Rinkimai į savivaldybių tarybas numatyti kitų metų vasarį, tačiau politinių partijų būstinėse – jau sujudimas. Daugumos partijų sąrašuose įrašyta po pusšimtį kandidatų. Taryboje jie turės pasidalinti 25 vietas.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Nors savivaldos rinkimai tik vasarį, politinės partijos jau ruošiasi šiam įvykiui.
Konkreti savivaldos rinkimų data dar nepaskelbta, bet aišku, kad vasario pabaigoje, 20 arba 27 dieną, rinkėjų biuleteniai turėtų būti suskaičiuoti, o savivaldybių tarybos pradės dirbti nauja sudėtimi.
Dauguma partijų skyrių artėjantiems savivaldos rinkimams jau užpildė sąrašus, tačiau nė vienas jų dar nepatvirtino. Vyriausiajai rinkimų komisijai partijos privalo pateikti likus ne mažiau kaip 65 dienoms iki rinkimų pradžios – gruodžio viduryje. Politinėms partijoms narių sąrašų pateikimas yra būtina sąlyga norint dalyvauti rinkimuose.
Apie lyderius, vesiančius bendrapartiečius į rinkimus, Ukmergės skyrių pirmininkai dar kalba nenoriai. Dauguma iš jų vertina ne asmenybes, bet komandinį darbą.
Savivaldybių tarybų įstatymas šiemet suteikia galimybę kandidatams dalyvauti rinkimuose ne nuo partijos. Taip tarybų sudėtyje gali atsirasti nepartinių visuomenės veikėjų, organizacijų iškeltų kandidatų, jei pavyks susirinkti atitinkamą rinkėjų parašų bagažą.
Politinių partijų Ukmergės skyrių lyderių teiravomės, kaip jie rengiasi artėjantiems savivaldos rinkimams.
Priima po savo vėliava
Socialdemokratų partijos Ukmergės skyriaus sąraše 140 narių. Partijos skyriaus pirmininkas Kazys Grybauskas sako, kad jau sudarytas rinkimų štabas. Pagrindiniai organizaciniai rinkimų rūpesčiai guls ant keliolikos partiečių pečių.
„Turime sudarę preliminarų kandidatų į savivaldybės tarybą sąrašą. Jame – penkiasdešimt pavardžių“, – sako pirmininkas.
Pareiškusių norą dalyvauti rinkimuose sąrašas dar bus reitinguojamas atviro partinio susirinkimo metu. Anot K. Grybausko, greičiausiai – slaptu balsavimu. „Tai tikrai platus sąrašas. Jame – įvairių sričių ir amžiaus kandidatai. Asmenybių kol kas komentuoti nenoriu, o ir apie lyderius kalbėti dar ankstoka“, – sako jis.
Didžiausia socdemų rinkiminės strategijos naujovė – pasirašytas susitarimas su profsąjungomis bei jaunimo atstovais dalyvauti rinkimuose po jų partijos vėliava. „Tai sudarys papildomą konkurenciją, bet gal tai ir gerai“, – svarsto K. Grybauskas.
Šiemet partijos gretas sustiprino 11 naujokų. Kandidatų į savivaldos rinkimus sąraše yra ir jų pavardžių. Socialdemokratų partijos Ukmergės skyriaus nariai jau turi parengę savo programos metmenis. K. Grybauskas sako, kad ji bus nedidelė, bet konkreti – nuo bendros programos skirsis tiek, „kiek viščiukas nuo vištos gali skirtis“.
Konservatoriai
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partija Ukmergėje vienija apie 200 narių. Pirmininkė Janina Galiauskienė įsitikinusi, kad „apie kitus rinkimus reikia pradėti galvoti iš karto po rinkimų“. Partijos aktyvo susirinkimai visuomet vyksta kartą per savaitę, nežiūrint į iki kitų rinkimų likusį laiką.
Vis tik pastaruoju metu konservatorių būstinėje jaučiamas sujudimas. Jie jau turi sudarę preliminarų kandidatų į savivaldybės tarybos rinkimus sąrašą. „Jis dar nepatvirtintas, bet manau, kad jame bus penkiasdešimt kandidatų – tiek, kiek leidžia įstatymas“, – sako J. Galiauskienė. Ją bendrapartiečiai išsirinko nereitinguojamu lyderiu, kuris patvirtintame sąraše įrašomas pirmu numeriu. Partijos skyriui G. Galiauskienė vadovauja penkerius metus.
Savivaldybės įsteigtų įmonių vadovai negali būti savivaldybės tarybos nariais. Tai draudžia Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas.
Kaip tokiu atveju pasielgtų, jei būtų išrinkta į tarybą, konservatorių lyderė dar neatskleidė. „Turime tai aptarti su bendrapartiečiais“, – sako J. Galiauskienė.
Vadovei visi kandidatuojantys partijos nariai – „prie širdies“. Jos manymu, tai kietos ir stiprios asmenybės. Jauniausiam kandidatui – 22, vyriausiam – 75 metai.
Ukmergiškiai jau ruošia programą. „Žinom rajono problemas – tikrai yra ką veikti. Pagrindinis uždavinys – keisti rajono viziją“, – sako pašnekovė.
Šios partijos narių aktyvumas kur kas padidėjęs – prieš praeitus rinkimus kandidatų sąrašas buvo perpus trumpesnis.
Naujoji sąjunga
Naujosios sąjungos Ukmergės filialo pirmininkas Valdas Petronis sako, kad visa 115 narių partiečių komanda nusiteikusi kelti savo kandidatus dalyvauti rinkimuose. Sudarytas preliminarus 25 narių sąrašas.
„Partijoje tikrai nemažai žmonių, taigi rinktis turime iš ko ir mes, ir, manau, rajono žmonės. Kaip kiekvienoje partijoje, taip ir pas mus yra aktyvesnių, ir ne tokių aktyvių, bet prijaučiančių partijos programai bei veiklai narių“, – teigia pirmininkas.
Preliminaraus sąrašo lyderio pozicijoje – V. Petronio pavardė. Tačiau pats partijos pirmininkas mano, kad tai nebūtinai galutinis variantas – patvirtintame sąraše ši pozicija gali pasikeisti.
Šiuo metu rajono tarybos sudėtyje – du Naujosios sąjungos atstovai. Jie pasiryžę sprendimus įvairiais rajono gyvenimo klausimais taryboje išsakyti ir kitoje kadencijoje.
Šiemet partijos gretas papildė aštuoni naujokai. Tuo tarpu, anot pirmininko, per dvylika Naujosios sąjungos Ukmergės filialo gyvavimo metų ją paliko vienetai.
V. Petronis tikina, kad reklaminių veidų jų partijos sąraše tikrai nebus: „Tegul kitos partijos tokiais triukais užsiima. Į sąrašus tikrai neįtraukėme masalo žmonėms. Turime pakankamai narių, kurie galėtų būti realiai naudingi rajono taryboje.“
Lyderio nuodėmės nepakenks
Darbo partijos Ukmergės skyriaus pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad rinkimų štabas dirba gerą pusmetį. „Sudarinėjamas sąrašas, rengiama strategija. Štabas kas mėnesį atsiskaito tarybos posėdžiuose“, – pasakoja ji.
Kandidatų sąrašas dar nepatvirtintas – pavardės jame surašytos abėcėline tvarka. Kaip ryškiausias asmenybes, iškėlusias savo kandidatūras į savivaldybės tarybą, ji paminėjo Rolandą Janicką, Angelę Jokubynienę, Joną Cesevičių, Joną Levulį. „Prieš rinkimus didžiausias krūvis tenka jiems – kaip buvę ar esantys tarybos nariai jie geriausiai mato darbo taryboje subtilybes“, – teigia pašnekovė.
Ji pati dar neapsisprendė, ar jos pavardę rinkėjai išvys kandidatų sąraše. Šis klausimas neaptartas ir su bendrapartiečiais. Anot L. Graužinienės, nors nemažą poveikį rinkėjams tiek savivaldoje, tiek politiniame gyvenime daro žinomos pavardės, jų partijos ir skyriaus stipriausia grandis – komandinis darbas.
Neseniai Europos Parlamentas teisinę neliečiamybę atėmė Viktorui Uspaskichui. Grįžtančio namo jo laukia kaltinimus baudžiamojoje byloje dėl „juodosios buhalterijos“ pateikusi Lietuvos generalinė prokuratūra. Ar partijos populiarumui nepakiš kojos jų lyderio dalyvavimas teismų maratonuose?
„Mes nebijome rinkėjams į akis pažiūrėti. Tai, kas vyksta, drąsiai galima pavadinti politiniu procesu. Jei iš tikrųjų kaltinimai būtų rimti, seniai kitokie veiksmai būtų daromi. Manau, kad Lietuvos žmonės supras, kas yra kas“, – L. Graužinienė įsitikinusi, kad įtakos būsimiems rinkimams ir rinkėjų apsisprendimui tai neturės.
Dalyvauja mokymuose
Rankoves pasiraitoję rinkimams ruošiasi Liberalų ir centro sąjunga. Šiai partijai priklauso 64 ukmergiškiai. Skyriaus pirmininkas Regimantas Baravykas pasakojo, kad vyksta centralizuoti partijos aktyvo mokymai, kuriuose dalyvauja skyrių atstovai. Taip partiečiai „pasikausto“ teorinėmis žiniomis, kaip vykdyti rinkiminę agitacinę veiklą, ieškoti rėmėjų. Svarbus rinkimų akcentas – agitaciniai šūkiai. Juos į partijos skyrius „iš viršaus“ nuleidžia centras, bet, pasak pašnekovo, paliekama erdvė pritaikyti savai situacijai.
R. Baravykas sako, kad Liberalų ir centro sąjunga suformulavo aiškią rinkimų strategiją – „mandagi agitacinė veikla“. „Kalbant apie save, svarbu nemenkinti kitų partijų bei kandidatų“, – įsitikinęs jis.
Šiuo metu liberalcentristai rengia kandidatų sąrašą, kurį planuoja patvirtinti iki rugsėjo pabaigos. „Svarstome ne tik rinkimų į savivaldos tarybas, bet ir Seimą kandidatūras“, – sako R. Baravykas. Apie partijos lyderį, vesiantį į rinkimus, kol kas kalbėti atsisakė. „Kol nepatvirtinome sąrašo, nenorime atskleisti ir lyderio“, – nukirto pašnekovas.
Neišdavė skyriaus pirmininkas ir šiuo metu tarybos sudėtyje esančių bendrapartiečių pasirinkimo, kelti ar ne savo kandidatūrą kitai kadencijai.
„Visi, kas už tvarką ir teisingumą“
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Ukmergės skyriaus pirmininkė Regina Kaupienė prisipažįsta, kad besibaigianti kadencija jai, kaip tarybos narei, sukelia liūdesį. „Kai kurių išsikeltų uždavinių nespėjome įgyvendinti, o laiko liko nedaug. Labiausiai gaila, kad nesugebėjau priversti mero nuolat atsiskaitinėti ne tik tarybai, bet ir seniūnijoms“, – sako ji.
Dar viena spraga, kuri liko besibaigiant kadencijai, – nesugebėta įtraukti daugiau žmonių, sprendžiant aktualius rajonui klausimus. „Žmonės prisibijo viešumos. Pas mus įprasta – tik iškelk kokią iniciatyvą, o pradeda narstyti po kaulelį ne idėją, bet personą“, – svarsto apie priežastis pašnekovė.
Ši partija mūsų rajone vienija apie penkiasdešimt narių. Nors tai pagal narių skaičių pati nepopuliariausia Ukmergėje partija, pirmininkė su tuo nesutinka. „Visi, kas už tvarką ir teisingumą, yra mūsų nariai“, – sako ji.
Jos nuomone, ne skaitlingumu organizacija stipri. „Tegu bus ir tūkstantis sąrašinių narių, kiekvienas atsakingas už save. Rinkėjas mato personą“, – įsitikinusi pašnekovė.
Tvarkiečių kandidatų, dalyvausiančių rinkimuose, sąrašas dar „darbinėje“ stadijoje. Už kitus asmenis kalbėti nepanorusi pirmininkė savo kandidatūrą rengiasi kelti.
Rinkimų vėjai dar nedvelkia
Vienintelė politinė partija Ukmergėje, kurios dar neišjudino rinkimų vėjai, – Valstiečių liaudininkų sąjunga. Jos pirmininkas miesto meras Algirdas Kopūstas sako, kad valstiečius liaudininkus kol kas labiau veikia kitų partijų audros, sukeltos prasidėjusios rinkimų karštinės.
„Apie rinkimus dar negalvojame. Neturime tam laiko. Šiuo metu svarbiausias uždavinys pabaigti tai, ką pradėjome. Turiu galvoje šilumos rajone klausimą“, – kalbėjo jis.
Ar turės įtakos šio klausimo baigtis savivaldos rinkimų kovoje, A. Kopūstas tikino nesvarstąs. „Pradėję spręsti šilumos ūkio problemas tikrai nesukome galvų apie reitingus, kaip dabar neretai tenka išgirsti. Mus kaltina, kad kažkodėl sutartį nutraukėme paskutiniais kadencijos metais, lyg norėdami pelnyti rinkėjų palankumą“, – skundėsi meras.
Jis patikino, kad tokių drastiškų priemonių buvo imtasi tik po to, kai pasiekė faktai apie rimtus šilumos ūkio nuomininko sutarties pažeidimus. „Tai ne politiniai manevrai“, – užtikrino A. Kopūstas.