Pastatą siekta išlaikyti autentišką

Pa­si­bai­gus re­no­va­ci­jai, spor­ti­nin­kus ir dar­buo­to­jus pa­si­tin­ka kiek at­si­nau­ji­nęs Uk­mer­gės spor­to cen­tras. Ta­čiau pra­ei­viams į akis la­biau­siai krin­tan­čios ne­iš­vaiz­džios pa­sta­to sie­nos kol kas to­kios ir liks. Jos ir pa­ma­tai bus tvar­ko­mi ki­ta­me dar­bų eta­pe.

07-26-4 straipsnio nuotr

Gedimino Nemunaičio nuotr. Sporto centras tvarkomas etapais.


 

Įstai­ga at­nau­jin­ta, įgy­ven­di­nant eu­ro­pi­nė­mis lė­šo­mis iš da­lies fi­nan­suo­ja­mą pro­jek­tą „Uk­mer­gės spor­to cen­tro pa­sta­to ener­gi­jos efek­ty­vu­mo di­di­ni­mas“. Dar­bai bu­vo pra­dė­ti vyk­dy­ti per­nai spa­lį, juos at­li­ko už­da­ro­ji ak­ci­nė ben­dro­vė iš Vil­niaus „Ire­ko“.

Sa­vi­val­dy­bės Stra­te­gi­nės plėt­ros ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jas Au­re­li­jus De­viat­ni­ko­vas pa­sa­ko­jo, jog įsta­ty­ti nau­ji lan­gai, ku­rie pa­gal pro­jek­tą pri­va­lė­ję bū­ti me­di­niai. Pa­keis­tos lau­ko du­rys, spor­to sa­lė­je pa­keis­ta ap­švie­ti­mo sis­te­ma ir su­tvir­tin­tos lu­bos.

Taip pat ne­be­li­ko se­no­jo sto­go, kė­lu­sio dau­giau­sia pro­ble­mų. Su­tvir­tin­ta ir ap­šil­tin­ta per­dan­ga: tai, anot pa­va­duo­to­jo, – su­dė­tin­giau­sia pro­jek­to da­lis. „Reng­da­mi tech­ni­nį pro­jek­tą, da­rėm spe­cia­lius ty­ri­mus, pa­sta­to būk­lę ver­tin­ti kvies­ti spe­cia­lis­tai. Jie nu­ro­dė su­tvir­tin­ti me­ta­li­nėm si­jom, kad per­dan­ga ne­bū­tų su­ga­din­ta ir iš­lik­tų au­ten­tiš­ka – se­no­vi­nė me­di­nė. Tai bu­vo vie­nas sun­kiau­sių dar­bų“, – pa­sa­ko­jo jis.

Ren­gian­tis dar­bams, tech­ni­nį pro­jek­tą te­ko de­rin­ti su Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tu. Nors pats pa­sta­tas nė­ra kul­tū­ros pa­vel­do ver­ty­bė, jis yra se­na­mies­čio ap­sau­gos zo­no­je. Be to, is­to­riš­kai svar­bus ob­jek­tas sie­ja­mas su se­ną­ja mies­to kul­tū­ra, ku­riai įta­kos tu­rė­jo di­džiu­mą jo gy­ven­to­jų su­da­rę žy­dai.

Čia bu­vo Uk­mer­gės žy­dų ben­druo­me­nės di­džio­ji si­na­go­ga. Ma­no­ma, kad ši vie­ta pir­mą­syk ap­ra­šy­ta 1721 me­tais. 1877-ai­siais si­na­go­gą pa­si­glem­žė Uk­mer­gę nu­siau­bęs gais­ras. Žy­dų mal­dos na­mai, at­sta­ty­ti ne­pa­kei­tus iš­orės vaiz­do, čia vei­kė iki 1941-ųjų. 1953 me­tais pa­sta­tas bu­vo re­konst­ruo­tas ir ta­po vai­kų spor­to mo­kyk­la.

To­dėl da­bar­ti­nis Spor­to cen­tro re­no­va­ci­jos pro­jek­tas įpa­rei­go­jo iš­sau­go­ti vie­tos reikš­mę, iš­ven­giant mo­der­nių po­ky­čių. At­nau­jin­ti ele­men­tai, kaip ir me­di­niai lan­gai, tu­ri iš­lai­ky­ti ano me­to dva­sią.

Pa­sak A. De­viat­ni­ko­vo, vie­nas iš pa­grin­di­nių re­no­va­ci­jos tiks­lų – kad bū­tų su­ma­žin­tos pa­sta­te su­var­to­ja­mos ener­gi­jos są­nau­dos.

Pir­mo eta­po dar­bai už­baig­ti lai­ku, kaip ir nu­ma­ty­ta su­tar­ty­je. Kol jie bu­vo vyk­do­mi, įstai­gos auk­lė­ti­nių tre­ni­ruo­tės reng­tos sta­dio­ne, spor­ti­nin­kus pri­glaus­da­vo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas.

Pro­jek­to, ku­riam skir­tos Eu­ro­pos Są­jun­gos ir vals­ty­bės biu­dže­to lė­šos, ver­tė – 667 764 Lt. Apie 15 tūkst. li­tų pri­si­dė­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė. A. De­viat­ni­ko­vas sa­ko, jog bus ieš­ko­ma fi­nan­sa­vi­mo pro­gra­mų ant­ram eta­pui: „Gai­la, kad da­bar­ti­nės prie­mo­nės ne­ap­ima pa­sta­to vi­daus. Reik­tų dar 1,7 mi­li­jo­no vi­dui ir pa­baig­ti iš­orę.“

De­ja, tvar­kant pa­sta­tą, ne­iš­veng­ta ir chu­li­ga­niz­mo at­ve­jų. Vėl ten­ka keis­ti liet­vamz­džius ir la­ta­kus, mat chu­li­ga­nai jau an­trą kar­tą vis­ką su­lau­žė…

Tre­čia­die­nį Spor­to cen­tre su­lauk­ta VšĮ Lie­tu­vos ver­slo pa­ra­mos agen­tū­ros at­sto­vų. Cen­tro va­do­vas Vy­tau­tas Tut­lys sa­kė, jog at­li­kus pa­tik­rą, re­no­va­ci­ja lai­ko­ma vi­siš­kai už­baig­ta.  

Anot di­rek­to­riaus, sten­gia­ma­si, jog su­grį­žus po atos­to­gų pa­si­tik­tų ir bent kiek pa­si­kei­tęs vi­dus: „Kiek lei­džia ga­li­my­bės, ban­dom sa­vo jė­gom tvar­ky­tis. Per­ka­mės da­žus, ka­bi­ne­tus, laip­ti­nes, ko­ri­do­rius iš­si­da­žėm.“ Gra­žin­tis dar­buo­to­jams pa­de­da ir dir­ban­tie­ji vie­šuo­sius dar­bus.

Uk­mer­gės spor­to cen­trą lan­ko apie 700 moks­lei­vių. Čia dir­ba 56 dar­buo­to­jai.

Autorė: Vai­do­tė ŠANTARIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *