad šis rūšiavimo principas ir tai, kokios atliekos turėtų keliauti į maišus, bus išdėstytas lankstinukuose. Juos gyventojai gaus kartu su maišais. Bus nurodytas ir grafikas, kada ir kokios atliekos surenkamos.
Mieste maišai su plastiku ir popieriumi bus renkami kiekvieno mėnesio trečiąją savaitę. Manoma, jog stiklui skirtus maišus pakaks surinkinėti kas antrą mėnesį – jos bus paimamos antrąją porinio mėnesio savaitę.
Pilnus rūšiuotų atliekų maišus paėmę jų vežėjai žmonėms paliks tuščius.
Kaime rūšiuotos atliekos bus paimamos tuo pačiu metu, kai bus renkamos mišriosios.
Didelių gabaritų – į aikštelę
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas ragina gyventojus naudotis ir didelių gabaritų aikštelės Gerseniškių gatvėje paslaugomis. Tai irgi vienas iš būdų mažinti apmokestintų atliekų kiekį.
Gyventojai čia gali išmesti baldus, senus langus, duris ir kitus didelius rakandus. Per metus nemokamai galima pristatyti po keturias lengvojo automobilio padangas.
Tačiau kol kas didelio šuolio gyventojų įpročiuose nematyti – prie konteinerių vis tiek paliekami baldai, statybinio laužo krūvos.
Pernai šalia buitinėms atliekoms skirtų konteinerių operatorius surinko apie 52 tonas baldų, 432 tonas padangų. Atmetus šį kiekį iš bendro mišrių atliekų, leistų sutaupyti nemažai sąvartyno „vartų mokesčiui“ išleidžiamų lėšų.
S. Jackūnas pabrėžia, kad savivaldybei pavyko sumažinti įsiskolinimus atliekų operatoriui – nuo 1 milijono iki 205 tūkstančių litų.
Skolininkus – į dienos šviesą
Dar vienas veiksnys, turintis įtakos savivaldybėje nustatytam visuotinės rinkliavos dydžiui, – gyventojų skolos. Ukmergiškiai už atliekų tvarkymą skolingi per 1 mln. litų.
Savivaldybės administracija pasiraitojo rankoves skolų išieškojimui. Manoma, kad pritaikius tam tikrus mechanizmus per pusmetį apie 40 proc. skolų bus susigrąžinta. Taip į biudžetą įplauktų 400 tūkst. litų.
Skolininkai raginami sumokėti visuotinės rinkliavos mokestį. Negavusieji sąskaitų – pranešti savivaldybės administracijai.
Rajono vadovai tikisi, kad šie būdai, pritaikyti praktiškai, įgalins sumažinti iš gyventojų surenkamų ir į Kazokiškių sąvartyną išgabenamų atliekų kiekį.
Tai leistų kol kas nedidinti visuotinės rinkliavos mokesčio. Nuo to, ar ukmergiškiai bus pakankamai sąmoningi ir bus suinteresuoti rūšiuoti, priklausys ir visuotinės rinkliavos mokesčio dydis.
Rinks iš įmonių ir organizacijų
Balandžio 28 dieną savivaldybė organizuoja gaminių atliekų surinkimą iš įmonių, įstaigų ir organizacijų.
Bus surenkamos elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos.
Atliekų turėtojui bus net sumokama už priduodamas alyvų, vidaus degimo variklių tepalo, kuro ir oro filtrų, automobilių hidraulinių amortizatorių, automobilinių ir pramoninių akumuliatorių atliekas.
Norinčiuosius atsikratyti minėtomis atliekomis savivaldybės administracija siūlo registruotis iki balandžio 23 d. atlie[email protected] arba tel. 8 5 206 09 01.
Susisiekus elektroniniu paštu atlie[email protected] arba telefonu 8 600 90030, galima priduoti savo nebenaudojamą automobilį arba pateikti informaciją apie tokias senienas, dūlančias kiemuose. Taip pat šiais kontaktais laukiama informacijos apie nelegalius transporto priemonių ardytojus.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ