Naujos įstatymo nuostatos dėl pastatų energinio naudingumo pabrangins ir sulėtins nekilnojamojo turto perleidimo procedūras, teigia Lietuvos notarų rūmai.
Sausio 9 d. įsigaliojo Statybos įstatymo nuostatos, numatančios, kad pastatų energinio naudingumo sertifikavimas privalomas parduodant ar išnuomojant pastatus ir jų dalis – butus, kitos paskirties atskiro naudojimo patalpas.
Pagal įstatymą statytojas arba savininkas galimam naujam nuomininkui arba galimam pirkėjui privalo pateikti susipažinti, o pirkėjui arba naujam nuomininkui – perduoti galiojantį pastato ar jo dalies energinio naudingumo sertifikatą arba jo kopiją.
„Notarų rūmų nuomone, nauja tvarka gerokai sulėtins ir pabrangins nekilnojamojo turto perleidimo procesą. Norintieji parduoti pastatus patirs gaišaties ir papildomų išlaidų ir turės kreiptis į energinio sertifikavimo ekspertus“, – sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.
Nežinia, kiek užtruks ir kiek kainuos pastatų ir jų dalių energinio naudingumo sertifikavimas. Notaro paslaugos forminant nekilnojamojo turto sandorius nebrangs.
„Manome, kad naujoji tvarka beprasmiška, nes dauguma Lietuvoje esančių pastatų yra senos statybos ir energiškai neefektyvūs. Notarų rūmų nuomone, reikalauti energinio naudingumo sertifikatų prasminga tik perleidžiant naujos statybos ar renovuotus namus, kai pirkėjas ar nuomotojas gauna tam tikras pastato ar buto energinio naudingumo garantijas“, – sako M. Stračkaitis.
„Vykdydami įstatymo nuostatas, notarai nuo sausio 9 d. priversti reikalauti iš pastatų ar jų dalių pardavėjų energinio saugumo sertifikatų. Nepateikus jų, sandoriai nebus atliekami. Notarų rūmai savo ruožtu informavo valstybės institucijas ir įstatymų leidėjus apie šių įstatymo nuostatų netobulumą“, – sako Notarų rūmų prezidentas.
Remiantis įstatymo nuostatomis, energinio naudingumo sertifikatai neprivalomi kultūros paveldo statiniams, maldos namų ir kitokios religinės veiklos pastatams, laikiniems pastatams, skirtiems naudoti ne ilgiau kaip 2 metus, nedaug energijos sunaudojantiems gamybos ir pramonės, sandėliavimo paskirties bei žemės ūkiui tvarkyti skirtiems negyvenamiesiems pastatams, atskirai stovintiems pastatams, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas ne didesnis kaip 50 kvadratinių metrų, poilsio paskirties, sodų paskirties pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip 4 mėnesius per metus, nešildomiems pastatams.
Pagal nuo 2009 metų galiojusią tvarką pastatų energinio naudingumo sertifikatai buvo išduodami pirkėjams arba nuomininkams jų pageidavimu.
Pastatų energinio naudingumo sertifikatų ir pastatų energinio sertifikavimo ekspertų registras yra skelbiamas Statybos produkcijos sertifikavimo centro internetiniame puslapyje www.spsc.lt.
Reklama: Namudiagnostika.lt siūlo kokybišką energinio naudingumo sertifikavimą