Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistai, seniūnijų darbuotojai pasiraitojo rankoves kovoje su piktnaudžiaujančiais paramos prašytojais.
Ligita JUODVALKIENĖ
Socialinė parama vieniems – išgyvenimas, kitiems – papildomos pajamos.
Neretai, pasidomėjus apie socialiai remiamą asmenį, paaiškėja, jog šis kuo puikiausiai suka kokį nors neoficialų versliuką.
Tačiau neretai šie asmenys valstybės paramos atsisakyti neketina ir toliau mina Socialinės paramos skyriaus slenkstį.
Tuo tarpu mokesčių mokėtojų pinigai iš ir taip skylėto savivaldybės biudžeto nuplaukia tolyn nuo visuomenei naudingų tikslų…
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė pasakojo, jog ieškoma būdų, kaip užkirsti kelią tokiems piktnaudžiavimams.
Savivaldybės socialinės paramos skyrimo komisija svarsto išimties tvarka numatomus socialinės paramos skyrimo atvejus. Mat, pasak V. Ginaitienės, pasitaiko atvejų, kuomet pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą asmuo neturi teisės gauti socialinės paramos. Tačiau, išanalizavus šiuos atvejus, savivaldybė gali socialinę paramą skirti. Vedėja sako, kad tuomet šie asmenys pasitelkiami visuomenei naudingiems darbams.
Pastaruoju metu pastebima tendencija, kai asmenys, deklaruojantys neturį darbo, pajamų, užsiregistravę darbo biržoje, vis tik susiranda individualios veiklos ir iš jos gauna pajamų. Aišku, išvengdami visų mokesčių.
Antra vertus, jie „pamiršta“ apie tai pranešti Socialinės paramos skyriaus darbuotojams ir toliau naudojasi visomis savivaldybės teikiamomis lengvatomis, neatsisako socialinių pašalpų.
Kiekvienoje seniūnijoje įsteigta socialinių reikalų komisija, pasak pašnekovės, yra arčiau žmonių nei savivaldybės komisija.
„Seniūnai, seniūnaičiai geriau pažįsta savo gyventojus, mato, kaip jie gyvena, verčiasi, ir gali patarti savivaldybės socialinės paramos skyrimo komisijai, tikslinga ar ne prašančiajam skirti pašalpą“, – sako ji.
Socialinės paramos skyriaus darbuotojai neretai susiduria su atvejais, kai moteris pareiškia viena auginanti vaikus, o tik artimiausi kaimynai ar to paties kaimo gyventojai žino, jog namuose dar vienas neoficialus maitintojas – sugyventinis.
Gaunama ir tokių skundų, kai pranešama, jog vienas ar kitas socialines pašalpas iš savivaldybės gaunantis asmuo prižiūri vaikus, ligonį ar už atlygį samdosi įvairiausiems statybų ar aplinkos tvarkymo darbams. Vedėja sako, kad reaguojama į kiekvieną skundą ar nuogirdas.
V. Ginaitienė sako, jog šiemet piniginę socialinę paramą gauna 2496 mūsų rajono šeimos. Joms kas mėnesį išmokamas beveik milijonas litų.
Pernai paramą gaunančių šeimų buvo beveik tūkstančiu mažiau – 1649. Jiems kas mėnesį savivaldybė išmokėdavo apie 700 tūkstančių litų.