Palaidoję artimąjį, pašalpos gali ir negauti

Palaidojus savo giminaitį, kuris nebuvo deklaravęs savo gyvenamosios vietos, laidotuvėms skirtos vienkartinės pašalpos galima ir nesulaukti. Pasikeitus tvarkai ji nebemokama iš valstybės biudžeto.

6 straipsnio nuotr.08-27

 

Vyriausybė šias išlaidas „permetė“ savivaldybėms – šios pačios turi nuspręsti, kam pašalpą skirti iš savo lėšų, o ką palikti be jos.

Pagal dabar esamą tvarką prieš skiriant pašalpą įvertinamos asmenį laidojusių artimųjų pajamos.

Jei jos peržengia nustatytą ribą, ji neskiriama.

Neseniai Seimas patvirtino naują tvarką, kuria remiantis skiriamos pašalpos nedeklaravusiems gyvenamosios vietos piliečiams. Anksčiau jos buvo skiriamos iš valstybės biudžeto, tačiau nuo liepos 1 dienos valstybės biudžete nebeliko tokios eilutės. Dabar dėl jų skyrimo palikta apsispręsti pačioms savivaldybėms. Savivaldybės turi pasitvirtinti ir pašalpų skyrimo tvarką.

Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad pagal dabartinį įstatymą net neskiriant artimiesiems laidojimo pašalpos, jei asmuo nebuvo prisiregistravęs savivaldybėje, įstatymui nebūtų nusižengta.

Tačiau šį klausimą savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistai linkę išspręsti kitaip. Rajono tarybai pateiktas sprendimo projektas, kuriame išdėstyti du variantai.

Vienas iš jų – palikti iki šiol galiojusią tvarką. Iki šiol asmenį laidojusiems artimiesiems pašalpa buvo skiriama, jei jų pajamos neperžengia nustatytos ribos. Ši riba – 1050 litų vienam šeimos nariui per mėnesį.

Kitas sprendimo projekte numatytas būdas – nevertinti artimųjų, laidojusių savivaldybėje gyvenamosios vietos nedeklaravusį giminaitį, pajamų ir bet kuriuo atveju skirti jiems laidojimo pašalpą.

Šią savaitę vyksiančiame rajono tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar palikti tokią pačią tvarką, kaip buvo iki šiol, ar paramą skirti iš savivaldybės biudžeto visiems vienodai. Numatomas laidojimo pašalpos dydis – 1040 litų.

Kad mirusysis iš tikrųjų buvo mūsų savivaldybės gyventojas, neregistravęs savo gyvenamosios vietos, patvirtinti turėtų seniūnijų darbuotojai.

Nors paskutinį žodį tars politikai, V. Ginaitienė įsitikinusi, kad vertinti artimųjų pajamas vis tik nėra pats teisingiausias variantas. Mat daugelis tik asmeniui mirus ir sužino, kad šis nebuvo deklaravęs savo gyvenamosios vietos, ir laidoti tenka artimiesiems iš savo lėšų. Jei artimųjų pajamos peržengia numatytą ribą, kompensacijos už laidotuves jie iš savivaldybės taip ir negauna.

„Žmonės juk nekalti, kad jų laidojamas asmuo nebuvo niekur prisiregistravęs. Tuomet jie gali visai atsisakyti laidoti savo giminaitį ir tą padaryti vis tiek turės savivaldybė“, – sako pašnekovė.

Anot V. Ginaitienės, šiemet buvo gauti keturi prašymai suteikti laidojimo pašalpą asmenims, kurie laidojo gyvenamosios vietos nedeklaravusį savo artimąjį. Tačiau pašalpa skirta tik trims iš prašiusiųjų, kadangi vienas prašymas kaip tik ir atkrito dėl viršytų šeimos pajamų.

Palaidojus neregistruotą savivaldybėje asmenį, artimiesiems laidojimo pašalpos skiriamos iš biudžete numatytų lėšų. Šiemet lėšos vienkartinėms pašalpoms sudaro 80 tūkstančių litų. Jau išleista 50 tūkstančių litų, tačiau ne tik laidojimo pašalpoms, bet ir sunkiomis ligomis sergantiems ligoniams, žmonėms, nukentėjusiems nuo gaisro.

Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *