Paminklo Krikštaponiui nukėlimas atidėtas

Paminklo Krikštaponiui nukėlimas atidėtas /

„Elta“ skelbia, kad, nors desovietizacijos komisija Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) pateikė rekomendaciją nukelti partizanui Juozui Krikštaponiui skirtą paminklą Ukmergėje, sprendimai kol kas atidėti.

LGGRTC laikosi pozicijos, kad kol Holokausto įvykiuose dalyvavusiam J. Krikštaponiui nėra panaikintas kario savanorio statusas, nukelti partizanui skirtą paminklinį akmenį būtų nekorektiška.

LGGRTC generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytas Lukšys informavo, kad centras pasirašė kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą, kuriuo prašoma panaikinti kario savanorio statusą J. Krikštaponiui.

„Nežiūrint to, kad komisija siūlė savivaldybei paminklą nukelti, Krikštaponiui yra suteiktas kario savanorio statusas, taip pat prezidento dekretu yra suteiktas policininko laipsnis. Tai manome, kad yra nekorektiška ir neteisiška nugriauti paminklą kariui savanoriui“, – „Eltai“ sakė V. Lukšys.

„Įstatymas suteikia teisę centrui tik suteikti šį statusą – neleidžia jo panaikinti. Ir, esant tokiai situacijai, tik aukščiau esanti institucija gali tai padaryti“, – sakė jis.

Desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas mano, kad kario savanorio statusas J. Krikštaponiui buvo suteiktas pagrįstai. Visgi, teigia komisijos pirmininkas, šiam asmeniui pagerbti skirto paminklo neturėtų likti dėl jo dalyvavimo Holokausto įvykiuose.

Nors desovietizacijos komisija pateikė sprendimą dėl paminklinio akmens nukėlimo, tačiau galutiniai sprendimai – LGGRTC rankose, akcentuoja V. Karčiauskas.

Konservatorių frakcijai Seime priklausantis parlamentaras Emanuelis Zingeris buvo vienas iš pareiškėjų, pateikusių desovietizacijos komisijai prašymą nukelti J. Krikštaponiui skirtą paminklinį akmenį. Politikas akcentuoja, kad dėl J. Krikštaponio dalyvavimo Holokausto įvykiuose yra surinkti akivaizdūs įrodymai.

„Aš, kaip pareiškėjas, esu priblokštas bandymų vis surasti kokį nors kablelį, kad atidėti klausimą. Jeigu klausimas nebus išspręstas, aš tikrai nedalyvausiu jokiuose Holokausto minėjimuose. Ir, aš manau, kad daugelis iš mūsų tuos minėjimus rugsėjo mėnesį aplenks, nes tai bus visiška veid-mainystė iš Lietuvos valstybės pusės“, – „Eltai“ teigė E. Zingeris.

Ukmergės rajono savivaldybė dėl šio paminklo yra gavusi dešimtis prašymų – vieni ragina paminklą nukelti, o kiti – jokiu būdu to nedaryti.

Vasaros pradžioje Ukmergėje apsilankiusi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė paragino vietos valdžią pašalinti paminklą.

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, LRS Laisvės kovų ir istorinės atminties komisija, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybę bei Lietuvos politikus, ragindamos susilaikyti nuo bandymų pašalinti partizano paminklą Ukmergėje.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *