Paukščių sugrįžtuvėms keliame inkilus

Autorius Ukmergės žinios
Paukščių sugrįžtuvėms keliame inkilus /

Valstybinių miškų urėdija kviečia visus kovo 21 d. Pasaulinės miškų dienos proga kartu kelti inkilus.

Miškininkai pažymi, kad inkilus būtina kelti ne tik soduose, parkuose, bet ir miškuose.

„Inkilų kėlimas gali padėti išsaugoti tam tikras paukščių rūšis, nes jiems būtina atrasti saugią vietą, kur galėtų perėti. Tai uralinės pelėdos, kukučiai, žalvarniai ir kiti reti paukščiai, kurių populiacijos didėjimui ir rūšių išlikimui inkilai daro didelę įtaką – jie tampa ne tik namais, bet ir prieglobsčiu nuo pavojų“, – sako Valstybinių miškų urėdijos direktorius Marius Pulkauninkas.

Daugelis sugrįžtančių paukščių atlieka ir miško sanitarinę apsaugą, todėl svarbu pasirūpinti, kad jie turėtų kur apsistoti. Daugiausia inkilai keliami zylėms, musinukėms, varnėnams ir kitiems smulkiems paukščiams, kadangi jų išsaugojimas yra tiesiogiai susijęs su miško apsauga.

„Vabzdžialesiai paukščiai efektyviai saugo miškus nuo kenksmingų vabzdžių ir jų lervų, todėl kuo daugiau bus šių paukščių Lietuvos miškuose, tuo mažiau reikės cheminių apsaugos priemonių. Inkilų gaminimas ir kabinimas yra puiki biologinė miško apsaugos priemonė“, – sako M. Pulkauninkas.

Valstybinių miškų urėdija jau dešimtmetį organizuoja inkilų kėlimo šventę Lietuvos miškuose.

Kovo 21-ąją inkilų kėlimo šventė vyks 26 Valstybinių miškų urėdijos padaliniuose.

Ukmergės regioninis padalinys šventę organizuoja Šešuolių girininkijoje.

Šios girininkijos girininkas Kęstutis Jarmalavičius pasakojo, kad šventėje planuoja dalyvauti ir inkilus Šuolių girioje kelti rajono ugdymo įstaigų vaikai.

Tačiau patiems miškininkams kelti inkilus visai nėra kažkoks ypatingas renginys – tai kasmetinis darbas. Kiekvieną pavasarį kiekviena girininkija iškelia po kelias dešimtis inkilų.

Juos pagamina Ukmergės regioninio padalinio (anksčiau vadinosi Ukmergės miškų urėdija) stalius.

Pasak K. Jarmalavičiaus, smulkiems miško paukšteliams skirti inkilai kiek kitokie nei skirti varnėnams. Pagrindinis skirtumas – paties inkilo ir skylutės dydis. Zylutėms skirtuose inkiluose skylutės diametras turėtų būti 3 cm, o varnėnams – 5 cm.   

Pastebima, kad paukščiai dažniausiai renkasi 2–5 metrų aukštyje pakabintus inkilus, nes tokiame aukštyje būna natūraliai genių iškalti uoksai.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *