Per artėjančius rinkimus savarankiškai į Seimą pretenduojantys asmenys iki šio antradienio turėjo surinkti tūkstantį juos palaikančių ukmergiškių parašų. Tačiau paaiškėjo, jog tai padaryti pasisekė anaiptol ne visiems.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Parašų tikrinimui komisija turi savaitę.
Tik surinkę Seimo įstatymu nustatytą skaičių parašų, nepriklausomi kandidatai galės savo kandidatūrą iškelti kovo 3 dieną vyksiančiuose rinkimuose.
Mūsų apygardoje registravosi 8 nepriklausomi kandidatai. Tiesa, du iš jų netrukus persigalvojo. Lapų parašams rinkti nebuvo pasiėmę Artūras Stravinskas ir Renatas Saladžius.
Iš likusių 6 pretendentų nustatytą dieną Ukmergės rinkimų apygardos komisijai lapus su tūkstančiu parašų pateikė tik trys pretendentai.
Daugiausia parašų komisijai pristatė Julius Kazėnas. Jam pasirašė 1601 ukmergiškis. Nedaug nuo jo atsilieka Mindaugas Kluonis su 1451 parašu.
Antanas Nedzinskas atnešė sąrašą su 1002 parašais. Jo pateiktas sąrašas rizikingiausias. Privalomą ribą jis perlipo tik dviem parašais.
Į toliau plaukiantį Seimo rinkimų laivą nepateko Lina Drazdienė, tesurinkusi 785, Giedrius Zeziulevičius – 579 parašus. Neringos Lašienės kraitis – vos 468 parašai.
Silpna vieta įstatyme
Gyventojų parašus rinkę kalbinti politikai tikino, kad ši užduotis tikrai nėra lengva. Ji užima labai daug laiko ir energijos. Labiausiai pretendentams užkliuvo pati Seimo įstatymo tvarka išviešinti savo asmens duomenis – pasirašant pateikti asmens kortelės ar paso numerį.
Žmonės ypač atsargūs tapo po viešų pranešimų apie įvairias apgavikų žabangas.
Labai pritrūko, pasak parašų rinkėjų, ir informacijos – daugelis nežino, kad įstatymas leidžia pasirašyti kad ir visiems pretendentams. Įsivaizdavo, kad reikia pasirinkti tik vieną.
Kalbinti pašnekovai „kaltino“ ir žiemą – mat gatvėse, viešose vietose dabar kur kas mažiau žmonių nei vasarą. Juos tenka gaudyte gaudyti. O ir tiems „sugautiesiems“ rankos šąla ir pasirašinėti nesinori.
Dirbo ir taksistu
Antrą kadenciją į Seimą taikantis Antanas Nedzinskas parašų lapus pasiėmė vienas pirmųjų. Apsigyvenęs Sveikatingumo centre, jis leidosi į žygį po Ukmergę. Seimo rinkimų įstatymo padiktuotą sąlygą surinkti tūkstantį parašų vertina kaip įdomų, tačiau pastangų nemažai pareikalavusį darbą.
Ukmergiškiams iš televizijos ekranų pažįstamas veidas šmėkščiojo turguje, ligoninėje, bibliotekoje, miesto gatvėse.
Beveik kiekvieną vakarą lankėsi ir gyventojų namuose.
Kandidatas tikina iš kai kurių ukmergiškių butų išeidavęs net su dovanomis. Žinodami jo „silpnybę“, muzikos plokštelių, senovinių taurelių padovanojo. Tiesa, kai kurie ne veltui – teko A. Nedzinskui ir padainuoti…
Neapsieita ir be nuotykių – viena duris pravėrusi mergina nenulaikė pikto šuniuko ir tas grybštelėjo į ranką.
Pašnekovui teko imtis taksisto „verslo“ – pamatęs prie stotelės žmogelį, autobuso laukiantį, pavežėdavo. Ne vienas taip pamalonintas ir parašo nepagailėdavo.
A. Nedzinskas tikino, kad parašus rinkti jam padėjo trys pagalbininkai.
Rinko antrą kartą
Mindaugas Kluonis komisijai atnešė 1450 parašų. Jis ukmergiškiams pažįstamas nuo rudeninių Seimo rinkimų, kuriuose taip pat dalyvavo kaip nepriklausomas kandidatas.
Tikino, kad ukmergiškiai dabar jį pažįsta iš veido, daugelis prisimena ir pažiūras. Tai, anot pašnekovo, gerokai palengvino „parašavimo“ užduotį.
M. Kluonis sako, jog ukmergiškiai į kairę ir dešinę parašų nedalino. Greičiausiai juos išvargino vienas paskui kitą besibeldžiantys į duris pretendentai.
Kasdien tekdavo padirbėti po 5–6 valandas, o savaitgaliais skirdavo dar daugiau laiko. Užsukęs į vieną kitą įmonę ar įstaigą, padarė išvadą, kad daugelis nesinešioja asmens dokumentų. Taigi dažniausiai belsdavosi į namų duris.
Turėjo didžiausią komandą
Miesto bendruomenės pirmininkas Julius Kazėnas tvirtina, kad parašus jam padėjo rinkti 200 pagalbininkų.
Pats savo poziciją išdėstyti organizavo įvairius renginius, apdairiai pakviesdamas ateinant atsinešti asmens dokumentą. Suko ratus ir po gyvenvietes, bendravo su kaime gyvenančiais žmonėmis.
Tik, anot J. Kazėno, tų žmonių kaime ne kažin kiek beliko – „kaimas praktiškai miręs“.
Kandidatas teigė sulaukęs klausimų apie jo nuomonę ne tik iš Ukmergės gyvenimo. Suka galvas piliečiai dėl globalesnių šalies reikalų – elektrinės, ekonomikos, šilumos, masinės emigracijos.
Liko patirtis
Nuo šuns nukentėjo ir ukmergiškių parašus „medžiojusi“ Neringa Lašienė. Jai pikčiurna įkando į koją. Medikų pagalbos neprireikė, tačiau vis dėlto vaistinėje nusipirko dezinfekuojančio tepalo.
Moteris teigia apkeliavusi Ukmergę kaip tikra turistė – su kuprine ant pečių ir šiaurietiško ėjimo lazdomis.
Deja, jai situacija nebuvo tokia palanki kaip iš televizijos ekrano pažįstamam konkurentui. Nepažįstamiesiems žmonės nelinkę atverti savo būstų durų.
Išeitį moteris vis tik surado – subūrė dešimties padėjėjų „komandą“. Jie ir rūpinosi, deja, kaip paaiškėjo – ne visai sėkmingai, parašų rinkimu.
Nors jų neužteko, moteris bendravimą su gyventojais laiko didžiule politine patirtimi.
Paskutinį tašką padės komisija
Ukmergės rinkimų apylinkės rinkimų komisijos pirmininkas Hubertas Žižys sako, kad anksti džiaugtis ir surinkusiesiems reikiamą skaičių parašų. Mat juos kruopščiai tikrina 10 asmenų komisija ir kompiuterių specialistas.
Jų užduotis – vizualiai įvertinti visus lapus ir ne mažiau kaip 5 procentus duomenų patikrinti elektroniniu būdu. Tikrinimui skirta savaitė.
„Komisija dirbs vakarais, nuo 17 valandos. Iki kelintos – kaip Dievas duos. Nustatyta nėra, turime spėti per savaitę ir tiek“, – paaiškino pirmininkas.
Pagrindinis dalykas, į ką bus atkreipiamas dėmesys, – rašysena. Parašų rinkėjas savo ranka negali padaryti nė vieno įrašo. Taip pat bus vertinama, ar užpildytos visos eilutės, ar yra asmens dokumento numeris.
Patikrinusi pretendentų pateiktą medžiagą ir priėmusį sprendimą dėl sąrašų galiojimo, apylinkės komisija teiks šią „cenzūrą“ praėjusias pavardes Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Pastaroji savo ruožtu priima sprendimą, ar pretendentus galima registruoti kaip kandidatus.
Pritrūko faktų
Antradienį Ukmergės apygardos rinkimų ir Vyriausiąją rinkimų komisijas pasiekė A. Nedzinsko rinkimų štabo vardu pasirašytas skundas. Jame teigiama, kad parašų rinkimo metu vienas iš konkurentų skleidė dezinformaciją, kad pasirašyti galima tik vieno pretendento lapuose.
Komisijų prašoma ištirti faktus.
„Kaip tik tų faktų ir pritrūkome skunde. Į komisijos posėdį kviesime poną Antaną, kad pateiktų konkrečius faktus, nes tokios formos skundas yra niekinis“, – savo nuomonę išsakė H. Žižys.