Pateikė sprendimą dėl J. Krikštaponio paminklo

Pateikė sprendimą dėl J. Krikštaponio paminklo / Gedimino Nemunaičio nuotr. Juozo Krikštaponio paminklas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) siūlo išeitį užsitęsus diskusijoms dėl Ukmergėje esančio paminklo partizanui Juozui Krikštaponiui.

Centras ragina memorialinį akmenį palikti, nuo jo pašalinus partizano bareljefą bei įrašus.

Ant akmens siūloma užkabinti naują atminimo lentą, nurodančią, kad paminklinis akmuo skirtas visiems žuvusiems Vyties apygardos partizanams.

„Manytume, kad toks sprendimas yra pats geriausias dabartinėje situacijoje“, – sakė centro direktorius Arūnas Bubnys.

Ukmergės rajono savivaldybei išsiųstu centro sprendimu, pakeitimai turėtų būti įgyvendinti iki šių metų lapkričio 18 dienos.

Desovietizacijos komisija liepos pabaigoje pateikė LGGRTC rekomendaciją nukelti partizanui J. Krikštaponiui skirtą paminklą Ukmergėje. Tačiau centras tokio sprendimo nepriėmė ir kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši pirmiausia panaikintų J. Krikštaponiui suteiktą kario savanorio statusą. Dėl to LGGRTC, pats 2016 m. išleistoje pažymoje nurodęs J. Krikštaponio įsitraukimą 1941–1943 m. naikinant žydus, susilaukė viešos kritikos.

Tačiau atsakymo iš prokuratūros, kaip leido suprasti A. Bubnys, jo vadovaujamas centras nebelauks.

„Su kolegomis mes pasitarėme ir, remiantis Draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymu, nusprendėme priimti sprendimą ir jį nusiųsti Ukmergės rajono savivaldybei. Siūlome Ukmergėje esantį paminklinį akmenį Juozui Krikštaponiui pakeisti, pašalinant bareljefą ir žodžius „Vadas kap. Juozas Krikštaponis žuvęs 1945 m.“ bei atminimo lentoje pateikiant tekstą „Žuvusiems Vyties apygardos partizanams“. Šis sprendimas turi būti įgyvendinamas iki 2023 m. lapkričio 18 dienos“, – detalizavo A. Bubnys.

Centro direktorius teigė suprantąs, kad toks siūlymas gali neįtikti abiejoms skirtingas pozicijas dėl J. Krikštaponio paminklo turinčioms pusėms. Visgi, pažymėjo jis, geresnio pasiūlymo šiai dienai tiesiog nėra. „Aš manau, kad tai nuimtų tam tikrą įtampą visuomenėje, kuri yra skilusi dėl didelio susipriešinimo: iš vienos pusės tų, kurie apskritai reikalauja pašalinti paminklinį akmenį iš Ukmergės miesto, ir tarp tų, kurie kategoriškai yra prieš paminklinio akmens pašalinimą arba jo perkėlimą į kitą vietą. Gal toks sprendimas nuimtų įtampą visuomenėje ir net techniškai mažiausiai reikalautų sąnaudų“, – teigė A. Bubnys.

Parengta pagal ELTA

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *