Pavasaris į Jakutiškius atnešė nemalonumų. Polaidžio aukomis tapę žmonės skaičiuoja nuostolius ir stebisi nesulaukią pagalbos. Nors gamtos išdaigos šiemet palietė daugelį tautiečių, šiame Deltuvos seniūnijos kaime bėdos kartojasi metai iš metų.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Autorės nuotr. Nuokalnėje gyvenanti Janina Gečienė sako esanti priversta „vaišintis” nenutekančiu vandeniu.
Šios Velykos Jakutiškiuose gyvenančiai Janinai Gečienei prasidėjo nemaloniomis staigmenomis.
Atėjusi į namo rūsį, rado jį pilną vandens. Laimė, jog į pagalbą prisikvietė kaimyną. Traktoriumi iš patalpos jis išpumpavo ir išvežė apie dešimt kubinių metrų vandens. „Bet išvažiavo – ir rūsys vėl pilnas…“ – pasakojo ponia Janina.
Ji neabejoja, jog vanduo kyla užsilaikęs išvedžiotoje drenažo sistemoje. Dėl užsikišusių vamzdžių negali visiškai ištekėti pro drenažo žiotis ir kaupiasi užliedamas žemesnes vietas, rūsius.
Priežastys aiškios ir be dokumentų
Tvindomo rūsio šeimininkė kreipėsi į Deltuvos seniūniją, bėda pasidalijo su rajono vicemeru Grigorijumi Malčanovu. „Pasakiau, kad valstybinis drenažas vandenį pila į mano rūsį, prašiau pagalbos“, – kalbėjo ji.
Tačiau sužinojo, jog šią problemą vargiai begalima išspręsti. Priežastis – su drenažu susiję dokumentai, kurių paprasčiausiai nėra. „Paaiškino, kad buvęs kolūkis nesutvarkė dokumentų, jie neatiduoti savivaldybei, niekas neranda brėžinių“, – sakė pašnekovė. Kadangi objektas savivaldybei nepriklauso, ši neatsakinga už jo priežiūrą.
Moters teigimu, dokumentų nereikia, kad suprastum, kodėl jos valdos panėšėja į ežerėlį. Klanai užsilaiko dėl užsinešusių vandens surinkimo įrenginių. Kadangi pačios namukas nuokalnėje, pas ją subėga bene visos gyvenvietės vanduo.
„Maudosi“ dieną naktį
Rūpesčius dėl drenažo sistemos vardija ir kiti Jakutiškių žmonės. Aprodę užlietus rūsius, juose „besimaudančias“ krosnis, daugiabučių gyventojai atsidūsta pastarųjų nekuriantys – nėra kaip prieiti.
Susirinkę kaimynai kibirais semia vandenį iš kiemo šulinių. Keli pašnekovai džiaugėsi už paskolintus pinigus įsigiję vandens siurbliuką. „Prisipirkom guminių batų, dar vielos reikės nusipirkti – kišim į drenažo vamzdelius ir valysim“, – nebežino ko griebtis žmonės.
Vandens siurblys nuolat įjungtas ir pas ponią Janiną. Šypsosi jau išmokusi užmigti girdėdama jo birbimą, bet kai pagalvoja apie elektros nuostolius, nebejuokinga. „Tas vanduo iki kokio birželio sunksis. Argi visos gyvenvietės vandenį taip ir siurbsiu per naktis?“ – moteris sako esanti neviltyje.
Sutvarkė – ir vėl tas pats
Jakutiškiečių problemos žinomos ir Deltuvos seniūnui Salvijui Stimburiui, ir seniūnijos vyresniajai specialistei Genovaitei Čepulienei, mačiusiai žmonių labui jau vykdytus darbus. Ji prisiminė ne vieną „Ukmergės vandenų“ specialistų apsilankymą kaime, kad išpumpuotų šulinius. Prieš porą metų buvo atvykusi ir techninę pastatų būklę vertinanti komisija.
Be nešmenų drenažą užkimšusios ir peraugusios medžių šaknys. „Nuo šulinio prie šulinio ėjom. Vandentiekininkai atkasinėjo, kol atsekėm, kurioje vietoje neprateka“, – pasakojo G. Čepulienė. Vamzdynų atkarpa tarp užlietų šulinių buvo perklota.
Tačiau čia kaip pasakoje be galo: po gausių kritulių ar didelio įšalo nutekantis vanduo vėl susiduria su kliūtimis.
Teršia šulinius
Savivaldybės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Valdemaras Taraškevičius užburto rato priežastimis taip pat įvardija seną drenažą, besikemšančias linijas. Ertmės užaugusios, apneštos smėliu, ir pro užkiurusius vamzdžius vanduo neprabėga. Galbūt, anot specialisto, jis sunkiai nuteka ir dėl trasoje atsiradusių lūžių.
Situaciją prastina ir į šulinius metamos šiukšlės. Beveik nuo visų nurankioti metaliniai dangčiai, kai kurie pridengti plytgaliais. Į šulinius patenka atliekos, skudurai, net sauskelnės. Gyventojai prisipažino iš vieno šulinio sykį žaislinį vežimėlį ištraukę…
Tikisi pagalbos
Visiems aišku, jog vamzdynus būtina tvarkyti. Deja, lėšų tam savivaldybės biudžete nė su žiburiu nerasi. Dar daugiau – dėl neegzistuojančių drenažo dokumentų jo atšakos ir šuliniai apibūdinami kaip esantys privačiose teritorijose. Neva savo turto renovacija – pačių šeimininkų reikalas.
Tuo tarpu skęstančio kaimo gyventojai įsitikinę, jog be savivaldybės paramos yra bejėgiai. Sako esantys ne hidrotechnikos specialistai ir stebisi, ar užkiurusiu drenažu neturį domėtis melioratoriai.
Savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Kęstutis Rimas paaiškino, kad jų žinioje yra kitas – Jakutiškiuose atskirai nutiestas melioracijos drenažas, bet ne statybinis, apie kurį kalbama. Vyriausybės skiriami pinigai išleidžiami žemės ūkio įrenginiams, jų priežiūrai, o leidimų jungtis prie kitų sistemų neturima. Tad melioratoriai į šiuos reikalus per daug nesigilina.
Visgi J. Gečienė sako gerai žinanti, kas driekiasi po žeme prie jos namų. Moteris prisimena, kurioje vietoje buvo vedamas melioracijos drenažas, ir yra tikra, kad ją „semia“ būtent su juo susietas šulinys: „Aiškina, kad čia mano nuosavybė. Bet juk ne aš iškasiau šulinį, braižiau brėžinius, vedžiojau vamzdelius…“
Reikia laiko ir pinigų
„Būtų dokumentai, būtų lengviau priežastis rasti“, – primena Savivaldybės ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Jurkevičius. Nemačius brėžinių, procesas, kurio metu atkasinėjama trasa ir ieškoma gedimų, pumpuojami šuliniai ir stebimas vanduo, lauktų ne vienadienis. Jau nekalbant apie milžiniškus pinigus.
Anot vedėjo, norint sistemą sutvarkyti, liniją reikia arba gaivinti, arba tiesti naują. O tai kvepia utopija. Koją pokyčiams kiša ir nelemti dokumentai.
Turi domėtis ir bendruomenė
K. Jurkevičiaus nuomone, gyventojai ir patys turėtų kooperuotis, ieškoti būdų gelbėtis, rašyti projektus. Ėmusis įgyvendinti iniciatyvas, būtų galima pagalvoti ir apie savivaldybės paramą.
Bendruomenės svarbą dalyvaujant projektinėje veikloje mato ir seniūnas S. Stimburys. „Problema nėra staigiai išsprendžiama, neišeis susitvarkyti taip greitai, kaip norėtųsi”, – sako jis ir viliasi, kad Jakutiškių vandens klausimas bus sprendžiamas savivaldybėje.
Teisintis nereikėtų
Savo nuomone apie tokią situaciją sutiko pasidalinti Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministras Edvardas Raugalas. Jo manymu, reikia nustatyti bent preliminarų besikemšančių linijų gedimą, o tai padaryti gali tik ekspertai. Todėl rajono melioracijos ar kiti specialistai neturėtų atsisakyti pažiūrėti, kas trasoje, kad ir statybinėje, ne taip.
Viskas priklauso nuo to, kas yra probleminės vietos savininkas. Privačioje žemėje žmonės turi tvarkytis patys, o už bendro naudojimo žemę atsakinga savivaldybė. Anot viceministro, teisinimosi, kad nėra brėžinių, negali būti – dokumentų reikia ieškoti.
Vilties visada yra
Savivaldybės mero pavaduotojas G. Malčanovas pataria Jakutiškių gyventojams parašyti prašymą savivaldybei ir išdėstyti bėdas, kad būtų galima inicijuoti projektą.
Skundų iš užlietų patalpų šeimininkų sulaukia ir savivaldybės vyresnysis specialistas civilinei saugai Valdas Rabazauskas. Bėdos ištiktiems gyventojams jis siūlo kreiptis į mokamas paslaugas suteiksiančią UAB „Ukmergės vandenys“, kurios darbuotojai tinkamai pašalintų jų valdose atsiradusius nepatogumus.
Autorės nuotr. Jakutiškiečiams trukdo gyventi užtvindyti šuliniai.