Paskutinis posėdis – su sveikinimais ir brangstančia paslauga

Autorius Vilma Nemunaitienė
Dainiaus Vyto nuotr. Vienintelis kartas metuose, kai Savivaldybės tarybos posėdyje kalbama bendra malda.

Paskutinis 2024-aisiais vykęs Savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo šventiškai – Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios klebono sveikinimu. Tačiau posėdžio pabaigoje svarstant klausimą dėl brangstančių komunalinių atliekų išvežimo šventiška nuotaika subjuro – opozicija žėrė kritikos, o valdantieji atsikirto.

„Džiaugiuosi, kad Viešpats Dievas nėra paskutinėje vietoje“, – sveikindamas rajono politikus su šv. Kalėdomis sakė Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Artūras Stanevičius. Jis kvietė, kad dovanos, papuoštos gatvės, erdvės, vaišės ir visas kalėdinis šurmulys neužgožtų pagrindinio dalyko – Jėzaus Kristaus gimtadienio. Pažymėjo, kad ateinantys 2025 metai bus ypatingi – Bažnyčia juos skelbia jubiliejiniais Šventaisiais metais. Tai bus atleidimo, susitaikymo metai, skleidžiant kuo daugiau meilės ir gerumo.

Klebonas ragino politikus priimti teisingus sprendimus, nuo kurių ateinančiais metais priklausys visų ukmergiškių nuotaikos. Po to visus drauge pakvietė sukalbėti maldą „Tėve mūsų“  ir salėje susirinkusiesiems padalino kalėdaičius.

Papildomas finansavimas

Savivaldybės tarybos posėdyje patikslintas 2024 m. rajono biudžetas. Jame papildomas finansavimas skirtas bendrovei Ukmergės autobusų parkui. Pinigai buvo reikalingi nuostoliams, susidariusiems dėl būtinų keleivinio transporto paslaugų teikimo visuomenei, padengti bei kompensacijoms už lengvatinį vežimą miesto ir priemiesčio maršrutais, o taip pat – moksleivių vežimą į ugdymo įstaigas.

Biudžete minėtoms priemonėms metų pradžioje tvirtinant biudžetą buvo numatyta 1 mln. 200 tūkst., 180 tūkst. ir 170 tūkst. Eur.

Dabar šioms trims priemonėms skirta papildomai 120 tūkst., 20 tūkst. ir 10  tūkst. Eur. Skyrus papildomą finansavimą, bus apmokėta už lapkričio bei gruodžio mėnesį suteiktas paslaugas.

Patvirtino sąrašą

Patvirtintas Ukmergės rajono savivaldybės kelių, gatvių ir kitų susisiekimo komunikacijų objektų sąrašas, kuriuo vadovaujamasi skirstant Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšas.

Nuo kitų metų programos finansavimo lėšos savivaldybėms paskirstomos: 50 proc. – pagal nuolatinių gyventojų skaičių ir 50 proc. – pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotų motorizuoto eismo kelių ilgį.

Patvirtintame vietinės reikšmės kelių sąraše keliams suteikti numeriai ir pavadinimai, nurodytas bendras jų ilgis. Į vietinės reikšmės kelių sąrašą neįtraukti valstybinės reikšmės, miškų urėdijų valdomi, einantys per privačias žemes bei perspektyviniai, kol kas dar neegzistuojantys keliai. Patvirtintame sąraše kelių ilgis – 933,97 km. Pernai buvo 949,18 km. Nekilnojamojo turto registre vietinių kelių ir gatvių įregistruota apie 802 km, neregistruota – apie 132 km.

Laikino atokvėpio paslaugos

Šiemet Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų kataloge reglamentuotos naujos paslaugos, o viena iš jų – laikino atokvėpio. Todėl naujai patvirtinti maksimalūs laikino atokvėpio paslaugos ir socialinės globos paslaugos išlaidų finansavimo dydžiai.

Ukmergės rajono savivaldybės administracija dengia dalį asmeniui ar šeimai teikiamos socialinės priežiūros, laikino atokvėpio paslaugos ir socialinės globos kainos.

Patvirtinus dokumentą bus aiškiai reglamentuota, kokią maksimalią lėšų sumą Savivaldybės administracija galės skirti asmeniui teikiamų paslaugų kainai padengti.

 Žemės sklypas

Nutraukta prieš terminą 1,6184 ha valstybinės žemės sklypo, esančio Deltuvos g. 37B, Ukmergėje, valstybinės žemės nuomos sutartis, nes UAB „Aukmė“ statinius pardavė. Su naujuoju savininku bus sudaroma nauja valstybinės žemės, reikalingos pastatams eksploatuoti, nuomos sutartis.

Komplektuos grupes

Papildytas Ukmergės sporto centro ugdymo grupių komplektavimo tvarkos aprašas, įrašant badmintono ir neįgaliųjų sporto šakų grupių komplektavimo bei meistriškumo rodiklius.

Vadovaujantis sprendimu „Dėl Ukmergės rajono savivaldybės neformaliojo švietimo mokyklų klasių, grupių ir mokinių skaičiaus 2024–2025 m. m. patvirtinimo“ šios grupės bus komplektuojamos nuo sausio 1 d.

Pakeitus sportininkų, pasiekusių aukštus rezultatus, skatinimo tvarkos aprašą, tam pačiam sportininkui už kalendorinių metų vieną didžiausią laimėjimą bus skiriama viena premija – arba iš Gabių vaikų ir jaunimo rėmimo fondo, arba iš Kūno kultūros ir sporto plėtros programos. 

Už eurą

Akcinė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ šiuo metu vykdo 0,4 kV oro linijos iškėlimą Taujėnų miestelio Miškų g., Darbininkų g., Veterinarijos g. ir Žvejų g.

Atramos bus pakeistos požemine kabeline linija.

Ukmergės rajono savivaldybės administracija kitąmet planuoja atlikti minėtų gatvių oro linijų rekonstravimą – numatytas apšvietimo tinklo elementų demontavimas.

Esant tokiai situacijai priimtas sprendimas įsigyti reikalingą oro liniją už simbolinį 1 Eur.

Sutartį nutraukė

2022-ųjų vasarą savivaldybei priklausančios patalpos Dainavos kaime, Algirdų aikštėje, buvo išnuomotos VšĮ „Guliverio akademija“, kuri planavo čia atidaryti privačią mokyklą. Tačiau planai nepavyko – šį rudenį nuomininko prašymu sutartis buvo nutraukta. Dabar Savivaldybės tarybos sprendimu pripažintas netekusiu galios ir sprendimas „Dėl leidimo naudotis Ukmergės rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančio pastato adresu“.

Prie Šventosios

2025–2027 metais žadama įgyvendinti projektą „Ukmergės senamiesčio ir Šventosios upės pritaikymas lankyti I“ – sukurti tinkamą susisiekimą su kultūros ir gamtos lankytinais objektais.

Numatoma rekonstruoti Pakalnės gatvę bei automobilių stovėjimo aikštelę Vilniaus g. ir Pakalnės g. sankirtoje, pritaikant ją autobusų parkavimui. Numatytas automobilių stovėjimo vietų įrengimas Pakalnės g., Šventosios pakrantėje bei šalia kultūros centro. Taip pat planuojama Mirabelių taką tiesti toliau – nuo sutvarkytos jo dalies link būsimo aplinkkelio.

Projektas bus finansuojamas regioninės pažangos priemonės lėšomis. Planuojama jo vertė – 1 850 000 Eur, iš kurių 50 proc. finansuojama ES fondų lėšomis, 35 proc. – bendrojo finansavimo lėšomis, 15 proc. (277 500 Eur) – savivaldybės biudžeto lėšomis.

Naujos sudėtys

Kai į Seimą buvo išrinkti du Savivaldybės tarybos nariai Indrė Kižienė ir Arūnas Dudėnas, jų vietoje darbą pradėjo Valdas Petronis ir Stasys Jackūnas, tad dabar keičiasi kai kurių komitetų ir komisijų sudėtys.

V. Petronis yra paskirtas Savivaldybės tarybos Kaimo ir aplinkosaugos komiteto pirmininku, pirmininko pavaduotoju – Algirdas Kopūstas. V. Petronis tapo Savivaldybės tarybos Etikos komisijos nariu bei įrašytas į Strateginio planavimo komisijos sudėtį.

Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininku paskirtas Vidmantas Krikštaponis, o pavaduotoja – Angelė Jokubynienė.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos atstovas S. Jackūnas dirbs Kontrolės komiteto sudėtyje.

Priminsime, kad Savivaldybės tarybos nariams apmokama už komisijų posėdžiuose faktiškai dirbtą laiką. Nuolatinės komisijos pirmininkui mokamas 20 proc. didesnis nei Savivaldybės tarybos nario atlyginimas.

Pakeista ir Ukmergės rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų tarybos sudėtis – į ją įtrauktas rajono savivaldybės tarybos narys V. Krikštaponis.

Paslauga brangsta

Daugiausia diskusijų kilo dėl keičiamų vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų.

Opozicijos lyderis Giedrius Auglys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) sakė, jog tai, kad kainą teks kelti, buvo aišku dar metų pradžioje. Klausė, ar Savivaldybės administracija turi konkrečius variantus, ką darys ateityje, kad paslaugos kaina toliau nekiltų.

Rajono meras Darius Varnas pažymėjo, kad savivaldybė kainos nekelia – tai nueinanti šalies valdžia priėmė sprendimus, dėl kurių ji kyla. Priminė, kad pats G. Auglys yra darbo grupėje, kurios nariai gali teikti konkrečius pasiūlymus.

Pasak mero, dabar situacija tokia, kad galima mažinti nebent išvežimų skaičių. Kitas svarbus dalykas, ką gali padaryti kiekvienas iš mūsų, – atliekas rūšiuoti, mat už išrūšiuotas atliekas savivaldybė nemoka nieko. „Kito sprendimo nėra“, – tikino meras.

Kitas opozicijos narys Kęstutis Zinkevičius taip pat kalbėjo, kad jau prieš metus buvo aišku, kad šios paslaugos mokesčio nesurenkama. Pernai dalis buvo kompensuota iš rezervo fondo, mano, kad ir šiemet iš rezervo fondo didesnę dalį galima buvo kompensuoti. Prašė iš Savivaldybės detalių skaičiavimų, susijusių su šia paslauga, ir priminė politikų duotą priesaiką, kad ieškos geriausio spendimo gyventojams. Meras K. Zinkevičių apkaltino melais, esą kokių dar skaičiavimų reikia, jei viskas buvo pateikta.

Šį klausimą Savivaldybės tarybos svarstymui rengusi Mokesčių skyriaus vedėja Aušra Šičkinienė patvirtino, kad darbo grupėje buvo pateikta daugybė skaičiavimų ir lentelių. Skaičiavimai pateikti labai detalūs, „įvairiais pjūviais“. Pernai planuota, kad už paslaugą bus surinkta 1,5 mln. Eur. Numatyta suma surinkta. Meras D. Varnas pažymėjo, kad, net ir pabranginus paslaugą, ją vis tiek reikės dotuoti.

Valdas Kersnauskas (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“) priminė, kad Taryba nekelia mokesčio – tai centrinės valdžios priimti teisės aktai nulėmė, kad kaina kyla. Jis atkreipė dėmesį į atliekų rūšiavimą, esą privačių namų gyventojai rūšiuoja, bet daugiabučiuose – didžiulė problema.

Socialdemokratas V. Petronis siūlė į situaciją žvelgti kitu kampu – branginti 50 proc., be jokios dotacijos, ir informuoti, kad, jei atliekas žmonės rūšiuos, kaina mažės. Jei bus rūšiuojama – kainą mažinti, tada žmonės pajus rezultatą.

Jūratė Martinkutė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) priminė oranžinius maišelius, į kuriuos esame kviečiami rūšiuoti maisto atliekas. Klausė, kur skaičiai, kad tai pasiteisino, ar yra nauda ar nėra.

Mokesčių skyriaus vedėja A. Šičkinienė informavo, jog tikslių skaičių negali žinoti, nes oranžiniai maišeliai atskiriami pas regioninį tvarkytoją. Kol kas realios naudos nemato, tačiau žmonės yra pratinami rūšiuoti, o tai labai svarbu.

Justas Šakalys (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“) pasiūlė Tarybos nariams surengti tikslinę išvyką į atliekų rūšiavimo gamyklą, kad patys pamatytų problemos mąstą.

Socialdemokratas S. Jackūnas pažvelgė į atliekų rūšiavimo kultūrą plačiau. Sakė, kad prieš ketverius metus į didžiagabaričių atliekų aikštelę per metus atvykdavo 1 700 žmonių, o  dabar – 9 tūkstančiai. O tai reiškia, kad žmonės nebeveža atliekų į miškus.

Balsuojant šiuo klausimu, pritarta, tad nuo kitų metų Ukmergėje brangs komunalinių atliekų išvežimas. Gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto objektams vietinė rinkliava didės vidutiniškai 34 proc.

„Ukmergės žiniose“ jau rašėme, kad šiemet vietinės rinkliavos dydžiai nustatyti vertinant bendrąsias būtinąsias sąnaudas, kurios šiemet siekia 1,8 mln. Eur. Jas sudaro komunalinių atliekų tvarkymo sistemos ir komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudos bei surinkimo ir vežimo sąnaudos.

Didžiausią įtaką bendrųjų būtinųjų sąnaudų didėjimui daro sąnaudos, kurias savivaldybė patirs, atsiskaitydama su UAB „VAATC“ už komunalinių atliekų apdorojimą pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos patvirtintą regioninę kainą. Pažymima, kad „VAATC“ sąnaudos kitiems metams didėja 53,23 proc.

Rinkliavos suma priklauso nuo to, kokiame būste gyventojai gyvena bei kokiais konteineriais naudojasi – bendro naudojimo ar individualiais.

Patvirtintuose Ukmergės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatuose numatyta, kad vietinės rinkliavos pastoviosios dalies nemoka objektų, kuriuose yra įvykusi statinio avarija, savininkai ir savininkai, kurie negali naudotis objektu dėl teismo sprendimu apribotos nuosavybės teisės.

Nuostatai papildyti minimaliais mišrių komunalinių atliekų individualių konteinerių dydžiais, numatant, kad ateityje konteinerių dydį ir skaičių bus galima pasirinkti pagal poreikį, tiesa, iš dalies ribojant pasirinkimo galimybę, atsižvelgiant į bendrą išvežamų iš rajono mišrių komunalinių atliekų kiekį ir apmokestinamų asmenų skaičių bei tenkantį atliekų kiekį vienam rajono gyventojui.

Numatyta, kad gyvenantiesiems sodininkų bendrijose ar vienkiemiuose, jeigu nėra galimybės pastatyti konteinerių arčiau kaip 500 metrų nuo valdos, taikoma 50 proc. lengvata rinkliavos kintamajai daliai, o pastoviajai daliai netaikoma.

Nustatyta lengvata daugiavaikėms šeimoms, patikslinti vietinės rinkliavos apmokestinimo parametrai – atsisakyta sandėliavimo paskirties objektų, ūkio, žemės ūkio paskirties objektų, žemės ūkio produkcijai tvarkyti skirtų objektų, fermų apmokestinimo pagal plotą.

Kitąmet didelį dėmesį žadama skirti vietinės rinkliavos skolų išieškojimui, atliekų rūšiavimo skatinimui, planuojama mažinti administravimo sąnaudas. Siekiant optimizuoti sąnaudas, ketinama įvertinti galimybę mažinti individualių mišrių komunalinių atliekų konteinerių aptarnavimo dažnį arba pageidaujant gauti paslaugą dažniau – ją apmokestinti papildomai.

Kitas Savivaldybės tarybos posėdis vyks sausio mėnesį, o vasario viduryje bus tvirtinamas rajono biudžetas.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *