Kartais žmonės įtaria esantys apgauti, tačiau nežino, kur ir kokios teisinės pagalbos ieškoti. „Ukmergės žinių“ redakcijoje neseniai apsilankęs Širvintų rajono Žuvinčių kaimo gyventojas tikino buvęs apgautas net prieš penkerius metus.
Ligita JUODVALKIENĖ
Į Gelvonų seniūniją, Žuvinčių kaimą Romas Rudokas pasakojo atvykęs gyventi iš Vilniaus. Išėjęs į pensiją pardavė butą sostinėje ir grįžo į gimtinę.
Aplink sodybą esantį 10 hektarų sklypą paveldėjo R. Rudokas kartu su Vilniuje gyvenančia seserimi Danute.
Artimieji nusprendė pusę žemės – 5 hektarų sklypą – parduoti. Pirkimo–pardavimo sandoris tarp jo ir pirkėjo įvyko prieš penkerius metus.
Tačiau visus tuos penkerius metus žemės sklypą nusipirkęs vienas mūsų rajono ūkininkas esą neprižiūrėjo.
Kad kažkas su ta žeme ne taip, paaiškėjo visai neseniai, kai jis Registrų centre išsiaiškino, jog žemės pirkimo–pardavimo dokumentuose pakeista žemės paskirtis. Žemė, kurioje yra jo gyvenamoji sodyba, pažymėta kaip žemės ūkio paskirties ir ji priklauso žemę pirkusiam ūkininkui.
R. Rudokas teigia, kad klastotę įrodo ir pirkimo–pardavimo akte parašyta jo gyvenamoji vieta – Ukmergės rajonas, Krikštėnų gyvenvietė: „Aš nė buvęs tuose Krikštėnuose nesu, o pasirodo, pirkėjas savo nuožiūra mane ten net „apgyvendino“.
Kur kreiptis, kad būtų įrodyta jo žemės nuosavybė, R. Rudokas sako nebeišmanąs. „Neturiu tiek pinigų, kad galėčiau su turtingu ūkininku teismuose bylinėtis, bet teisybę įrodyti kažkaip reikia“, – patarimo prašė vyras.
Teisinė pagalba – savivaldybėje
Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis sako, kad kiekvienoje savivaldybėje tos savivaldybės gyventojams yra teikiama pirminė teisinė pagalba – jiems suteikiama informacija bei konsultacijos.
Ją nemokamai gali gauti kiekvienas savivaldybės gyventojas, deklaravęs gyvenamąją vietą, be jokių apribojimų.
Antrinė teisinė pagalba – tai dokumentų rengimas, gynyba ir atstovavimas bylose. Ją nemokamai savivaldybės piliečiai gali gauti tuomet, jei atitinka Vyriausybės nustatytus kriterijus – jei jų pajamos neviršija nustatytų turto ir pajamų lygių teisinei pagalbai gauti.
Asmens turto ir pajamų lygiai paskaičiuojami pagal Vyriausybės patvirtintą formulę ir skirstomi į pirmą ir antrą.
Nustačius pirmą lygį, valstybė apmoka 100 procentų antrinės teisinės pagalbos išlaidų. Jei nustatomas antras lygis, valstybė apmoka pusę antrinės teisinės pagalbos išlaidų. Likusius 50 procentų antrinės teisinės pagalbos išlaidų apmoka pats asmuo.
R. Jurgilaitis pataria nenuleisti rankų ir kreiptis į teismą net ir tuo atveju, jei žmogui antrinė teisinė pagalba pagal nustatytus kriterijus nekompensuojama.
„Advokato išlaidos ieškinio parengimui gali kainuoti nuo 200 iki 1000 litų – priklausomai nuo bylos sudėtingumo. Tikrai nemilijoninės sumos. Kad apgintų savo teises, galima tokią sumą ir pasiskolinti. Laimėjusiai šaliai teismo išlaidos yra priteisiamos iš kitos šalies“, – aiškina juristas.