Spalio 25 d. miške, esančiame šalia Veprių, pastatytas paminklas garsiam tarpukario Ukmergės žydų tautybės gydytojui chirurgui, visuomenės veikėjui Abraomui Karlinskiui.
Paminklo autorius – skulptorius Viktoras Žentelis. Jis savo iniciatyva ir lėšomis pastatė atminimo akmenį gydytojo žūties vietoje.
Pasak autoriaus, jis ir kiti vepriškiai žinojo, kad miške pirmaisiais karo metais buvo nužudytas ir palaidotas žydų tautybės vyras.
Pradėjus domėtis, rinkti istorinę medžiagą, prie kurios prisidėjo Ukmergės kraštotyros muziejus ir Lietuvos žydų bendruomenė, sužinota, kad 1941 metų rugsėjo mėnesį miške, šalia Veprių kalvarijų tako, buvo šaltakraujiškai nušautas Ukmergėje garsus žydų tautybės gydytojas A. Karlinskis.
Pasakojama, kad gydytoją gerbiančių žmonių dėka jam pavyko ištrūkti iš Ukmergės žydų geto ir judėti link Jonavos.
Deja, prie Pageležių jį sučiupo vietiniai žmonės ir įsodinę į vežimą atvežė arčiau Veprių. Liudininkai pasakoja, kad ketinta susidoroti šalia vietinių gyventojų namų, bet, šiems pradėjus protestuoti, pasirinkta tolėliau – tuometiniame valstybiniame miške – esanti vieta.
Sakoma, kad gydytojui liepta pačiam išsikasti duobę, šis atsisakė ir prašė jo pasigailėti. Tačiau budeliai buvo negailestingi, chirurgą nušovė ir užkasė miško pakraštyje, šalia Veprių kalvarijų tako.
Pokario metais vepriškiai žūties vietą aptvarkydavo, stabteldavo pasimelsti…
Paminklo pastatymu domėjosi LRT laida „Daiktų istorijos“ (vedėjas Saulius Pilinkus).
Laidos prodiuserė Edita Mildažytė kalbino paminklo autorių V. Žentelį, rajono merą Rolandą Janicką bei vepriškius, dar menančius tų laikų įvykius.
UŽ inf.