Ligos užkluptam žmogui vienintele viltimi kartais tampa kito asmens pagalba. Tačiau ligoniai, ypač senyvo amžiaus, neretai jaučiasi pamiršti net artimųjų. Padėti tiems, kuriais nėra kam pasirūpinti, – tokią svajonę puoselėja slaugos tarnybą Ukmergėje įsteigusi Vaida Šidlauskienė.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. „Ne tik vaikai yra mūsų ateitis, bet – ir mūsų senatvė“, – sako slaugos tarnybos vadovė Vaida Šidlauskienė.
Ištisi vienatvės mėnesiai palatoje ir sunkios pastangos pačiam atsigerti vandens, apsirengti. Apie tokią realybę pasakoja Ukmergės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje slaugytoja dirbanti V. Šidlauskienė. Čia gydomiems žmonėms didžiausias džiaugsmas – apsilankę artimieji, parodytas dėmesys. Deja, šeimos narius ne vienam atstoja vien skyriaus darbuotojai.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius laikinais namais tampa ligoniams, įstaigon patekusiems dėl onkologinių ligų, širdies bei kraujotakos sutrikimų, lūžių, insulto. Pagal nustatytą tvarką skyriuje nemokamai jie gali gulėti 120 parų per metus. „Terminui pasibaigus, daugelis susiduria su problema – ką daryti toliau? Vaikai, artimieji turi savo šeimas ir darbus, gyvena atskirai, išvykę į kitus miestus ar užsienį. Pasiligoję jų tėveliai, seneliai lieka vieni“, – pasakoja V. Šidlauskienė.
Anot jos, sunerimus, kad teks palikti ligoninę, vėl pašlyja pacientų sveikata. Slaugytojų teiraujamasi, kas ligonį galėtų lankyti ir prižiūrėti namuose.
„Informacijos apie vienišus senukus slaugyti sutinkančius asmenis ieškoma laikraščių skelbimuose. Tačiau svetimą žmogų įsileisti į namus – didelė rizika“, – sako pašnekovė.
Įkūrė slaugos tarnybą
Šios priežastys paskatino ją įgyvendinti seniai puoselėjamą idėją. Moteris ryžosi suburti specialistų, aptarnaujančių sveikatos bėdų turinčius gyventojus, kolektyvą. Įkūrusi viešąją įstaigą Ukmergės slaugos tarnybą, ėmėsi jos vadovės pareigų.
Tarnybos veikla apima šeimos gydytojo, chirurgo, psichiatro, psichologo paslaugas. Pastarojo pagalbos, anot V. Šidlauskienės, neretai pristinga patiems sunkų ligonį slaugantiems šeimos nariams. Reikia didelės kantrybės kas dieną padėti žmogui nusiprausti, susitvarkyti, atlikti kitas sveikajam įprastas užduotis. Slaugytoja ne kartą įsitikino, jog ne visi pajėgūs atlaikyti nervinę įtampą, užgriuvus tokiems rūpesčiams.
Pašnekovė pasakoja ir apie atvejus, kai senolį į ligoninę atvežę artimieji jį tiesiog „pamiršta“: „Būna, kad ir keturis mėnesius negali prisišaukti artimų žmonių. Skaudu žiūrėti į senukus, kurie jų laukdami nuolat rymo prie lango ir lieja ašaras…“
Moterį ypač stebina kai kurių politikų itin nepagarbūs komentarai apie senyvus žmones. Prisipažįsta nesuvokianti tokių asmenų požiūrio į savo tėvus. „Liūdna, kad Lietuvoje pagyvenę žmonės savo senatvės nelaiko oria. Tačiau juk ne tik vaikai yra mūsų ateitis, bet – ir mūsų senatvė“, – sako pašnekovė.
Tikslas – padėti kitiems
Suteikti pagalbą dėl amžiaus ir neįgalumo, grąžinti gebėjimą pasirūpinti savimi – šiuos uždavinius V. Šidlauskienė laiko pagrindiniu slaugos tarnybos tikslu. Daugybę raštų prirašiusi, belstis į rėmėjų duris nepabūgusi ukmergiškė džiaugiasi, kad nenuleido rankų, kai norai buvo didesni už sėkmę. Ji atvira – be bičiulių ir kolegų palaikymo nebūtų pavykę.
Džiaugiasi ir tuo, jog pagaliau įsikūrė naujajame savo kabinete. Jį, padedama penkiolikmetės dukters Sandros, tapetavo ir tvarkė pati. Neseniai čia atkeliavo naujutėliai baldai, kuriuos padovanojo UAB „Narbutas Furniture Company“. Už geranorišką pagalbą padedant įsikurti naujose patalpose, kurias nuomoja iš savivaldybės, tarnybos vadovė dėkinga ir kitiems rajono verslininkams.
* * *
Ukmergės slaugos tarnyba įsikūrusi Vytauto g. 39. Informacija apie paslaugas ir jų kainas teikiama telefonu 8 635 96969. Kviečiami kreiptis ne tik gydytojų, slaugytojų, bet ir socialinių paslaugų pageidaujantys gyventojai ar jų artimieji. V. Šidlauskienė viliasi, jog į šią veiklą panorės įsilieti ir daugiau savo srities specialistų.